Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • motorika

    Príjemný deň vážená p. doktorka. Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Mám 10. mesačnú dcérku a zdá sa mi, že oproti ostatným detom motoricky zaostáva. Totiž, nevie liesť, hoci sa na štyri vie dostať, len sa hupe dopredu a do zadu, no posunúť sa nevie. Tiež ani neručkuje, teda nechodí popri nábytku, no ked jej dám ruky, chytí sa a ide, kráča. Tiež sa sama neposadí, hoci ked ju posadím ja, sedí krásne s vystretým chrábitikom a bez opory. Samozrejme, že ju skúšam aj motivovať hračkami k pohybu, no ked vidí, že je hračka ďaleko, tak ju nezaujíma. Keď ju dám bližie, pekne sa za nou natiahne a vezme si ju. Čo dokáže, tak to akurát pretáčanie.
    Ďalšia vec, ktorá ma trápi je, že ked je nervozna, napr. ked chce ísť spinkať, tak veľmi rozhaduje ručičkami, nazvala by som to ako ,,zúrivý dirigent". Neviem, či sme urobili chybu mi s manželom, tým, že sme ju začali dávať do chodítka už ako 7 mesačnú, alebo jej zaostávanie v motorickom vývoji je zapričinené jej pohodlnosťou alebo tým, že je trošku ťažšiauž teraz ma 10,5 kg. Veľmi sa však bojím, aby to nebolo neurologického povodu.
    Ďakujem za skorú odpoveď a za Vaše rady na nezaplatenie.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Chodítko v tomto veku / teda sedem mesiacov/ zásadne neodporúčam, ale nepredpokladám, že by to malo byť príčinou nejakého zaostávnia, skôr to ale bude príčinou toho, že jej motorický vývoj nie je pravidelný, cesta od ležania k postaveniu nejde cez lezenie. Jediné, čo by dalo odpove´d na to, že ide len o určitú toelrovanú odchýlku od normy alebo o nejakú poruchu je len neurologické vyšetrenie.