Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,708 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Po ockovani

  , Autor: Kvetka

  Fobry den prosim vas o radu.
  Syn mal vo stvrtok ockovanie do pliecka mal slabe teploty no dnes teda 19.4 syn ma opuch stazuje si na bolesti ruky a miesto sa mu zacalo zacervenavat.Tak Vas prosim ako dlho trva takyto stav a je to normalne pouzivame aj studene obklady ale v noci vstava o 2 lebo nemoze spat....dakujem vam za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem koľko má rokov a oaké očkovanie šlo. Pedpokladám, že má šesť. Táto reakcia trvá zväčša 72 hodín, treba mu priložiť octanovú masť na miesto vpichu a ak ho to bolí, môžete podať aj paralen. Začervenanie v mieste vpichu po tomto očkovaní nebolí, ale trvá 4-5 dní.

Podobné otázky

 • Očkovanie mmr

  , Autor: franulka

  Dobrý deň. Dcérka bola pred 4 dňami očkovaná na MMR v 15 mesiacoch. Lekárka nám povedala, že reakcia na očkovanie sa môže dostaviť v podobe horúčky 8 až 10 dní po očkovaní. Avšak dozvedela som sa, že ak spolu s horúčkami sa dieťatko aj vysype a má na tele vyrážky. Moja otázka znie, či medzi reakciu patrí len horúčka alebo teda horúčka s vysypanim sa, že čisto horúčka to vraj nemôže byť. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Reakcia nemusí byť viditeľne žiadne. alebo má dieťatko teplotu až horúčku alebo má okrem horúčky / alebo aj bez nej/ červenú vyrážku na celom tele. Niekedy má aj zväčšené uzlinky na krku. Pri horúčke treba dávať lieky od teploty, s vyrážkou netreba robiť nič a uzlinky sledovať, ak by trvali viac ako 14 dní je vhodné konzultovať lekára. Dôležité je vedieť, ža ak je reakcia akákoľvek!!! dieťa nevylučuje žiadne vírusy do prostredia a nikoho neohrozuje, nie je infekčné!!!!!

 • termin 2.ockovania

  , Autor:

  Dobry den.
  Syncek bol ockovany 27.6. infanrix hexa, prevenar 13 a rotarix. Druhy termin nam pani doktorka dala na 12.8. co mi pride na zaklade toho co som tu uz citala skoro. Odporucala by ste mi radsej termin posunut? Par dni po ockovani by sme mali ist na dovolenku a dalsie ockovanie by bolo mozne az 2.9. Popripade 12.8. by sme mohli dat zaockovat Infanrix hexa a rotarix a 2.9. prevenar? Myslite ze by aj toto bolo mozne? Alebo dame 2.9. zaockovat vsetky tri vakciny naraz.
  Zaroven ma syncek od prveho ockovania na pravej nozicke stale taku malu hrcku. Nie je to problem pri dalsom ockovani?

  Dakujem vam velmi pekne za pomoc.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hrčka nie je problém pri ďalšom očkovaní.
  Medzi prvým a druhým očkovaním rotarixu by mala byť pauza najmenej jeden mesiac, ak už tento interval časový uplynu, môžete 12.8 zaočkovať rotarix.

  12.8. je pre očkovanie Infanrixom Hexa aj Prevenarom krátky čas V žiadnom prípade nie je možné podať druhú dávku očkovacej látky. Určite najskôr 22.8 ideálne až toho 27.8
  Preto je iste lepší termín 2.9.

  Rotarix musí dostať do ukončeného šiesteho mesiaca, neviem či by to 2.9. nebolo neskoro

 • Očkovanie

  , Autor: Lcka

  Dobrý deň,
  Pani doktorka , dcérka má 7.mesiacov. Prvé očkovanie sme mali ako 4.mesačný (mali sme ho posunuté kvôli prekonanej infekcii a užívaniu ATB). Dnes mala maličká očkovanie po troch mesiacoch , pretože sme mali očkovanie zasa o niečo posunuté , pretože sme mali susedov s ovčími kiahňami a potom sme mali soplík a troška sme pokašliavali takže to vyšlo až na dnes. Boli sme však preočkovaní u novej obvodnej pani doktorky , ktorej prístup a metódy sa nedajú porovnať s predchádzajúcou pani lekárkou.Teraz sme veľmi spokojní . Ide však o prvé očkovanie. Keďže sa tomu nerozumiem a vôbec som nevedela ako to funguje a ako to prebieha... chcela by som sa Vás spýtať: Dnes sme dostali jednorázové vakcíny InfanrixHexa a Synflorix. Dokonca nám pani doktorka do očkovacieho preukazu napísala aj exp.06/20 a množstvo ktoré dala. Predchádzajúca lekárka nám však nezapísala nič, len názov vakcín a dátum očkovania. Dostali sme vakcíny z nejakých váčších sklenných flašiek z chladničky. Môže sa to podávať aj takýmto spôsobom ? Môže dostať niekoľko deti dávku z tej istej fľašky? A má to aj účinok? Nemusí sa vždy používať jednorazová dávka ktorá sa zakúpi v lekárni? Tak ako nám dnes v ordinacii dali a následne sme išli vybrať do lekarne ďalšie ktoré sme im vrátili. Som z toho teraz dosť nervózna , že pred troma mesiacmi naša bývala doktorka takto nepostupovala a dala nám dávku z fľašky z ktorej dáva aj iným pacientom...
  Ešte by som sa chcela spýtať, vraví sa, že dieťa by sa nemalo očkovať ak je choré (kašeľ , teploty a pod.) je to preto, že by organizmus musel spracovať veľa veci naraz? Očkovanie a ešte sa aj pasovať s chorobou? Pretože známa mi nedávno povedala, že nejde dať zaočkovať malú pretože má kašeľ a potom by vakcína neucinkovala.... a že malú by vraj mohol potom neskôr kašeľ ohroziť, keď bude väčšia... ale priznam sa, že to sa mi nezdá a ani som to nikdy nepočula. Od nej prvý krát. Ak by choroba bola v obdobi očkovania, tak by sa to prejavilo bezprostredne po očkovani, či sa mýlim ? Potom neskôr v živote by sa to už nemalo prejaviť nijako,či?
  Vopred Vám velmi pekne Ďakujem za odpovede

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na to, či je v danej chvíli možné očkovať sú jasné pravidlá. Kontrainidkáciou očkovanie, teda nemožnosťou v danej chvíli očkovať je len závažne prebiehajúce akútne ochorenie z horúčkou. Určite to nie je bežný soplík alebo kašeľ. O očkovaní rozhoduje vždy očkujúci lekár, takže ten určí, či sa môžeme a budeme očkovať napríklad so soplíkom či kašľom. Ja osobne sa snažím očkovať len zdravé deti, občas tiež počkám pri aj miernejšom infekte alebo pri akútnom ochorení v rodine.
  Ak ste boli očkovaná na Slovensku, tak my máme všetky očkovacie látky balené jednorázovo, len niekedy ich vyzdvihneme v lekárni z ich celého asi desaťkusového balenia, tak sú potom nie v jednej krabičke, ale napríklad 5 amupliek v jednom sáčku ale samozrejme so svojou ihlu a tak ďalej. Neviem o tom, že by sa naberalo z jednej fľašky pre viac detí. Je však jedna vakcína, ktorá sa musí pred aplikáciou pripraviť tak, že sa nariedi z dvoch ampuliek, možno to vás zmiatlo.
  Ani mierne ochorenie neznižuje účinnosť vakcíny, organizmus dieťatka a jeho imunitný systém je pripravený reagovať na tisíce antigénov súčasne. Tie, ktoré sú vo vakcínach sú len zlomok z tých, na ktoré denne organizmus reaguje.

 • Ovčie kniahne

  , Autor: katica

  Dobrý deň, mám 3 detičky, a rozmýšľam nad očkovaním proti ovčím kiahnam. Chcela by som sa opýtať na Váš názor, či je lepšie ich prekonať, alebo očkovať. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takto presne sa nedá odpovedať.
  AK dieťa prekoná ovčie kiahne, má celoživotnú imunitu, je proti nim chránené.
  Po očkovaní je dieťa tiež chránené, predpokladá sa, že tiež dlhodobo, pravdepodobne celoživotne. Niektoré deti aj po očkovaní ochorejú ale priebeh kiahní býva mierny.
  Faktom je, že kiahne nie sú také ľahké a nevinné ochorenie ako si niektorí myslia. Mávajú aj komplikácie, najčastejšie zápal malého mozgu a tiež prejavy krvácania pri zníženom počte krvných doštičiek. Bývajú aj iné komplikácie.
  Najhoršie znášajú kiahne deti s ochoreniami kože, hlavne ekzému, kedy dochádza k lokálnym komplikáciám už zmenej kože s ekzémom.
  častokrát sa stane, že dieťa dostane kiahne práve vtedy, keď rodina odchádza na dovolenku alebo v iných dôležitých situáciách v rodine. To vždy býva komplikácia.
  Pri troch deťoch, keď postupne dostávajú kiahne sa celé kiahňové obdobie pretiahne na štyri až šesť týždňov: niekto musí byť s deťmi doma, nikam sa nesmie ......
  Takže takto je to s kiahňami a rozhodnutie o očkovaní je len na vás.

 • Očkovanie a zvracanie

  , Autor: domini232

  Dobrý deň. Neter (16 mesiacov) bola vo štvrtok minulý týždeň očkovaná MMR vakcínou. V piatok bola len ospala bez nálady, neblabotala bola ako vymenená. Inac veselé vždy usmiate dieťa. V sobotu večer aj v noci do rána zvracala. Sestra je s ňou v nemocnici nechali si ju kvoly možnej dehydratácii. Ma zvýšené hodnoty pečene, presnejsie už neviem. Chcem sa opýtať môžu byť tie zvýšené hodnoty aj zvracanie z vakcíny ako vedľajší účinok? Odkedy je očkovaná pôsobí neter smutné, neblabota, neusmieva sa, nemá záujem sa hrať, môže byt aj toto ako vedľajší účinok z vakcíny? Za odpoveď Vám vopred pekne dakujem. Dominika

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak boli problémy hneď v piatok na druhý deň po očkovaní, tak to nie je reakcia na toto očkovanie.Reakcia na toto očkovanie prichádza na piaty až jedenásty deň.
  Máme teraz veľa viróz so zvracaním, predpokladám, že ju má aj toto dieťatko. To, že je priotm malátna, nehrá sa neusmieva sa je preto, lebo je chorá, je to príznak ochorenia nie vedľajší účinok vakcíny. Keď vyzdravie, bude všetko znova v poriadku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: