Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 6 mesacne dieta a tekutiny

    , Autor: stu

    Dobrý deň pani doktorka,
    Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o o radu.
    Náš synček má 6 mesiacov, je na umelom mlieku a bol za posledné obdobie zvyknutý piť 240ml 5 krát denne, presne podľa návodu pre priemerné deti v jeho veku.Je väčší aj dĺžkou aj váhovo - má 11 kíl. Zaviedli sme postupne príkrmy tak že na obed už má nahradené mlieko jedlom.Moja otázka je : Koľko by prosím mal podľa Vás prijať denne tekutín? Bola som v tom že s príkrmom mám začať dávat aj iné tekutiny okrem mliečka, vodu alebo čaj. Keď som sa však našej pediatričky pýtala túto otázku odpovedala mi že má vypiť mlieka aj vody dokopy 800ml...Mám mu znížiť dávku mlieka a nedávať vodu napriek tomu že stále rastie a už konzumuje jedno jedlo denne? Mám v tom veľký zmätok, údajne viac ako liter by mu poškodilo obličky....no neberie sa do úvahy aj váha dieťaťka? Vopred srdečne ďakujem za odpoveď, veľmi sa bojím či mu nedávame nedostatok alebo prebytok tekutín...S pozdravom, Diana S.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Keď už má bez mliečne príkrmy, ktoré by do konca siedneho mesiaca mal mať tri: na desiatu ovocie, na obed mäsovo-zeeninový príkrm a večer mliečnu kašu, tak samozrejme množstvo mlieka pstupne znižujeme na tri porcie denne: ráno odpoludnia, prípadne pred spaním. Vodu / nie čaje a iné ekutiny/ mu treba ponúkať, dieťa si nevypýta ale ak je smädné, napije sa. Mala by vypiť cca 200 ml prevarenej ochladenej vody denne.Nie je to však nutné, aale treba mu ponúkať. V žiadnom prípade netreba dieťa prelievať veľkým množstvom vody, a už vôbec nie čaju.