Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,438 otázok , odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Po ockovani

  , Autor: Kvetka

  Fobry den prosim vas o radu.
  Syn mal vo stvrtok ockovanie do pliecka mal slabe teploty no dnes teda 19.4 syn ma opuch stazuje si na bolesti ruky a miesto sa mu zacalo zacervenavat.Tak Vas prosim ako dlho trva takyto stav a je to normalne pouzivame aj studene obklady ale v noci vstava o 2 lebo nemoze spat....dakujem vam za radu

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem koľko má rokov a oaké očkovanie šlo. Pedpokladám, že má šesť. Táto reakcia trvá zväčša 72 hodín, treba mu priložiť octanovú masť na miesto vpichu a ak ho to bolí, môžete podať aj paralen. Začervenanie v mieste vpichu po tomto očkovaní nebolí, ale trvá 4-5 dní.

Podobné otázky

 • Ovčie kniahne

  , Autor: katica

  Dobrý deň, mám 3 detičky, a rozmýšľam nad očkovaním proti ovčím kiahnam. Chcela by som sa opýtať na Váš názor, či je lepšie ich prekonať, alebo očkovať. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Takto presne sa nedá odpovedať.
  AK dieťa prekoná ovčie kiahne, má celoživotnú imunitu, je proti nim chránené.
  Po očkovaní je dieťa tiež chránené, predpokladá sa, že tiež dlhodobo, pravdepodobne celoživotne. Niektoré deti aj po očkovaní ochorejú ale priebeh kiahní býva mierny.
  Faktom je, že kiahne nie sú také ľahké a nevinné ochorenie ako si niektorí myslia. Mávajú aj komplikácie, najčastejšie zápal malého mozgu a tiež prejavy krvácania pri zníženom počte krvných doštičiek. Bývajú aj iné komplikácie.
  Najhoršie znášajú kiahne deti s ochoreniami kože, hlavne ekzému, kedy dochádza k lokálnym komplikáciám už zmenej kože s ekzémom.
  častokrát sa stane, že dieťa dostane kiahne práve vtedy, keď rodina odchádza na dovolenku alebo v iných dôležitých situáciách v rodine. To vždy býva komplikácia.
  Pri troch deťoch, keď postupne dostávajú kiahne sa celé kiahňové obdobie pretiahne na štyri až šesť týždňov: niekto musí byť s deťmi doma, nikam sa nesmie ......
  Takže takto je to s kiahňami a rozhodnutie o očkovaní je len na vás.

 • Očkovanie a zvracanie

  , Autor: domini232

  Dobrý deň. Neter (16 mesiacov) bola vo štvrtok minulý týždeň očkovaná MMR vakcínou. V piatok bola len ospala bez nálady, neblabotala bola ako vymenená. Inac veselé vždy usmiate dieťa. V sobotu večer aj v noci do rána zvracala. Sestra je s ňou v nemocnici nechali si ju kvoly možnej dehydratácii. Ma zvýšené hodnoty pečene, presnejsie už neviem. Chcem sa opýtať môžu byť tie zvýšené hodnoty aj zvracanie z vakcíny ako vedľajší účinok? Odkedy je očkovaná pôsobí neter smutné, neblabota, neusmieva sa, nemá záujem sa hrať, môže byt aj toto ako vedľajší účinok z vakcíny? Za odpoveď Vám vopred pekne dakujem. Dominika

  Odpovedá: odbornik2

  Ak boli problémy hneď v piatok na druhý deň po očkovaní, tak to nie je reakcia na toto očkovanie.Reakcia na toto očkovanie prichádza na piaty až jedenásty deň.
  Máme teraz veľa viróz so zvracaním, predpokladám, že ju má aj toto dieťatko. To, že je priotm malátna, nehrá sa neusmieva sa je preto, lebo je chorá, je to príznak ochorenia nie vedľajší účinok vakcíny. Keď vyzdravie, bude všetko znova v poriadku.

