Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nocny spanok

    , Autor: katarina-3

    Dobry den, mam 9mesacneho synceka. V noci zle spi a chce sa intenzivne kojit a ma stolicu aj 2x za noc . Co ho samozrejmee vzdy zobudi a ma problem zaspat. Mame za sebou 2 mesiace ked nechcel ani prikrmy ani kojenie cez den. Len sa intenzivne kojil v noci a cez den jedol velmi malinko. Vydrzala som to , postupne zvysovala mnozstva prikrmov a snazila sa odnaucit od takeho intenzivneho nocneho kojenia. Mal hranicne hodnoty zeleza v krvi a tak som mu davala v prikrmoch vela telacieho maska a potraviny bohate na zelezo a teraz po 3 tyzdnoch su vysledky vyborne. Aj apetit sa mu vyborne zlepsil. Teraz chce naopak stale papat, a ked vidi niekoho jest hned si to pyta. Zacal uz aj lepsie spavat, ale zase sa vsetko pokazilo. Zacal sa v noci budit na kakanie. Okolo jednej v noci a nevie zaspat niekedy aj 3 hodiny...Je stale kojeny cca3-4krat denne a rovnako v noci. Papa uz 5 prikrmov denne. Na ranajky jogurt s roztekom, alebo 120ml nemliecnej kase. Na desiatku pohankove/kukuricne chrumky a nejake ovocie. Na obed dusene masko so zeleninou / alebo strukoviny/ zltko/ obilniny. Na olovrant rozmixovane ovocie. Na veceru maskove alebo zemiakove kase, pretoze ine kasicky uplne odmieta. Ma rad ine ako sladke chute....
    Veceria okolo 18tej, potom mame kupaci predspankovy ritual. Po 19tej sa este vydatne nakoji a spokojne zaspi. Problem je ze okolo jednej v noci sa budi a kaka, pri tom sa preberie a je tazke ho znovu ulozit spat.
    A tak je to uz skoro dva tyzdne. Co mozem urobit aby lepsie spaval, aby ho nebudilo nocne kakanie. Cez den spi vyborne hodinu doobeda a hodinu poobede. A je spokojny. V noci je to vsak trapenie, niekedy place aj 3 hodiny.... Robim niekde chybu v prikrmoch? Nechcem sa vratit k intenzivnemu nocnemu kojeniu (niekedy aj kazdych 45minut) Velmi si zelam aby bol spokojny a uz prespal viac ako dve hodiny v noci. Co mozem pre neho urobit? Dakujem velmi pekne za odpoved. A zelam pekny den. Katarina

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Príkrmy nerobte dusené ale varené!!! Má mať denne mäso, zeleninu, nesolíme a do hotového príkrmu dáme 3 až 5 kvapiek olivového alebo slnečnicového oleja. Prosím kaše mu nerobte pohánkové/ nafukujú, to môže byť aj príčina kaknia častejšieho a aj bolesti bruška/, kukuričné občas, má mať obilninovú kašu / mliečnu alebo bezmliečnu rozrobenú s umelým mliekom, napríklad baby love mliečna alebo bezmliečna grries alebo trojzrnná, niekedy aj ovsená. Má už dostať lepok,v pohánkovej ani kukuričnej kaši ho nedostane.
    V žiadnom prípade by som mu nedávala chrumky!!!! Sú to prázdne kalórie a tiež by mohli nafukovať. Ak chcete do ovocia dopoludnia niečo dať, tak radšej detský keksík / hero, hami, hipp/alebo bezmliečnu hore spomínanú kašu. Odpoludnia by som nedávala ovocie ale jogurt, príadne do bieleho jogurtu len malé množstvo ovocia. Na večeru kašu zemiakovú, aleob občas ryžu so zeleninou, ak nemá tvrdú stolicu. Skúste začať podávať probiotika, kvôli tej stolici. Ak však celkovo nemá viac ako dve - tri stolice denne, nie je to problém, akurát, že samozrejme nie je dobré pre neho ani pre vás, že ho stolica budí v noci.