Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • atopicky exem

    dobry den,rada by som sa spytala na tuto koznu chorobu.Mla ma 2 roky a exem od narodenia.mame mast Elocom,olejčeka do kupela,a teraz naordinovane telove mliečko U Lipolotio.malej sa exem nejak rozširil okrem ruk kde ho mava stale aj na pusu a lica.chcela by som sa spytat ci jej netreba spravit aj nejake testy na alergie na potraviny a pod?zatial sme nic take neabsolvovali.alebo akym potravinam sa mam vyhybat?dakujem za odpoved a zelam pekny den.Olga

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bežne liečim ekzém v ambulancii a odosielam na odborné vyšetrenia len pri komplikáciách. Mastičky vám bez vyšetrenia neviem naordinovať. K liečbe a starostlivosti o deti s týmito problémami patrí diéta / žiadne citrusové plody, dary mora, orechy, mak, kakao čokoláda, niekedy ani cibuľa / a režim / všetko bavlnené, nič chlpaté na telo - hlavne čiapky okolo líc- obliekať po vrstvách, aby sa dieťa nepotilo; kúpanie len do 10 minút vovode, radšej sprchovať, nepoužívať mydlo ale detský syndet napr. seba med alebo balneum hermal plus či oilatum, / celková liečba s antihistaminikami / predpíše lekár/. Starostlivosť o tieto deti nie je o testoch, vyšetreniacha podobne / tie sú niekedy samozrejme potrebné/ ale o veľmi trpezlivej starosltivosti s dodržiavaním uvedených rád. Veľkým zlom pre tieto deti je aj stres a nevhodné prostredie / rodinné problémy, predčasne kolektív a podobne /.