Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • suchý kašeľ

    , Autor: nellka

    Dobrý deň p. doktorka, mám 3,5 ročné dvojičky a jednu z nich trápi už 3. mesiac suchý dráždivý kašeľ. Začalo to mesiac po nástupe do škôlky. Pediatrička jej nasadila trifed, ale stav sa zhoršil. Nasadila suprax, calcium + pleumolysin a na noc fenistil. Po vybratí ATB to zabralo na pár dní. Nastúpila do škôlky a po 3 dňoch opäť to isté. kašeľ hlavne v noci okolo 3. a 4. hodine. Lekárka ju nechala týždeň bez akýkoľvek liekov. Kašeľ sa zhoršoval, každá jedna noc so záchvatmi kašľa, vysilená. Dávali sme jej husaciu masť na hrudník, hrnce so slanou vodou a pravidelne vetrali, majorankový a tymiánový čaj. Nič nepomáhalo a preto jej opäť nasadila Suprax a Paxeladine + Zodac kvapky. Zase to pomohlo na pár dní. Po dobratí ATB znova kašľala. Brala pastilky na cmúľanie z lišajníka islandského. Dýchanie vždy čisté a hlienov nikde. Urobila jej výter z hrdla, kde mala nejaký bacil, na ktorý vraj zaberá Suprax. Opakovaný výter bol ok. Dcéra naďalej kašľala a preto sme sa dostali k imunologičke. Tam sa alergia nepotvrdila, len znížená imunita. Nasadila jej imunoglukán a montelukast na záchvaty kašľa. Lieky zabrali na 4 dni a kašeľ sa vrátil ešte v horšom ako na začiatku liečby. Nekašľala len v noci, ale dusilo ju už aj počas celého dňa a noci. Začala nám zvracať, teplota 2 dni 38,2 večer, v noci a ráno. Predčasne sme boli nútení navštíviť imunologičku, ktorá vysadila všetky ňou predpísané lieky a nasadila jej Aerius 1xdenne, sirup Inoprinosine 3x5ml po dobu 3 mesiacov a inhalátor Seretide. Týždeň bol úplný pokoj, konečne sme si vydýchli, že to máme za sebou. Ale včera sa začal ozývať ten kašeľ opäť. Chytilo ju to okolo pol jednej v noci. Už som bezradná, keďže sme tých liekov a sirupov vybrali dosť a kašľa sa nemôžeme úplne zbaviť. V jednom kuse má zhoršený hlas, zachrípnutý. Po použití inhalátora ju niekedy ani nerozumieť, čo rozpráva. Výter z nošteka robený nemala, zápal v krvi jej nezistila imunulogička. Čo by ste mi poradila? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, či dieťa bolo na ORL vyšetrení, mohlo by mať zväčšenú nosnú mandľu. Pri takýchto problémoch by som dieťa hospitalizovala na podrobné vyšetrenie / nemohla niečo vdýchnuť?, predtým než začali tie problémy?/ alebo konzultovala pľúcneho lekára, príadne za vhodné by som považovala aj liečebno diagnostický pobyt v Dolnom Smokovic v liečebni.