Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,259 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prikrmovanie a sedenie

  , Autor: domcuriena

  Dobrý deň moja dcérka (4mesiace) chce strasne sedieť, pyta sa len do sedu... Neviem či to nie je moc skoro... Aj paoať príkrm začala v 3 a pol mesiaci, tiež mi vraveli že moc skoro... Chcem sa opýtať čo jej môžem dávať :) je na umelom mlieku

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sedieť v tomto veku vôbec nesmie!!!! Žiadne ukladanie do sedu, hovoríme tomu pasívny sed a je to veľmi nebezpečné pre správny psychomotorický vývin dieťatka a pre jeho ďalšie zdravie, hlavne vývin a zdravie chrbtice!!!!!!
  Bezmliečne príkrmy má dieťa dostávať najskôr po dovŕšení štvrtého mesiaca, ideálne ja zavádzam príkrmy bez mlieka až po piatom mesiaci.
  Takže základom jej stravy je stále umelé mlieko, postupne zavediete po štvrtom alebo piatom mesiaci zeleninu, mäso, lepok / obilninovú kašu pridáte najprv v malom množstve do mäsovozeleninového príkrmu potom budete podávať vo forme mliečnej kaše, samozrejme z umelého mlieka alebo mliečnej kaše vhodnej pre daný vek. Po šiestom mesiaci veku zavediete ovocie, len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu, respektíve nie je červené. Po ôsom mesiaci môžete odať žĺtok, cca pol žĺtka jeden až dvakrát týždenne, po deviatom mesiaci jogurt- len biely jogurt s probiotickou flórou. Po desiatom mesiaci aj celé vajce a červenú šošovicu. Do roka deťom nesolíme!!!!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: