Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • uzliny v slabinach

    , Autor: lubika16

    Dobry den, 2.5 rocny syn ma uz asi rok v slabinach zvacsenu uzlinu, mal na oboch stranach, jedna mu zmizla a nalavej strane ostala. Teraz sme po ockovani proti kiahnam sa nu znova zvacsila asi 1cm. Ked mu robia CRP koli prechladnutiu, tak ho ma v poriadku. Aj tesy na parazity ma v poriadku. V auguste by mal byt ockovani proti zltacke A, moze ist? zvladne to jeho organizmus? Alebo treba pockat, kym sa uzlina zmensi? Lekarka nam povedala, ze nas moze poslat na vysetrenie na hematologiu , prečo? Mozem mu to potierat octanovou mastou, neuskodi mu to? Zmiznu mu to alebo je potrebne nejake vysetrenie? Dakujem velmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Uzliny v slabinách môžu byť lokálna reakcia na očkovanie, niekedy pretrvávajú aj niekoľko mesiacov, neviem, kam ho zvykne lekárka očkovať. Pokiaľ sa uzlina nezväčšuje, dieťa je zdravé, nemáva modriny, nočné bolesti končatín, krvácanie z nosa a iné príznaky nejakého ochorenia, nie je potrebné uzliny riešiť, prikladať na ne obklady a podobne.
    Očkovaný proti žltačke pokojne môže byť, aj keď sú uzlinky hmatné. Samozrejme ho lekár pred očkovaním vyšetrí a v danej chvíli podľa zdravotného stavu rozhodne, či môže byť očkovaný..