Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kozie mlieko

    Dobrý deň. Mám 23 mesačnú dcérku, ktorá bola 13 mesiacov kojená, potom sme prešli na umelé mlieko France Lait 3, neskôr sme začali podávať obyčajné polotučné mlieko a teraz by som rada prešla na kozie mlieko. Podávam ho vždy čerstvo nadojené, čo najdlhšie prevarené (počula som, že sa má 20 minút prevárať) a riedim ho s prevarenou vodou 1:1. Prosila by som o radu, ako správne postupovať pri navykaní na kozie mlieko, aby som dcérke neuškodila a nevypestovala u nej alergiu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Alergia buď bude alebo nebude. To teraz neviete ani vy ani ja. Kozie mlieko nie je o nič lepšie ako kravské, ak má byť alergia, bude aj na neho. Ak ho dieťa dobre znáša, je od zdravej kozy, odoberané a podávané za správnych higienických podmienok kľudne ho dávajte a uvidíte. Ja osobne deťom do troch rokov doporučujem formulu, teda mlieko krabicové z lekárne alebo z oddelenia detskej výživy určené pre detskú výživu. Niektorí autori pripúšťajú bežné mlieko už od dvoch rokov.