Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • vývoj dieťaťa

    Dobrý deň. Chcem sa opýtať na vývoj svojej 8 mesačnej dcérky.
    S dcérou navštevujeme neurologičku kvôli poruchám spánku a tá nám medzi rečou povedala, aby sme dcérku teraz, ani nikdy potom nedávali do chodačky, vraj to pre dieťa je škodlivé na kĺby, tlak na panvu, atď. Aj jedna známa mi vravela o prípade, kedy sa dieťaťu zdeformovali nožičky, práve kvôli tomu. že ho dávali do chodačky. Chcem sa opýtať na váš názor, či je naozaj škodlivé dávať dieťa do chodačky, prípadne koľko času denne tam dieťa môže stráviť.
    Ďalej nám neurologička tiež povedala, že ju nemáme dávať sedieť (podkladať), kým si sama nesadne, ani v stoličke na papanie nemôže dlho sedieť, max. kým sa napapá.
    Dcérku nám prezrela a podľa jej názora je šikovná a chodiť by mohla do dovŕšenia prvého roka.
    Momentálne dcérka lozí, snaží sa už aj račkovať, ale ešte jej to celkom nejde. Tiež neviem, či ju mám dávať stáť, keď ešte nesedí. Mal by sa vraj dodržať postup: račkovanie, sedenie, státie. Dcérka posedí sama len veľmi krátku chvíľu(asi 3 sekundy), potom buď sa predkloní úplne k nohám, alebo sa vyvráti nabok.
    Stáť nedokáže, nôžky sa jej ešte podlamujú.
    Dcérka je veľmi živá, až hyperaktívna a veľmi pružná, rýchlo sa otáča z chrbátika na bruško a späť, niekedy urobí viac obratov naraz, keď má priestor.
    Zhrnula by som to asi tak, že je veľmi pružná, ale nie veľmi pevná.
    Chcem sa opýtať, či jej naozaj nemám s vývojom pomáhať a nechať všetko robiť ju spontánne. Mrzí ma to, lebo mamičkám, ktoré dieťa dávajú do chodanky, alebo ho podkladajú pri sedení, už deti vo 8. mesiacoch robia krôčiky, alebo pevne sedia a moja dcérka toto ešte nedokáže.
    Dcérka je doteraz dojčená, od 6. mesiaca prikrmovaná. Momentálne meria 78 cm važi 8600g.
    Za odpoveď vopred ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    do chodítka neodporúčam dieťa dávať, hlavne ak navštevuje aj neurológa. držte sa rady neurologičky aj čo sa týka sedenia, určite ju pri sedení nepodkladajte vynkúšmi, mohla by sa zadusiť.
    Znova opakujem držte sa rád lekárky, neurologičky, nič nie je potrebné uponáhľať, najdôležitejšia vlastnosť rodičov e trpezlivosť.