Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Obličky

    , Autor: lucik-2

    Chcem sa opytat p.doktorka. Dcera ma 16 mes. a ma problemy s oblickami. Presnejsie ren duplex vpravo. Hovorili mi, ze to nic nie je, vela ludi s tym zije ani o tom nevie, inak bolo vsetko v poriadku len potom 2x uz bola hospitalizovana s akutnou tubulointersticialnou nefritidou v kratkej dobe od seba (12/2016, 3/2017). Okrem toho pri beznej kontrole na nefro zapal dolnych moc.ciest. Robena cystografia-negat. V rodine nikto nema problemy s oblickami. Dostala dlhodobu liecbu, macmiror pol tabl.vecer, po mesiaci pol tabl.vecer obden. Liecba trvala 3 mesiace. Ukoncila sa pred tyzdnom. Nemate nejake skusenosti s takouto liecbou? Bojim sa, aby sa to zas v kratkej dobe malej nevratilo. Inak nepouzivame vlhcene obrusky, nekupeme v bazene, casto prebalujem a uz od 1 roka chodi pekne na nocnik. Na nefrologii bol moc cisty, no z biochemie chodia vysledky ze kontaminacia, ale povedali mi ze to nic, pokial je moc na nefrologii cisty. Co znamena ta kontaminacia? Nemoze byt aj to ten problem zapalov? Strieda sa to raz su pody sterilne, potom kontaminacia a to bola v tej liecbe macmiroru. Vdaka za odpovede

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Obličky s zložitý orgán, ktorý má aj veľmi komplikovaný vývin. Preto sa čsto objavujú rôzne vrodené anomálie,. Nemusia robiť žiadne ťažkosti, býva to náhodný nález ale na druhej strane môžu byť príčinou opaovaných problémov. kým sme obličky nevyšetrovali hneď po pôrode, na mnohé problémy sa eprišlo zavčasu a malo to za následok vážne ochorenia obličiek až po ich úlné zlyhanie. našťastie dnes aktívne pátame aj po anomáliách a samozrejme sledujeme, či obličky správne pracujú. Akákoľvek anomália býva príčinou zápalu obličiek aj dolných močových ciest. Dôležité je zabániť opakovaným zápalovým ochoreniam, aby nedošlo k úplnému zničeniu obličky a vyradeniu z funkcie. Postup pri liečbe vašej céry bol jediný správny: zabrániť opakovaným infekciám. Taktiež režim u týchto detí musí zabrániť infekcii: časté prebaľoanie, umývanie, hygiena, čo sa týka aj prádla, odporúčam do desať rokov žehliť nohavičky, aj kekď už bude odplienkovaná. Kým neviete zaručiť, že sa vo vode nevyciká, nemala by sa kúpať v bazénoch, jazerách a pdobne, môže sa kpúpať v mori. Má mať dostačočný potný režim / ale zase neprelievať!/, má užívať vitamin D a mať zdravú výživu. Obmdziť solenie.
    Čo sa týka kontaminácie: znamená to, že nájdené baktérie pravdepodobne nepochádzajú z močových ciest ale z okolia ústia močovej trubice: z kože, zbytkov stolice, niekedy mohli byť aj v skavke, ak nebola sterilná alebo v sáčku ak sa moč odoberá do sáčku / čo nepovažujem za správne! - dieťa má po umytí cikať rovno do sterilnej skúmavky/. Je dôležité odlíšiť kontamináciu od nálezu baktérie v moči, pretože kontaminovaná oč nie je dôkaz bakteriálneho zápalu a je zbyočné dieťa liečiť!!!!