Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

  • 1. a 2. očkovanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prajem, rada by som sa Vás opýtala nasledovné.
    Naše bábätko bolo očkované po 1x –infarix hexa do jednej nožičky a Prevenar 13 do druhej. Po hexe nám ostala zatvrdnutá hrčka, ktorá sa nijako nezmenšuje (po 7 tyždňoch)...
    1) Prosím vás, prečo tieto zatvrdliny vznikajú a kedy miznú?
    2) Môže byť dieťa po druhý krát očkované aj keď miesto vpichu nie je úplne zahojené? (hrčka atď..)
    Vo Vašej poradni uvádzate, že interval medzi prvým a druhým očkovaním musí byť minimálne 2 mesiace, ak sa očkuje hexa + pneumokoky naraz.
    3) Prosím Vás, existuje nejaká vyhláška alebo usmernenie, ktoré tieto intervaly upresňujú?
    4) Čo sa stane, ak je dieťatko zaočkované skôr?
    5) A čo naopak v prípade, že nie je možné dieťa zaočkovať po 2 mesiacoch (choroba, teploty atď... a termín druhého očkovania sa musí odložiť?
    6) Aký je maximálny možný rozostup medzi prvým a druhým očkovaním?
    7) Je počas tohto rozostupu dieťa rovnako chránené voči chorobám, proti ktorým bolo očkované po 1x, alebo táto ochrana klesá?
    8) Nie je možné termín druhého očkovania „prešvihnúť“ keď sa z nejakého dôvodu musí posunúť?
    9) Je možné infarix hexa a prevenar 13 v druhom a treťom očkovaní rozdeliť aj keď po prvý krát boli zaočkované naraz? Ak áno, aké rozostupy (min. – max.) by ste zvolili?

    Ďakujem za odpovede.....

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zatvrdlinka vznikla pravdepodobne preto, že prienikom ihly cez podkožie tak, aby sa ihla dostala do svalu / čo je nutné, pretože očkovacia látka sa má v tomto prípade aplikovať do svalu/ došlo k narušeniu niektorých štruktúr podkožia a tie sa teraz organizujú a reparujú, vzniká pri tom nové vazivo a môže sa to prejaviť takouto hrčkou. Pretrváva rôzne dlho. Je to proces regenerácie podkožia.
    Dieťa môže byť do tej istej končatiny znova očkované, nemalo by to byť presne na to isté miesto, nikedy je to ťažké docieliť, takže aj vpich na rovnaké miesto nie je zakázaný. Interval medzi dvoma pneumokokovými vakcínami ri schéme očkovania 2+1 / ktorá platí u nás/ musí byť najmenej dva mesiace. Medzi dvoma hexami stačí 6 týždňov. Nezávisí od toho, či sa očkujú obe vakcíny naraz alebo oddelene. Intervaly sú dané v SPC očkovacej látky, čo je smerodatné a okrem toho to určuje očkovací kalendár. Ak nie je možné zaočkovať už o dva mesiace, je možné interval predĺžiť, a potom je potrebné očkovať čo najskôr ako sa dá. Medzi prvým a druhým očkovaním odstup nie je presne určený, prípustný je dvojnásobok základného intervalu / teda v prípade pneumo 4 mesiace/. V prípade, že je interval dlhší, postupje sa prísne individuálne, v zásade platí, že každá dávka sa počíta a lekár rozhodne, kedy treba očkovať tretí krát, prípadne niekedy aj štvrtý krát. Ak je dieťa zaočkované skôr, nie je dodržaná uvedená schéma 2+1 / v prípade schémy 3+1 je interval jedenmesiac/ a očkovanie nemusí zabezpečiť dostatočnú imunitu. Ochrana proti ochoreniam, proti ktorým sa očkuje ,nastupuje až po druhom očkovaní. Ako som napísala, termín druhého očkovania sa neprešvihne, každá dávka sa počíta ale potom / keď je interval veľmi dlhý/ sa postupuje individuálne. Očkovanie je možné v druhje dávke oddeliť, musia byť dodržané intervaly podľa SPC/ teda hlavne minimálny interval/. Rozdiel medzi oboma vakcínami nie je podstatný, v zásade dodržiavame 14 dní.

Podobné otázky

  • očkovanie, subfebrility a prerezávanie zubov

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý večer pani doktorka!
    Mám 14 a pol mesačnú dcérku, ktorá má od narodenia subfebrility nejasnej etiologie. 1. a 2. očkovanie sme obsolvovali riadne podľa očkovacieho kalendára (2.očkovanie bolo 28.1.2012). V auguste sme mali absolvovať 3. očkovanie, no čakali sme na výsledky celulárnej a humorálnej imunity, tak sme očkovanie posunuli na september, no dcérka ochorela a nádchu mala takmer mesiac. Teraz už druhý týždeň sa jej prerezávajú dve stoličky, preto som požiadala lekárku, aby sme ešte očkovanie posunuli, no lekárka chce počať už len do piatku a potom chce očkovať, či budú zúbky prerezané alebo nie. Druhá stolička sa ešte len začala prerezávať, takže do piatku prerezaná ešte určite nebude! Moja otázka na Vás je, že kedy najneskôr môžme absolvovať 3. očkovanie? Čítala som, že pri prerezávaní zubov sa uvoľňuje histamín, ktorý následne otvára hematoencefalickú bariéru...
    Môžem ešte žiadať posunutie očkovania? Mám veľký stres už z toho, že dcérka má subfebrility (37,4-37,7°C) a očkujeme sa a k tomu teraz ešte tie zúbky :((
    Ďakujem za Vašu odpoveď!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Záleží aj na tom, ako dopadli tie imunologické vyšetrenia predpokladám, že dobre.
    Subfebrilie vidíme u detí často, nesúvisia zväčša so žiadnym ochorením ani ako také neznamenajú poruchu imunitného systému. Subfebrility nie sú dôvodom odkladať očkovanie, podobne ako prerazávanie zúbkov. V každom prípade platí, že pokial nie je nebezpečenstvo ochorenia alebo veľkého sklzu v dodržaní intervalov očkovania, ktoré sú stanovené, tak očkujeme len zdravé deti. Celkom teoreticky je vaše dieťa možno zaočkovať až do začiatku januára. Znova pripomínam, že platí, že za očkovanie je zodovedný lekár, ktorý očkuje. Ten pred očkovaním dieťa riadne vyšetrí, zhodnotí celkový aktuálny zdravotný stav aj anamnézu dieťaťa. Ak jeho vyšetrenie stanoví, že je možné v danej chvíli očkovať, nie je dôvod očkovanie odkladať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: