Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • pera

    Dobrý deň pani ddoktorka,
    mám skoro 4.mesačného syna a včera večer som mu na hornej pere objavila akokeby malinkú vyrážku. Nevypadá to ako herpes, skôr ako vyrážka alebo ranka. Teploty nemá. Má s tým ísť k lekárovi alebo sa vôbec nemám znepokojovať? Je teraz strašne pohyblivý, stále si cmúla ruky a do úst si dáva všetko čo má v rukách.

    Ešte by som sa chcela spýtať, začal menej jesť, pred tým pil aj 20min. teraz akokeby mu stačilo 10.min. Grckával ,tak sme ho po jedle dávali do zvýšenej polohy ale teraz vo zvýšenej polohe sa sám dáva do sedu a vyteká mu tým pádom zjedené mlieko. Keď ho položím do roviny, tak zas dvíha vysoko nohy a aj vtedy mu vyteká mlieko. Po najední si pekne odgrgne, vtedy nevytečie nič. Neviem čo mám s ním robiť aby negrckal keď je tak pohyblivý.Je len kojený v troch mesiacoch vážil 5570g, podľa lekárky je váha v poriadku. Len teraz menej je a ešte k tomu aj pr jeho pohyblivosti grcká. Ďakujem za vaše odpovede

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Grcká peto, že je naozaj taký pohyblivý, skúste ho držaťna rukách asoň 15 minút. Je dôležité znovu prevážiť dieťatko na tej istej váhe, ak sa vám zdá, že menj pije a ešte grcká, je to dôležité a zároveň upokojujúce, lebo ak dobre priberie, o nič závažné sa nejedná. sledujte aj počet mokrých plienok.
    Na tej pere sa mohol aj nejakou hračkou udrieť. Treba to sledovať, či sa to nezväčší alebo nezapáli. Pri výraznom zápale a boelstivosti, vyhľadajte lekára.