Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nocne spanie

    dobry den pani doktorka. Chcela by som sa poradit, ako by sa dalo zlepsit - predlzit nocne spanie mojho 3-mesacneho syna.
    Cez den mi spava doobeda od 9.30 - 12 hod a poobede od 14.30 - 17 hod. Vecer zaspava okolo 19.30, ale o hodinu uz je znovu hore. Prikrmujem ho nutrilonom, kedze som uz nemala dostatok vlastneho mlieka, takze by som cakala, ze po vecernej davke bude spinkat aspon 3 hodiny. Toto hodinove budenie sa opakuje celu noc. Niekedy hned zaspi, ale vacsinou nepomoze ani nosenie na rukach, ani prenesenie do nasej postele. Niekedy zo spanku nervozne rozhadzuje rucickami a nozickami. Nad ranom okolo tretej ked je uz u nas v posteli, tak mu ponuknem prsnik (este trochu mlieka mam) a pri nom zaspi, ale tiez nie na dlhsie ako hodinu. potom prsnik vymenim a zas nejaku hodinku pospi a o piatej je uz uplne hore.
    Viete mi prosim skusit poradit, ako by sa dalo toto nocne buntosenie upravit? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V prvom rade vám potvrdím, že ponúknutie umelého mlieka ešte nikdy nezlepšilo spánok malých kojencov. Oni sa budia z iných príčin než od hladu. Prehodnotila by som aj dostatok alebo nedostatok mlieka. Píšem to preto, lebo práve umeleé mlieko môže spôsobovať bolesti bruška a záťaž organizmu a potom aj nepokojný spánok.
    Kojenci si niekedy zmenia noc za deň, keďže ako vidím, cez deň spánok potiahne aj cez dve hodiny. Neviem univerzálny liek, len radu, čo najviac ho kojte, už pri prvom prebudení po večerenom kŕmení mu ponúknite prsník a možno zaspí. Taktiež cez deň keď spinká bá´ätko, oddýchnite a pospite si aj vy. Budete mať aj viacej mliečka. Tieto problémy so spinkaním uzatváram tak, uistením rodičov, že nebude to trvať celý život, raz sa znovu vyspíte. Rodičia potrebujú veľa trpezlivosti.