Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,427 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Kolika

  , Autor: Laumi

  Dobry den,dcerka ma mesiac,je od narodenia na umelom mliecku,prvy tyzden a pkl bola aj kojena,ale mliecko som vobec nemala tak sme presli na umele.
  Kazdy vecer sa strasne puci,ma nafuknute brusko,je hrozne bordova v tvari,az fialova,neutichajuco place,zatina pasticky,nozicky tlaci k brusku,ale plac netrva 3hodiny,vacsinou par minut,skonci vykakanim alebo vyprdkanim,niekedy od unavy zaspinka. Je to kolika? Sme uz bezradnj,skusali sme vsetko,espumisan,coliprev,pridat probiorika,zmenit mliecko,pila hipp bio combiotik,zmenili sme na sunar premium,polohujeme cez den na brusko,masirujeme brusko pupikom pri kazdom prebaleni,cvicime nozickami,peikladame tepky vankusik pri bolestiach,nic nam nepomaha :( niekedy pekne cez den prdka inokedy vobec

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to normálny prejav bábätka pred stolicou. Vôbec nebolo treba meniť mlieko ani riešiť rôzne lieky. Už ostaňte pri sunare, podávajte v čase, keď zväčša začne tento kakací proces tak asi pol hodinu hodinu predtým podajte espumisan, masírujte bruško. Nie je to choroba, je to jej spôsob ako sa vykaká. Menej je viac: teda menej zásahov je pomôže lepšie, než zmeny mlieka atd.....

Podobné otázky

 • Umelé mliečko

  , Autor: Nika11594

  Dobrý deň , chcela by som sa informovať ohľadom UM . Naša malá má 7t a už má druhé umelé mliečko . Plakávala a bola nespokojná po nutrilone , potom jej doktorka predpísala Arkove mlieko nakoľko sa jej do pusinky vracia mliecko ale nevracia ho , niekedy aj kasle a place pri prehĺtaní . AR kove mliecko nám vôbec nič nezlepšovalo a celá dávka nemiešaného ar mlieka bez nutrilonu nás zapekala a robila kŕče . Teraz sme na základe odporúčania na mliečku Kendamil . Malá ma hnačku so zeleným nádychom a plače aj dve hodiny po napapaní . V noci sa mi budí ale menej . Všimla som si že sa mi aj pučí nakoľko neviem či to môže byť aj kolika . Doteraz ale problém s kolikou nemala . Doktorka nám povedala že máme týžden vyskúšať Kendamil a ak nezapasuje vrátiť sa k Nutrilonu AR s konbináciou klasického nutrilonu . Mám ešte zotrvať nakoľko malá ho pije 4- tý deň alebo sa vrátiť k nutrilonu ? Polohovanie bábatka tiež praktizujeme . Ešte som rozmýšlala.... už neodbiehať od značky ale prejsť na Kendamil anti colic . Neviem ktorá voľba je rozumňejšia a ako jej najlepšie pomôct . Ďakujem za radu :)

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Myslím, že Kendamil a Nutrilon je rovnaké mlieko len sa inka volá.
  V zásade som nepriateľ striedania mliek! To čo popisujete nie sú žiadne ťažkosti ani ochorenie, je to bežné správanie bábätka. Na rozdiel od toho, keď bolo vo vašom brušku a jeho brušku bolo v podstate prázdne/ vyživovalo sa cez pupočník/ má teraz stále plné bruško a nevie ten pocit spracovať. preto sa pučí, mrnčí, ochká. Zelená stolica nie je tiež, pokiaľ dieťatko nemá horúčky, krv v moči, hlienov veľa, prieberá žiadne problém. To, že malo v pusinke mlieko aj keď nevracalo je ruminácia, ktorá sa u niektorých detičiek vyskytuje.
  Takže podávajte jedno vybraté mlieko a nemeňte ich. Pokiaľ dieťatko priberá, netreba hľadať problémy.