 • Očkovanie proti kiahňam

  , Autor: kanti

  Dobrý deň. Mám jednu otázku ohľadne očkovania proti kiahňam. Keďže viem, že po ich prekonaní vírus ostáva v tele a môže sa neskôr prejaviť ako napr. pásový opar, chcela by som tomu predísť . Teda dám dieťa zaočkovať, ale ono predsa ten vírus, aj keď v oslabenej forme, do tela dostane. Nie je to teda ako prevencia práve proti pásovému oparu bezpredmetné?

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie proti ovčím kiahňam, varicelle nie je zároveň očkovnie proti ásovému oparu. To je pravda. Proti pásovému oparu očkovanie existuje ale je určené pre dospelé osoby, hlavne po päťdesiatom roku života.
  Úplne všetko o víruse ovčích kiahní nevieme, pretváva v organizme ale len u niektorých ľudí a za určitých okolností vyvolá pásový opar.
  Doposiaľ nebola popísaná situácia, že by po očkovaní proti ovčím kiahňam pretrvával vírus tak ako po prirodzenej infekcii a bol príčinou pásového oparu.
  Takže jednoznačne: očkovanie proto ovčím kiahňam chráni proti tomuto ochoreniu a nie je popsané, že by očkovací kmeň vvolával pásový opar.

 • Očkovanie

  , Autor: Veronika

  Dobrý večer pani Doktorka chcela by som sa spýtať prečo sa dieta proti osýpkam očkuje až v 15 mesiaci a prečo nie skôr?? .... S malým sme ležali v nemocnici kde ma nikto neupozornil nato ze sa tam vyskytli osýpky až keď my volali zo zdravotnej starostlivosti ... Ale to už prešlo 21 dni čo sme boli prepustený tak osýpky by už nemal dostať? Strašne sa bojím maly ma len 8 mesiacov .....

  Odpovedá: odbornik2

  Pretože do jedéhoroka pravdepodobne dieťa má protilátky proti osýpkam prenesené od matky, keďže matka buď bola očkovaná, dnešné mamičky alebo pred niekoľkými desaťročiami osýpky prekonala, kým sa neočkovalo Podanie vakcíny by neumselo byť účinné a dieťa by protilátky po očkovaní nevytvorilo. V niekroých prípadoch, kedy je dieťa v kntakte s osýpkami sa očkuje už po šiestom mesiaci. U vás pravdepodobne ohrozuenie osýpkami nebolo závažné, aby ho hneď museli očkovať. Aj keby ho očkovali do jedného roka, v pätnástom mesiaci by sa musel znova zaočkovať.

 • Neustále plačúceho dieťa po očkovaní

  , Autor: veroncatko1

  Dobrý deň,
  Minulú stredu sme absolvovali očkovanie proti rotavírusom (rotarix). Na druhý deň bol synček viac spavý ale od soboty celý deň preplače. Utíši sa len na prsníku alebo keď ho nosíme. Pred tým nebol takto uplakaný. Lekárka vravela, že nežiadúce účinky môžu trvať aj niekoľko dní. Medzitým som však aj ja ochorela a beriem ATB (rovamycine). Syn je zdravý, teploty nemá. Akurát má teraz častejšie stolicu (max. 4xdenne) pred očkovaním mal iba raz denne. Včera a dnes ju mal aj zelenej farby, ale jedla som špenát a pijem veľa bylinkových čajov a čítala som, že to môže byt aj z toho. Myslíte si, že ten plač spôsobuje očkovanie, prípadne lieky, ktoré beriem?

  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Pravdepodobne to budú vetky príčiny, ktoré určite na dieťatko pôsobia. Po očkovaní proti rotavírusom môže byť prechodne riedšai stolica, dokonca aj ojedinele vracanie a tiež bolesti bruška. Prichádza to zväčša do 2č hodín po očkovaní atrva cca 72 hodín. AK užívate antibiotiká, pravepodobne ste mali aj teplotu, k tomu bylinkové čaje, ktoré majú svoje účinky aj na dieťatko tak všetko toto môže byť príčinou bolestí bruška dieťatka aj riedkej stolice. Odporúčam podávať dieťatko vhodné probiotika aspom 3 týždne, príadne aj espumisan na zastavenie nafukovania.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: