Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie, subfebrility a prerezávanie zubov

    Dobrý večer pani doktorka!
    Mám 14 a pol mesačnú dcérku, ktorá má od narodenia subfebrility nejasnej etiologie. 1. a 2. očkovanie sme obsolvovali riadne podľa očkovacieho kalendára (2.očkovanie bolo 28.1.2012). V auguste sme mali absolvovať 3. očkovanie, no čakali sme na výsledky celulárnej a humorálnej imunity, tak sme očkovanie posunuli na september, no dcérka ochorela a nádchu mala takmer mesiac. Teraz už druhý týždeň sa jej prerezávajú dve stoličky, preto som požiadala lekárku, aby sme ešte očkovanie posunuli, no lekárka chce počať už len do piatku a potom chce očkovať, či budú zúbky prerezané alebo nie. Druhá stolička sa ešte len začala prerezávať, takže do piatku prerezaná ešte určite nebude! Moja otázka na Vás je, že kedy najneskôr môžme absolvovať 3. očkovanie? Čítala som, že pri prerezávaní zubov sa uvoľňuje histamín, ktorý následne otvára hematoencefalickú bariéru...
    Môžem ešte žiadať posunutie očkovania? Mám veľký stres už z toho, že dcérka má subfebrility (37,4-37,7°C) a očkujeme sa a k tomu teraz ešte tie zúbky :((
    Ďakujem za Vašu odpoveď!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Záleží aj na tom, ako dopadli tie imunologické vyšetrenia predpokladám, že dobre.
    Subfebrilie vidíme u detí často, nesúvisia zväčša so žiadnym ochorením ani ako také neznamenajú poruchu imunitného systému. Subfebrility nie sú dôvodom odkladať očkovanie, podobne ako prerazávanie zúbkov. V každom prípade platí, že pokial nie je nebezpečenstvo ochorenia alebo veľkého sklzu v dodržaní intervalov očkovania, ktoré sú stanovené, tak očkujeme len zdravé deti. Celkom teoreticky je vaše dieťa možno zaočkovať až do začiatku januára. Znova pripomínam, že platí, že za očkovanie je zodovedný lekár, ktorý očkuje. Ten pred očkovaním dieťa riadne vyšetrí, zhodnotí celkový aktuálny zdravotný stav aj anamnézu dieťaťa. Ak jeho vyšetrenie stanoví, že je možné v danej chvíli očkovať, nie je dôvod očkovanie odkladať.