Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,708 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Kasel

  , Autor:

  Dobry de n mam 4.5mesacneho syna a zacal pokasliet.. Najprv to bol mokry kasel na ktory berieme bronchipret na odporucanie lekara... Avsak zacalo sopliky ak slintanie kedze asi Idu zuby.... Mozem natierat jazvecou matou hrudník? Nechcem aby to preslo do daviveho kasla.. V noci je zatial klud a polohujem na bok ppcas spanku. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Jazvečiu masť nie, mohol by zareagovať alergicky, je ešte malý. Skúste z lekárne fitobalm alebo pulmex pre deti do dvoch rokov.
  Treba zvlhčiť prostredie, veľa vetrať, chodiť na prechádzky. Môžete aj podložiť predné nohy postieľky, aby ležal so zvýšenou hlavičkou a nezatekali mu hlieny.

Podobné otázky

 • Dlhodobý vlhký kašeľ dcéra 4,5 roka

  , Autor:

  Dobrý deň prosím Vás chcem sa poradiť.dcerka má dlhodobý kašeľ vlhký asi 3mesiace. Sme pozorovaní a liečený na alergologii. Inhalujeme 3tyzdne flexotide máme aerius sirup -kasel stále rovnaký vlhký akoby chcela vykašľať hlien ale nevykasle ho.Máme výter z nosa a hrdla a mala má zlatého stafilokoka v hrdle -ale nieje tam zápal podľa pani dr. na ORL.
  Poprosila by som o názor keďže nám nič na ten kašeľ nezaberá už neviem ako ďalej. Mysle som že ten flexotide by ju mal zbaviť toho kašla ale zatiaľ nic.Ten kašeľ je iba cez deň v noci spí kľudne bez kašla.
  Ďakujem za názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Aj zdravé dieťa zakašle denne 10 až 30 krát a pokiaľ nemá iné príznaky ochorenie, je to jednoducho obranný reflex na odstránenie hlienov, ktoré sa jej tvoria, pretože pravdepodobne má alergiu na nejaké kvitnúce rastliny a teraz je toho naozaj veľa.
  Ak kašle len cez deň a v noci nie je potrebné myslieť aj na psychogénny kašeľ, to už musíte zhodnotiť vy, či v tejto zvláštnej dobe môže mať aj takéto problémy. Nenapísali ste totiž ako je dieťa staré, takže aj takéto problémy môžu byť v rôznom veku, od predškolského začínajúc

 • Kašeľ

  , Autor:

  Dobrý deň,
  už vyše 2tyzdnov bojujeme so suchým kašľom. Syn má 5m,je plne kojeny. Najskôr sme dostali sinupret,ktorý mi ťažko horko vypil, ale aj z ktorého vracal. Vymenili sme to za mucosolvan a stoptusin. Dostali sme k tomu na predpis fenistil. Avšak, ani po týždni užívania,mu ten kašeľ nepresta. A dosť často vracia. Kašle(suchý kašeľ) v hlavne v noci, sem tam cez den. Používame dottera oleje a aj zvlhčovače vzduchu na noc. Chudatko,mám pocit,že má celý žalúdok rozhádzané z toho už.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  Prajem ešte pekný zvyšok dňa.
  Barbora

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite na takýto kašeľ nie je vhodný mucoslovan ani sinupret. Dobrý je stoptussin ale sirup 3 x 1,25 ml a fenistil. Určite žiadne voľavé oleje!!!!!!!!!!!!!!Stačí k postieľke vlhký froté ručník, aby sa vzduch zvlhčil ale nemusí byť úplne presiaknutý vlhkosťou.
  Niekedy je vhodné dať na hrudníček obklad fitobalm alebo pulmex.

 • Inhalacia Nacl

  , Autor:

  Dakujem za vasu odpoved.. Vysiel nam zubok.. Kasel po inhalacii fyziologickeho roztoku ustal.. Bravcovu mast sme mali letnej teploty po vybrati z chladničky...

 • Zahlienenost

  , Autor:

  Dobrý deň prajem pani doktorka Chcem sa opýtať čo mám robiť ak mám štvor mesačnú dcérku a dobrala antibiotiká a brala Fenistil Mucosolvan hedelix Solmucol A nič jej nezaberá stále je zahlienená a kašle strašne moc Chcem sa spýtať či môže brať ventolin sirup Ak áno Koľko mililitrov Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ventolin sirup samozrejme môže brať ale to nemôžem ja odporučiť na diaľku, keď som dieťatko nevyšetrila. Ventolin sa dáva pri spastickej bronchitíde, kedy sú stiahnuté priedušky, dieťatko píska a má to charakteristické známky pri počúvaní auskultácii dieťatka. Takže tento sirup by som v žiadnom prípade nenasadila bez lekárskeho vyšetrenia.
  Ak dieťatko aj po liečbe kašle, mal by ju znova vidieť lekár a rozhodnúť o ďalšom postupe. Mamičkám sa kašeľ niekedy zdá strašný, ale nemusí to byť až také vážne. Treba správne čistiť noštek, zvlhčiť prostredie v byte, podávať liek na rozpustenie hlienu/ napríklad prospan 2x2,5 ml/ vitamíny. Podložiť predné nohy postieľky, aby dieťatko spinkalo so zvýšene uloženou hlavičkou. Najdôležitejšie je: úprava prostredia doma, nesmie sa doma fajčiť!!!!!!!!!!!!!ani na balkóne!!!!!!!!!!!!!! a samozrejme vždy dostatočne vetrať.
  Ak by zahlienenie a celkový stav dieťatka nebol dobrý, treba myslieť aj na vážnejšie príčiny takéhoto stavu ale to už vyrieši váš lekár.

 • rotavírus

  , Autor:

  Dobrý deň, syn 5 ročný prekonal virózu s veľmi častým opakovaným zvracaním. Boli sme cez víkend v nemocnici na infúzie, kvôli dehydratácii. V škôlke majú niektoré deti zistený rotavírus. Malý však v škôlke nebol. Naposledy bol v škôlke týždeň predtým ako virózu dostal. Je možné, že prekonal tiež rotavírus, alebo sa mohlo jednať o inú infekciu. Bola pridružená len zvýšená teplota do 38 stupňov a iba zvracanie, bolesti bruška (tie trvali cca 4 až 5 dní), trošku kašeľ a nádcha, ale žiadna hnačka. Ešte doteraz má také spomalené trávenie a málo spapá. V škôlke sa teraz rotavírus dosť rozmohol. Iba by sme chceli vedieť či ho ešte nechávať preventívne doma, aby sa opäť nenakazil.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takmer určite to bol tiež rotavírus. Treba ho nechať doma aspom dva týždne, ešte podávať diétu, ľahkú stravu bez mlieka a mliečnych výrobkov, ideálne by bolo na tri mesiace podávať mlieko a mliečne výrobky bezlaktózové. Rotavírus zničí črevný epitel tak, že črevo nevie vstrebávať mliečny cukor!
  Jediná prevencia proti tomuto ochoreniu je očkovanie! To sa dá spraviť len vo veku od dvoch do šesť mesiacov veku dieťatka!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: