Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,683 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Bruško

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka. Naše dievčatko má 3 mesiace a už tretí týždeň máme problém s vyprázdňovaním. Predtým šlo všetko ok, sem tam bolelo bruško, naša pani doktorka nám naordinovala Sab Simplex, malá nemala problém ani s prdkaním ani s kakaním. Najprv to bolo 10 dní, na jej odporúčanie sme použili rektálnu rúrku, potom 7 a teraz znova 5. Pučí sa ale úľava neprichádza. Ten Sab Simplex dávame stále, aspoň si poprdkáva. Večer kúpeme, masírujem bruško po každom prebaľovaní. Malá je plne dojčená, papať chce. Stravu sa snažím mať pestrú, potraviny, ktoré nafukuju nekonzumujem. Nerada by som ju vláčila po lekároch, keď je taká maličká. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ani ju po lekároch vláčiť netreba Deti v tomto veku bežne kakajú 1x za 7-10 extrémne som videla aj za 28 dní. Všetko z mliečka vstrebajú a zbytky metabolizmu vycikajú. ň
  Musí však platiť, že dieťatko je v zásade pokojné, nevracia prúdom, má prdíky a nemá krv v stolici prípadne len na plienke.
  Rektálnu rúrku netreba používať.

Podobné otázky

 • Instatne kase pre 9 mesacne babatko

  , Autor:

  Dobry den pani doktorkam Kupila som pre 9 mesacneho synceka mlynsky obilny vyrobok instatny: pohankovu,spaldovu,psenovu,kuluricnu,ryzovu kasu. V navode na pripravu sa pise,ze kasu treba rozmiesat v teplom rastlinnom napoji alebo v mlieko. Kratko povarit alebo nechat odstat. Do jadi by som chcela pridat UM . Staci primiesat a nechat par minut odstat? UM by som nechcela varit. Alebo ake rastlinne mlieko by sim mohla pouzit? Najradsej by som pridavala to UM . Dakuj za odpoved. Silvia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Prosím vás, dieťaťu treba dávať krupicovú, ovsenú, ryžovú / tú len ak nemáva zápchu/ prípadne kukuričnú kašu. Ak je mliečna rozrobí sa s vodou, ak je bezmliečna / je to tam napísané/ urobíte umelé mlieko podľa návodu a do nej dáte niekoľko lyžičiek / podľa toho akú ju chcete hustú/ instantnej bezmliečnej kaše. Špaldová, pohánková a neviem ešte aká kaša / proso atd/ sú komernčné ťahy a neprinášajú žiaden benefit do stravy dieťatka. Zo špaldy sa môže vysypať, lebo obsahuje veľa lepku a z pohánky ho bude bolieť bruško lebo nafukuje..............Pšeno je pre andulky....

 • Veľké bruško

  , Autor:

  Dobrý deň.

  Mám mesačnú plne kojeni dcérku, ktorá má veľmi veľké bruško ( doslova vyzerá ako zachodovy pavúk) a vyzerá to tak že má pupkovy pruh. Je nejaký dôvod obávať sa že je možnosť že ten pruh praskne alebo tak? Stolicu má v poriadku aj cika dostatočne len neviem či je to bruško v poriadku keď je také veľké. Vyzerá ako hladukuce deti v afrike, ale za mesiac pribrala 900g.
  Za odpoveď vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  dieťatko má iné proporcie ako dospelý človek, veľkú hlavičku a zväčša aj veľké bruško, hlavne ak je ešte slabý svalový korzet / čo je/, takže po najedení je bruško akoby ešte väčšie. A isto papá veľa a dobre, keď takto priberá.
  Aj keby mala pupkový pruh, nie je dôvod sa obávať, ten sa nikdy nezauzlí a nespôsobí črevnú nepriechodnosť.
  Takže nateraz nie sú žiadne obavy na mieste.

 • Škriabanie nohy a hrudníka

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka,
  mám otázku ohľadne bábätka, ktoré sa neustále škriabe na jednej nôžke a brušku, keď sa prebaľuje alebo keď ju prezliekam. Ona je celkovo dosť nepokojná, aspoň mi to príde, lebo stále trepe nožičkami, rukami, ale na brušku je veľmi nerada. Na konci mesiaca dovŕši 5 mesiacov a stále sa neotáča z chrbáta na bruško ani opačne. Vytočiť sa vie poriadne, keď je na chrbáte, ale pregúliť sa nepregúli. Jej nepokojnosť trochu pripisujem tomu, že som ju "naučila" na rukách, lebo pokiaľ sa nosí tak je spokojná až nadmieru, avšak v ohrádke nevydrží dlho sama.

