Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • ockovanie

  , Autor: odbornik2

  dobry den,zaujima lo by ma,pani doktorka,co si myslite o ockovani proti pneumokokom,dost vela sa o tom v poslednej dobre rozprava...(mam dvojrocnu dcerku)..dakujem za blizsie informacie,s pozdravom sylvia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ja si nemôžem o očkovaní proti pneumokokom niečo myslečť, ja o ňom musím všetko vedieť. Očkovanie chráni očkovaného jedinca proti kmeňom pneumokoka, ktoré sú obsiahnuté v danej vakcíne. Od dvoch mesiacov do dvoch rokov veku je účinná len vakcína Prevenar so sidmimi typmi invazívneho pneumokoka. Je vhdoné ňou očkovať do piatich rokov.
  Od dvoch rokov je možné použiť aj vakcínu Pneumov 23, chráni proti 23 typom pneumokoka, musí sa každé tri roky preočkovávať. Vo veku od dvoch to piatich rokov je jej účinnosť pravdepodobná, závisí od vývoja imunitného systému.

Podobné otázky

 • Streptokok B a novorodenec

  , Autor: Zuzana2502

  Dobrý večer. Prosím vás potrebovala by som objasniť zopár vecí ohľadne mojej dcérky. Počas tehotenstva som mala pozitívny test na streptokoka skupiny B. Počas pôrodu mi boli podané antibiotiká. Na prepúšťacej správe boli uvedené vykonané vyšetrenia ktoré by som potrebovala vysvetliť. Klinický materiál(špecifikácia)žal.obsahu aeróbna kultivácia nález pôdy ostali sterilné. Mykologia nález negatívny. Kultivácia po pomnožení žal.obsah nález eschericia coli. Výter ucho kultivácia po pomnožení aj aerobna kultivácia nálezy pôdy ostali sterilné a mykologia negatívny nález. Z pôrodnice bolo doporučené očkovanie proti rotavírusom. Prosím vás môžete mi objasniť či je dcérka podla týchto výsledkov v poriadku a prečo má byť zaočkovaná proti rotavírusom? A ešte by ma zaujímalo čo znamená usg coxy: Coxy II.a? Ma klbiky v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tie nálezy boli pravdepodobne aj z vašich vyšetrení, nález z uška bol od bábätka. Všetky nálezy sú v poriadku a dieťatko nie je nijako ohrozené podľa uvedených výsledkov.
  USG coxy II a znamená, že tam nie je porušený vývin bedrových zhybov ale je potrebné ešte kontrolné vyšetrenie, ktorého termín určí ortopéd, ktorý dieťa vyšetroval.
  Očkovanie proti rotavírusom nesúvisí nijako s uvedenými nálezmi. V jednej našej pôrodnici veľmi správne poučia mamičky a aj to napíšu do správy, že je vhodné očkovaie proti rotavírusom, pretože toto očkovanie chráni deti proti závažnej infekcii, ktorý je spôsobená rotavírusom a prejaví sa ako vysoká. eplota, hnačka, vracanie, zväčša aj kašeľ a nádcha a čím je dieťatko menšie, tým je pravdepodobnejšie, že liečba bude musiť prebiehať v nemcnici na infekčonom oddelení. V krajnách tretieho sveta je toto ochorenie zodpovedné za tisícky úmrtí detí do roka. Vaša lekárka by vás mala poučiť o spôsobe a čae očkvania. Podávajú sa dve alebo tri látky, podľa výberu očkovacej látky, očkovacia látka sa aplikuje tak, že dieťatko vypije malé množstvo tekutiny, odstup medzi podaním očkovacej látky je namenej štyri týždne , očkovanie začína v druhom mesiaci ale musí byť ukončené vo veku šesť mesiacov. Jedna očk látka stojí cca 40 euro, ale poisťovňa všetko nad 10 euro po vyučtovaní rodičom vráti.

 • uzliny v slabinach

  , Autor: Lubika16

  Dobry den, 2.5 rocny syn ma uz asi rok v slabinach zvacsenu uzlinu, mal na oboch stranach, jedna mu zmizla a nalavej strane ostala. Teraz sme po ockovani proti kiahnam sa nu znova zvacsila asi 1cm. Ked mu robia CRP koli prechladnutiu, tak ho ma v poriadku. Aj tesy na parazity ma v poriadku. V auguste by mal byt ockovani proti zltacke A, moze ist? zvladne to jeho organizmus? Alebo treba pockat, kym sa uzlina zmensi? Lekarka nam povedala, ze nas moze poslat na vysetrenie na hematologiu , prečo? Mozem mu to potierat octanovou mastou, neuskodi mu to? Zmiznu mu to alebo je potrebne nejake vysetrenie? Dakujem velmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Uzliny v slabinách môžu byť lokálna reakcia na očkovanie, niekedy pretrvávajú aj niekoľko mesiacov, neviem, kam ho zvykne lekárka očkovať. Pokiaľ sa uzlina nezväčšuje, dieťa je zdravé, nemáva modriny, nočné bolesti končatín, krvácanie z nosa a iné príznaky nejakého ochorenia, nie je potrebné uzliny riešiť, prikladať na ne obklady a podobne.
  Očkovaný proti žltačke pokojne môže byť, aj keď sú uzlinky hmatné. Samozrejme ho lekár pred očkovaním vyšetrí a v danej chvíli podľa zdravotného stavu rozhodne, či môže byť očkovaný..

 • vyter z hrdla

  , Autor: vavik

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat, ak 3-rocnemu dietatu vo vytere nosa nasli corynebacterium pseudodiptheriticum a aj streptococcus pneumoniae hoci crp test bol negativny, ci je potrebne podavat antibiotika. Co sposobuje ta corinobakteria? citala som nieco o zaskrte. Dieta malo silne sopliky, silny piskavy kasel, spasticku bronchitidu a jeho 11 mesacny brat s rovnakymi problemami plus horuckami mal toho pnemokoka tiez vo vytere. Pani doktorka tvrdi, ze pneumokoky v nose sa neriesia, lebo su deti ockovane. Je to naozaj tak, nemusim si to vsimat? A moze byt to 11 mesacne dieta o 2 tyzdne preockovane tretou vakcinou proti pneumokokom? nie je to kontraindikacia? Dakujem velmi pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem o ako star dieťa sa jedná. 11 mesačné, ak je zdravé, posledné očkovanie proti pneumokokom bolo najmenej pred pol rokom, tak samozrejme môže byť preočkované. Ak je jeho súrodenec to trojročné dieťa s pneumokokom vo výtere, tak to určite nie je dôvod mladšie dieťa neočkovať.
  Corynebacterium ale diphteriae spôsobuje záškrt. Okrem toho, ak je dieťa očkované riad,e proti záškrtu má protilátky. Uvedená baktéria záškrt nespôsobuje. Bekatérie ýžiú všade okolo nás aj v nása uvedené nálezy z výterov nič neznamenajú pre rozhodutie o liečbe, nie je potrebné podávať antiviotiká, samozrejme, pokiaľ dieťa nemá známky bakteriálnej infekcie: horúčky, nechutenstvo, schvátenosť, vysoké crp. Pneumokoky netreba liečiť v tomto prípade nie preto, že dieťa je očkované / je očkované len proti trinástim, alebo jedenástim druhom baktérie/ ale preto, že pneumokok môže byť bežnou súčasťou osídlenia jedinca a nerob mu žiadne problémy.

 • Zvláštne vyrážky

  , Autor: hirjakova.monika

  Dobrý deň p.doktorka,môj syn má 1,5 roka,doteraz nebol ani raz chorý,je stále dojčený,očkovaný,ani po očkovaniach nemal nikdy žiadny problém.Nedávno sme ho dali zaočkovať proti Hepat.A.Máme problémy s atopickým ekzémom,premasťujeme ho kys.mliečnou,do kúpeľa Oilatum Emollient,či ovsený kúpeľ,žiadne mydlá,aviváž do prania...nič.Asi po 7 dnoch po očkovaní proti Hep.A sa mu zjavili na brušku vyrážky.Boli veľmi drobné a preto sa mi ani nezdalo že by boli vyplnené tekutinou alebo hnisom.Svrbelo ho to-Boli sme u pediatra ten vylúčil že by to bol následok očkovania,predpísal Fenistil kvapky,tvrdila že to môže byť reakcia na hocičo.Poriadne sa na to ani nepozrela.Keďže sa však vyrážky dosť zmenili,navštívili sme kožného lekára.Pod slovom zmenili myslím...no je to veľmi ťažké opísať,pod každou a jednou vyrážkou sa akokeby zmenilo podkožie,akokeby sa tam urobili také jazvičky a to okolie tak trošku zhnedlo.Poslala by som Vám aj obrázok ale tu sa nikde nedá vložiť.Najprv to mal len na malej ploche,a teraz asi pred 5 dnami sa mu to zväčšilo.Kožný lekár nám povedal,že nikdy také niečo nevidel.Detský kožný lekár nám tiež nepovedal čo to je dg.napísal iné zhrubnutia kože.Dostali sme mast Locoid lipoceam a ichtamolovú masť obe 2 krát denne mastiť.Dnes je 3 den odkedy to mastím,ale zmenu nevidím,akurát sa mi to zdá byť menej výrazné.Priznám sa že to vyzerá naozaj veľmi čudne.Aby som nezabudla nikdy inde okrem bruška to nemá,jednu dve bodky na nohe a jednu na tvári.Sme s toho nešťastný a bojíme sa či mu to zmizne.Nič nové do stravy nemal zaradené.Jediné čo ma napadlo bolo či to nemohol spôsobiť ten ovsený kúpel,presne v tom období sme ho v nom začali kúpať,či to nemohlo byť z feniklového čaju,ktorý som mu začala tiež vtedy dávať alebo či nemohol chytiť niečo vonku na ihrisku.Predsa len kým prichádzame z ihriska domov to chvílu trvá takže ruky má špinavé a dáva si ich do úst.Neviete nám prosím poradiť?Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nevidela som to samozrejme, ale podľa vášho popisu sa pravdepdobne nejedná ani o reakciu na očkovanie ani o infekčné ochoenie. Jedine ak by ste boli s dieťaťom niekede v exotickej krajine, mohlo by sa jednať o uštipnutie a prenesenie nejakej exotickej choroby. Podľa vášho popisu by som skôr uvažovala nad iným ochorením, ktoré nie je kožné ale prejavuje sa na koži. Keďže ste však už boli u detského kožného lekára, nerada by som spochybnila jeho nález, ale asi by som vyhľadala detského reumatológa.

 • otazka

  , Autor: SimiSofi

  Dobry den chcela by som sa vas spytat mam 10mesac.dcerku vsetko je pohode u kazdeho je spokojna ale ked prideme k doktorovi a co sa k nej len priblizi uz je zle.strasne sa rozplace az sa trase.prosim mozete mi poradit co preco to robi ked ho uvidi .potom ju nemoze ani pozret poriadne .vopred dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti sa v tomto vekz zväčša boja cudzích ľudí. Nevieme prečo, ale obzvlášť niektorých sa boja: starších chlapov, ľudí s okuliarmi, fúzami, bradou a podobne. Okrem toho, ak jej v ambulancii robili niečo nepríjemné / očkovanie, odber/, tak si to určite pamätá / môže si pamätať hlas a má ho spojený s nepríjemným zážitkom/ vždy keď sa situácia opakuje / lekár na dieťa prehovorí/, tak dieťa sa rozplače. Bohužiaľ je to aj môj chlieb každodenný. Po určitom veku / cca 3 - 5 rok/ tieto problémy ustúpia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: