Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • chôdza po špičkách

    Dobrý deň
    Dcérka má 21 mesiacov a začala nám zničoho nič chodiť po špičkách. Chodí tak ale týždeň, hlavne keď ide pomaly. Nie je to vždy ale je to dosť často. Keď uteká - uteká normálne. Zvyčajne tak chodí ked nemá nič obuté, občas i v papučkách. Doma zvyčajne nosí papučky. Obuv jej kupujeme kvalitnú, buď v lekárni alebo v obchodoch (ak v obchodoch zvyčajne značkovú). Papučky kupujeme od slovenského výrobcu (Rak, Bánovce nad Bebravou).
    Zároveň sa chcem spýtať či obuv musí mať vyvýšenú klembu, nakoľko nie všetky topánky to mávajú. V lekárni nám povedali, že ak to topánka nemá, môže sa dokúpiť ortopedická vložka - je to potrebné?
    Neviem čo máme robiť hlavne s tým chodením po špičkách. Mali by sme navštíviť ortopéda, alebo to môže byť prechodný stav?
    Vopred ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Obuv nemusí mať zvýšenú klenbu, potrebuje len pevný členok.
    Ak dieťatko bude naďalej špičkovať, obrážte sa na svojho lekára. V tomto veku to deti zväčša robia, lebo sa im to páči, ale dlhdobo pozorované špičkovanie by som riešila s lekárom / neurologom, ortopedom, podľa zváženia vášho lekára./.