Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • rotavirus

    , Autor: voxy

    Dobry den pani doktorka, rada by som sa opytala na Vas nazor. Nase 5 mesacne dietatko ma uz dva mesiace pozitivny rotavirus. Sem tam sa vracaju riedke stolice avsak bez horsich priznakov. Prve ockovanie Infanrix sme absolvovali avsak dalsie uz pre pozitivny rotavirus nie. Co dalej? obavam sa dalsieho ockovania, ved dieta ma byt predsa zdrave. nemoze mu to uskodit? dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak dieťa nemá prejavy ochorenia na rotavírus/ hnačka, zvracanie, horúčka, kašeľ, nádcha/ tak nie je choré, je len nosičom rotavírusu, je potrebné dodržiavať zo strany celej rodiny zvýšenú hygienu, hlavne na dezinfekciu používať špeciálne prosriedky s obsahom alkoholu. Rotavirus je prenosený aj na dospelého a spôsobuej u neho ochorenie. Ako som v úvode napísala, ak dieťa nemá uvedené príznaky, je zdravý nosič rotavírusu a môže byť očkované podľa očkovacieho kalendára.