  Taktiež si nie som istá ako je to so spánkom. Počas dňa si pospí ráno hodinu, na obed hodinu až dve ako kedy a po obede má ešte 2x hodinový spánok a v noci prespí zhruba od desiatej do šiestej s tým, že sa často počas noci mrví a musím ju pokolísať, aby znovu zaspala.

  Neviem, či sú tieto prejavy primerané veku alebo či je nutné konzultovať ich s odborníkom.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Všetko, čo popisujete sú normálne prejavy dieťatka v tomto veku. pretáčať sa ešte nemusí. Určite ste ju ani nepokazili tým, že ste ju naučili na rukách, dieťa chce byť často v blízkosti a náručí matky.
  Spánok je tiež v poriadku, postupne prejde na dva spánky denne, teda každé druhé obdobie medzi papaním prespí.
  Škrabanie je len preto, že sa teší, že je zoblečená a objavuje kožu.

 • Bolesti bruška

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Synček máva problém s bruškom. Dávame probiotiká a je to lepšie ale samozrejme občas sa problémy ešte prejavia. Má 7 týždňov. Od včera zase bojujeme ale stále má kyslý zápach z úst.. teda vzdy keď ho trápi bruško. Dnes sa ráno pekne vykakal, počujem ho prdkat ale aj tak sa stále "puči", nemôže poriadne spinkať. A akoby sa mu vracalo mliečko. Mám zájsť k lekárovi alebo to súvisí s tým jeho bruškom?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sú to normálne prejavy života dieťatka v tomto veku, Pučí sa, lebo máva plné bruško samozrejme, veď musí často papať. Snaží sa si grgnúť, možno sa vyprdkať a preto sa pučí, kopká, ochká, je jednoduch hlučné. Nie je to choroba, sú to životné prejavy babatka.

 • Reflux

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Máme doma 3,5 mesačnú dcérku. Už od narodenia je nespokojná a veľmi plačlivá. Grckala nám veľmi veľa (min. 20x denne, pri každom pohybe a dokonca aj ležmo, aj 3 hod po jedle), tak jej naordinovali UM antireflux. Grcká oveľa menej, ale plač je intenzívnejší. Po jedle sa začína odťahovať, krútiť hlávkou, pchá si pršteky do pusy až k hrdielku a neskutočne kričí. Uložiť na denný spánok je takmer nereálne, či doma alebo vonku v kočíku. Pospí tak max. 20 min a potom sa zobudí s plačom (niekedy počuť ako prehltne). Málokedy sa mi ju podarí zase po 20 min uspať,situácia sa aj tak zopakuje. Tým pádom, spánok nemáme dlhší ako 40min- 1 hod/ raz pri najlepšom dva krát denne. Čká niekoľko krát denne, na bruško si ju môžem dovoliť dať len 2,5 hodiny po jedle inak zase grcne. Kaká nepravidelne každý alebo každý druhý deň, ale stolica je pekná, riedka. Polohujeme, po jedle nechávame odgrgnúť (grgne 2-3 krát),nosíme ju vertikálne cca 15-30 min po každom jedle aj v noci (jeme 7x/denne), pravidelne jej vyplachujem noštek...je to naozaj všetko, čo môžeme urobiť? Naozaj sa to samé upraví? Je zrejmé, že ju to bolí + už je aj veľmi unavená, zíva mi v jednom kuse. Bojím sa, že jej tie kyselinky čo sa jej vracajú môžu nejako podráždiť orgány. Inak je veľmi aktívna (až príliš), zatiaľ priberá pekne. Prosím, ako jej ešte môžem pomôcť a hlavne ako naučím dieťatko s refluxom cez deň spávať? A naozaj za to všetko môže reflux? V noci je relatívne kľud, celý kolotoč nám začína nad ránom. Ďakujem za pomoc!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa má reflux, ak sa k tomu nepriduží aj kašeľ a infekcie dýchacích ciest, nie je to choroba, je to len nedovretie hornej časti žalúdka, čo sa postupne upraví. Netreba s ňou hlavne po jedle veľmi hýbať, natriasať, hojdať ju, hajkať. Uložte ju do zvýšenej polohy: podložiť predné nohy postieľky tak, aby mala vyššie hlavičku.
  Je to dočasný stav, vekom sa upraví. Možno skúsiť po jedle podať gastrotuss.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: