Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • špičkovanie

    Dobrý den Pani doktorka.Chcela by som vas poprosit o radu.Mam 1rocneho synčeka ešte nechodí sam.Drzim ho za rucicky a tak sa učime bežkat no problém je ten že špičkuje.Poslala na s doktorka aj na cvičenie ktore sme absolvovali 3krat tak ako nam bolo od doktora určene.No špičkuje stale.Ked ho pustim nech chvilku postoji tak stoji na celých nožičkach no ked behame tak špičkuje stale.Doktorka nam povedala že ma malý behat bosi no podla mna ked je bosi viac spickuje lebo ma volnu nožičku.Poradte mi prosim Vás čo mam robit aby nešpičkoval.DAKUJEM PEKNE ZA RADU

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa nie je potrebné učiť chodiť! Takže sa držte za ručičiku, nechajte ho radšej chodiť samostatne, okolo nábytku. Až keď bude schopný chodiť len s pridŕžaním jednej ručičiky, tak môžete chvíľami chodiť takto. Takmer všetky deti v tejto fáze začiatku samostatnej chôdze špičkujú, nie je potrebné to zatiaľ riešiť. Dieťa ešte nie je v chôdzi stabilné. V tomto veku, keď samostatná chôdza začína je určite správne, aj keď nie na celý deň, obúvať topánočky, kvalitné, po členky, s pevnou pätou. Keď samostatná chôdza začne, sleduje ako dieťa chodí a ak y niečo nebolo v poriadku, konzultujte lekára.