 • Problémy s bruškom u 5mesačnej dcérky

  , Autor: Bajuss

  Dobrý deň pani doktorka,
  píšem vám zo zúfalstva, lebo neviem či prístup našej lekárky je správny alebo len ja to moc prežívam ako matka....moja dcérka ide mať za pár dní 5 mesiacov, je skoro od narodenia na umelej výžive (momentálne hipp bio combiotik). Prešli sme si typickými kolikami, trojhodinové plače cez deň, bolesti bruška, problémy s kakaním, s prdíkmi...do toho má mierny reflux zistený sonom. Bola na ar mlieku, to sme už vysadili nakoľko mala strašné problémy so stolicou, grckanie má už veľmi mierne. Ale čo ma trápi, neustále sa pučí až je bordová, vypína sa do luku, zatína bruško ako keby sa chcela vykakať alebo vyprdkať a nič. Spúšťa pri tom strašný nárek ktorý trvá tak 5 min a potom stíchne. Neustále jej buble v brušku, býva nespokojná, robí to aj zo spánku. Vie sa vykakať sama, zatiaľ je čisto na mlieku, dávam jej espumisan, nezačali sme ešte s prikrmami. Keď je v kľude tak bruško má mäkké, stolicu má kašovitú...Doktorka to len okomentovala, že vzhľadom na jej vek by to už malo ustúpiť a ďalej neriešila....no ja sa už bojím o ňu, je toto správanie v jej veku v poriadku? Sú to ešte koliky? Alebo to súvisí s refluxom? Mám to riešiť? Ďakujem vám krásne za odpoveď!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Detičky takéto prejavy mávajú. Pridala by som v liečbe probiotika. Po piatom mesiaci treba začať s bez mliečnymi príkrmami: zelenina, čoskoro aj mäso, potom mliečna kaša a až po šiestom mesiaci ovocie.
  Ak by stále pretrvávalo podozrenie na bolesti bruška, je potrebné možno podrobnejšie vyšetrenie. Ak však dobre papá, priberá, správne sa vyvíja, sú to len občasné prejavy nespokojnosti.

 • Stolica a kolika, krce

  , Autor: Lenik

  Dobrý deň, mam 3 mesačne dievčatko, je od začiatku na UM a to na bebe, keďže mala kolíky, mliečko som po mesiaci zmenila na nutrilon. Myslím ze sa to zlepšilo, ale aj tak bojovala s kolikami a stolicu mala raz denne. Stolica bola zelená aj žltá, občas veľmi riedka, občas tuhá. Po porade s gastro logickou, ktorá okrem toho, že tam okrem nahromadenych plynov nič extra nevidela, zmenili sme mliečko na bezlaktozove a stolica je úplne tuhá ako plastelína a veľmi ťažko kaka. Myslela som, že na gastro mi vedia s určitosťou povedať, či dieťa je alebo nie je alergické na laktózu, ale vraj to vyšetrenie vraj častokrát neodhali, viete mi poradiť či je to naozaj tak. Menili sme mlieko preto, lebo moja 3 mesačná dcéra dostala záchvat spojený so zástavou dýchania na par sekúnd keď plakala keď ešte jedla bebu (mala mesiac) Strašne plakala a naraz zbordovela až prestala dýchať a ako keby ostala v nejakom krči (v priebehu 2 týždňov) , volali sme 2x RZP a usúdili, že to bola kolika. Teda mlieko sme vtedy zmenili na nutrilon, pred 4 dňami dcérka dostala ďalší záchvat hneď po najedení, ale ten bol úplne iný než tie 2 pred tým, večer sa najedla, nedojedla všetko a začala byť nervózna, vzala som ju na ruky ale nervózna bola ďalej tak som ju dala ľahnúť a rozbalila vtedy sa vždy ukludni. Keď som ju dala ľahnúť a rozbalila, neplakala, vymocila sa, rúčky sa jej začali triasť a nôžky stuhli, nedali sa ohnut, ockami začala pozerať na pravo a pomaly strácala vedomie, ako keby sa dostávala do fázy spánku ale s jemne otvorenými očami, ale dýchala, nereagovala na nič, ostala v akomsi krči a bola mimo, trvalo to cca 5 minut. Potom postupne to cele odznelo, začínala postupne reagovať. Volali sme RZP a povedali, že to boli febrilne kŕče, zmerali teplotu, mala 37,3 ale to ma často takúto teplotu, ale nič viac. Naša pediatricka a tiež neurológ usúdili, že febrilne kŕče to neboli, vraj teplota 37,3 je u bábätka ok, vraj do 37,5 je teplota u bábätiek v poriadku. Je to pravda? Preto sme zmenili na gastro to mliečko na bezlaktozove, či náhodou to nebude reakcia na laktózu. Aj keď na gastro nám vravela ze je to málo pravdepodobné. Boli sme na neurológia tam je všetko v poriadku, aj EEG, krv a moc ma tiež v poriadku. Vôbec nevieme co to mohlo byt. Prosím viete niečo poradit

