Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Stolica

  , Autor: Dana

  Dobry den
  Chcela by som sa spytat na stolicu dvojmesacneho dietatka. Syn zacal mat vodnatu stolicu (nie je to uplna voda je o cosi hustejsia ale stale riedka) zltohnedej farby bez zvyskov (stratila prazenicovity vzhlad). Nie je v nej hlien ani krv. Je to v poriadku alebo to znaci nejaky problem? Je pravda ze malo prdka a bolieva ho brusko a dost place ale myslim ze to tak bolo aj predtym ked mal peknu prazenicovitu stolicu. Kaka raz za den pripadne raz za dva dni. Moze za tym byt nejaka bakteria alebo alergia ci intolerancia? Alebo nieco ine? Je plne dojceny. Zatial priberal ukazkovo.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to normálna stolica dieťatka v tomto veku. Možno ste začali chudnúť a máte trocha iné mlieko, alebo ste jedli niečo nové. Nie je to však dôvod ani na prerušenie kojenia, ani na dokrmovanie. Pokiaľ dieťa priberá, je spokojné, má dosť mokrých plienok, stolica nie je až taká dôležitá.

Podobné otázky

 • Kvasinky v stolici

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Prosím vás o radu.Dcera 5 rokov je už pol roka bez antibiotík, probiotiká užíva dlhodobo ( značky a zloženie meníme). Aj napriek tomu jej vyšli kvasinky v stolici. Prosím vás čo potom môže byť príčina?
  Stravuje sa pomerne zdravo.Vela sladkého nedávam,extrémne mlieko nepije skôr ma rada acidko.
  Dr.predpisala Flugolon a diétu.
  Citam čo môže čo nie ale nemám v tom jasno.Nemozem jej občas dať ani med? Doma jej stravu viem upraviť ale v škôlke musí jesť to čo ostatní. Myslíte,že to bude stačiť?
  Zároveň jej vyšli aj v zbytkoch pozitívne škroby. Má to nejaký súvis s kvasikami? Dr nič nevysvetlila len,že dieta lieky a o 3 mesiace kontrolný odber.
  Ďakujem za váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem prečo sa tie kvasinky vyšetrovali, nenapísali ste aké má dieťa ťažkosti. Ak žiadne ťažkosti nemá, nemá cukrovku, nemá zapálené okolie konečníka ani genitálu, dobre papá, pravidlene močí, stolica je pravidlená, nie hnačka, nebýva často chorá, nemá poruchu imunitného systému, nie je dôvod podľa mňa riešiť kvasinky v stolici. Kvasinky sú všade okolo nás. Podávajte dlhodobo probiotika, môžete ideálne enterol.
  Samozrejme ak má nejaké ochorenie, treba sa držať rád lekára.

 • Problem so stolicou a ekzem

  , Autor: kk111

  Dobrý deň, mám 5 mesačne dieťa, ktoré ma od 2 mesiacov problémy s ekzemom. S prikrnami sme začali nedávno, následkom čoho zacali problémy so stolicou. Ma tvrdú stolicu a nevie ju vytlačiť. Už 2x som mu musela dat cipok. Dávam pozor na to co mu dávam, minimum mrkvy, ma dostatočný pitný režim, cvičím s nim... Chcem sa len spýtať, môže mať súvis jeho problém s vyprazdnovanim a ekzemom? Stretli ste sa s niecim podobným? S ekzemom sme boli u dermatologicky, alergény ako med, paradajky, oriešky, atď. som zo stravy vylúčila a dodržiavam pokyny ohľadom oblečenia aj prania. Uz som zúfalá.
  Ďakujem za váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V ľudskom organizme všetko so všetkým súvisí ale ekzém a porucha vyprazdňovania ako ju popisujte pravdepodobne nemajú spoločnú príčinu.
  Po nasadení bez mliečnej výživy tieto problémy bývajú, je správne že dodržiavate určitú diétu / menej mrkvy, žiadnu varenú ryžu/ aj že podávate tekutinu / prevarenú, ochladenú vodu/. Mohli by ste skúsiť aj probiotika. Keď začnete podávať aj ovocie, mala by sa stolica upraviť.

 • Časté kakanie

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa opýtať syn mi už od nedele častejšie kaká tak 4 krát za deň.stolica má kašovitý konzistenciu a trošku mierne zapácha dávam mu hylák a nedávam mliečne výrobky.Moze to byť s toho že sa kúpal v bazeniku a možno niečo schytal inak je spokojný nič ho neboli mám to riešiť už u doktora?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nenapísali ste ako je dieťatko staré.
  S deťmi do roka určite nie je vhodné chodiť do spoločných bazénov ani detských, vždy tam niečo chytia!
  Lekára treba navštíviť, ak by mal viac ako 4 stolice, bolesti bruška, horúčku, vracanie a v stolici bude hlien alebo aj krv

 • Časté kakanie

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa opýtať syn mi už od nedele častejšie kaká tak 4 krát za deň.stolica má kašovitý konzistenciu a trošku mierne zapácha dávam mu hylák a nedávam mliečne výrobky.Moze to byť s toho že sa kúpal v bazeniku a možno niečo schytal inak je spokojný nič ho neboli mám to riešiť už u doktora?

 • Zelena stolica

  , Autor: Kristína

  Dobrý deň, mám 4 týždňového synčeka a už asi týždeň mi kaka zelenú stolicu. Je tam aj trosku hlinenú. Je plne kojení, prosím Vás čo to koze byt? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pravepodobne nič závažné. Ak priberá, nemá príznaky ochorenia, teda teplotu, mrzutosť, má dostatok mokrých plienok - 5 až 8 za 24 Hodín, nie je dôvod na obavy

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: