Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • rast zubov

    Dieťatko objavuje svet ústami a preto si tam aj pchá pästičky, zisťuje čo toje. Dobrý deň pani doktorka,
    som neskúsená prvorodička a prosím Vás o radu:
    1) dcérka má 3 mesiace a všimla som si, že začala viac slintať. Moja mama aj svokra tvrdia,že to budú zúbky. Nie je to príliš skoro? Teploty nemá,ani nie je nekludná, papá ako obyčajne - moje mliečko.Stolicu má kašovitú,hnedo-oranžovú, 1x za dva až tri dni.
    Odmita dudlík a pchá si pastičky do pusy.

    2) Trápi ma tiež jej chorobnsť - od narodenia s malými prestávkami zápasíme so soplíkmi a kašlíkom. Aj teraz je zachrípnutá - berie Tussin kvapky,vyzerá,že začínajú zaberať. Neviem čo robím zle. Naša pediatrička mi povedala,že vírusové ochorenia sa prenášajú vzduchom anedá sa im predísť. Každý deň chodíme na vychádzky do lesa na čerstvý vzduch.Papá normálne aj priberá, občas vracká,ale to je vraj tie u takýchto drobčekov normálne. Poraďte mi prosím, čomu sa mám vyvarovať aby nebola tak často chorá.

    3) a ešte ma niečo apadlo: od akého vývinového obdobia ju môžem skúšať posadiť. Mama so svokrou vravia,že pokiaľ nemá vyvinuté jadierka,tak má iba ležať. Jadierka zatiaľ vyvinuté nemá a na kontrolu k ortopédovi ideme budúci mesiac,t.j. bude mať 4mesiace.
    Ďakujem pekne AĎa

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťatko objavuje svet ústami, preto si tam pchá pästičky, zisťuje, čo to je. Slintanie v tomto veku začína, ale neznamená skorý rast zubov. Slín sa tvorí viac a dieťatko ich nevie prehltnúť.
    Soplíkom a kašlíkom eaguje na podnety z okolia, suchý vzduch,m prašnosť aj vírusy. Sama vidíte, že to nevyústilo do závažnejšieho ochorenia. Je to iste aj vďaka tomu, že stále kojíte.
    Dieťatko dávame sadať až okol pol roka, nikdy ho neobkladáme vankúšmi. Spočiatku, už od štvrtého mesiaca môže byť držané v náručí so zvýšenou hlavičkou, akoby v miernom sede. Samotné sedenie je vhodné až po šiestom mesiaci.