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mohol to byť aj v tomto veku afektívny záchvat aj pri intenzívnej bolesti bruška. Ak neurológ vylúčil epilepsiu, tak môžete byť pokojná.
  Alergia na laktózu nie je , je to neznášanlivosť laktózy z nedostatku enzýmu laktáza. Pokračujte v bezlat=ozovom mlieku a uvidíte ako bude dieťatko reagovať. Ak by ste prešli na bežné lakt=ozové kojenecké mlieko, odporúčam podávať coliprev.

 • Pučenie novorodenca

  , Autor: Toscana

  Dobrý deň,

  môžem Vás poprosiť o radu? Máme 5 týždňové dievčatko a posledné 2 týždne nám začalo počas spánku, ale aj v bdelom stave pučiť, tlačiť, červenať sa a niekedy aj trochu chrčať.
  - Jedná sa o koliky?
  - Vieme mu nejako uľaviť?
  - Môžeme tak malé dieťa odsávať z nošteka?

  Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Odsávať z nošteka, pokiaľ nemá nádchu, ktorá by bránila v dáchaní cez noštek nie je potrebné. Môžete noštek zvlhčiť fyziologickým roztokom libenar alebo sterimarom baby.
  Pučenie nie je ani kolika ani iné patologické správanie dieťatka. Má takmer stále plné brušku / čo počas pobytu vo vašom brušku nemala / niekedy môže mať pocit, akoby bola prejedená, tak sa snaží to nejako vyriešiť, nuž sa pučí, ochká, rada by si odgrgla ale vždy to nejde, alebo potrebuje sa vyprdkať alebo vykakať a nie vždy jej to ide. Sú to normálne prejavy zdravého dieťatka, je také hlučnejšie ale netreba to vôbec riešiť.

 • pretoceny rezim

  , Autor: nelka

  Dobry den,
  Potrebovala by som radu ohladne spanku mojej skoro 3 mes dcerky. Nezaspi skor ako o polnoci. Ked uz potom zaspi,tak spi do 6:00 naje sa a potom este do 9:00. Potom je tak 2 hod hore a zasa spi tak hodinku vonku v kociku nakolko mam este 2 rocnu dceru. Potom ide spat okolo 14tej a spi az do 16:30-17:00hod. Zasa hore a do 20tej spi este raz dalsiu hodinku. O 20tej kupeme a ja ju potom nedokazem skor ulozit. Nekojim. Je na bebe sensitiv koli kakaniu a kolikam. Od 20tej do dalsieho jedenia co je 23tej podriemkava na nasich rukach lebo inak nechce byt. Chvilu sa mozno aj hraje. 100x sa pokusame odniest ju spiacu do postielky no vzdy sa zobudi. Padne polnoc a zaspi. Poradte prosim ako ju mam naucit ist spat skor. Skusila som ju aj cez den budit ale nema to celkom zmyslel lebo place kym ju neulozim.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nevidím žiadnu možnosť uložiť ju skôr, má proste taký režim. Spí dostatočne, pravidelne, trojmesačné bábo nie vždy prespí šesť hodín vkuse. Neostáva vám nič iné, len postupne meniť režim, pomôže tomu možno aj zmena času / o polnoci bude jedenásť/, postupne bude spinkať tak, že vždy medzi dvoma kŕmenia spí a medzi ďalšími dvoma kŕmeniami nespí, takže celkovo potom spinkajú dvakrát denne. Skúste sa s ňou hrať a nedovoliť jej už zaspinkať medzi 17tou a 20tou. Nasilu však režim nezmeníte.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: