Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Dobry

  , Autor:

  Dobry mam taky problem mam 3 mesacnu dcerku a stradne sa my vyhadzuje aj na hlavicke a tak isto na prdelke a suske susku ma uplne cervenu a neviem co jej mam dat nato koznej som chcela ist ale ma dovolenku a viac a viac sa jej to zhorsuje poradte my co jej mam uz na to dat a odborna my povedala ze jej nemam davat plienku a ze jej mam dat mokru plienku alebo repik poradte mi prosim ani na kozne my nedala odporucenie nic

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tieto veci sa neriešia na kožnom, to by mal vedieť riešiť každý detský lekár!!!!!!!!!!!!!
  Na diaľku je to ťažké. V žiadnom prípade nepoužívajte vlhčené utierky na utieranie, umývanie pri prebaľovaní. Vždy dieťatko umyte pri prebaľovaní čistou vodou / prebaľujte často/. Kúpte si imazol krémpastu a dvakrát denne ju natrite v oblasti genitálu a ritky týmto krémom. Keď tam užnie sú z neho ani zbytky, tak medzitým môžete natrieť bepantenom. Imazol treba používať najmenej 14 dní.

Podobné otázky

 • Alergia na slnko

  , Autor: Mirka21

  Dobrý deň, prosím Vás. Dcérke (3 roky) sa pod očkami aj na koreni nosa začali robiť červené fľaky, pod očkami má dokonca aj mierny opuch a drobné pupáčiky. Začalo sa jej to objavovať teraz ako začalo viac svietiť slniečko a sme stále vonku. Môže to byť alergia na slnko? Ak áno, ako prosím zmierniť tieto príznaky? Synček (10mesiacov) má to iste, ale len pod očkami zatiaľ. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nevystavujte deti priamemu slnku a treba ich natrieť ale nie nejakým krémom s faktorom, len lipobase alebo iný krém, poraďte sa v lekárni.

 • Alergia na žĺtok?

  , Autor: Inteleguaan

  Dobrý deň, dcére (ukončený šiesty mesiac) zavádzam práve žĺtok. Včera naň reakciu nemala, no dnes som jej ho dala do prikrmu znova a asi hodinu po ňom mala riedku stolicu (naoko rovnakého zloženia ako prikrm). Môže ísť o reakciu? Idú jej tiež prvé zuby, môže to, prípadne, súvisieť s tým? Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ja dávam žĺtok až po ukončení ôsmeho mesiaca. Mohla a nemusela to byť reakcia na žĺtok, stolica sa však novým príkrmom vždey trocha zmení.

 • Okamžitý vysyp po mlieku

  , Autor: Zzuunnaa

  Dobrý deň pani doktorka,

  mame doma 4,5 mesačnú dcérku, od narodenia na umelom mlieku. Od začiatku mávala tráviace problémy (koliky, riedka stolica). V 18t som začala s ochutnavanim zeleniny (cca 3-5 čajových lyžičiek a vždy len jeden druh), po tekvici sa jej vyhodili červene fľašky na lickach (aj po opakovanom podaní). Na další deň som si vsimla že reagovala aj na batat (drobne vyrážky pod okom), a od včera poobedia pozorujem, že vždy po UM sa okamžite vyhodí (červene fľaky od liciek, cez bradu až po hrudník). Tieto fľaky zmiznú cca po 20-25 minútach, pri ďalšom jedení sú opäť (niekedy aj vo vlakovej časti hlavy). K našej obvodnej sa viem dostať až v pondelok (neordinuje), dnes sa jej dovolať neviem (skúšam ale nezdvihaju). Moja otázka je: mám jej naďalej podávať UM aj keď takto reaguje? Alebo mám do návštevy pediatricku zmeniť typ na HA? Pije “obyčajne” UM. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pokračovala by som doterajším mliekom. Ak je to alergia na bielkvonu kravského mlieka, tak HA mlieko nič nerieši. Nateraz by som nepodávala príkrmy.

 • Laktóza a bkm

  , Autor: Bibi22

  Dobrý deň pani doktorka. Prosím Vás chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Synček ma 1 rok a laktozovu intoleranciu spolu s histaminovou intoleranciou. Tak to bolo naposledy. Od narodenia sme menili rôzne mlieka kvôli strašnemu refluxu a hnačkam. Ma škaredý ekzém pre ktorý sme aj boli na alergologii. Pediater a alergolog nemajú rovnaký názor na tento problém. Momentálne pije bez laktozovu bebu. Prosím Vás čo hovoria tieto výsledky?
  S-PROTILÁTKY proti laktóze IgG 1,560 pozitívne a protilátky proti kravskemu mlieku IgG 89,350 pozitívne.
  Nikto mi to poriadne nevysvetlil. Jedna vraví že IgG to nič nemá ani laktozovu ani bkm.
  Druhá mu zmenila mlieko na bez laktozovu bebu lebo ma alergiu na laktózu. Vraj to IgG a tie ostatne značky v tom je rozdiel.
  Avšak ekzém stále máme, mame doma lekáreň s mastickami a stále je tu a škaredý, synček do krvi škrabe. Ma nasadeny aerius sirup vtedy sa to upokojí. Už teraz začínajú hovoriť že asi treba zmeniť mlieko ale že aké tak to netuším. Malému určili aj histaminovu intoleranciu. Taktiež jedna vraví že sú strašne hodnoty a druha zasa že hit neexistuje. Som z toho nešťastná. Prosím poraďte mame laktozovu a bkm na základe tých výsledkov? Aké mlieko teda máme piť? Na ten ekzém keď pozeráme chce sa nám plakať. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  HIT v tomto veku nie je podstatné riešiť.
  Uvedené výsledky nehovoria nič o alergii na bielkovinu kravského mlieka a už vôbec nič o laktózovej intolerancii.
  V takomto prípade ja potrebné zaviesť exliminačnú diétu: dieťa nedostane ôvbec žiadne mlieko ani mliečne výrobky. Musí dostávať bežnú bez mliečnu stravu príslušnú pre daný vek a namiesto mlieka NEOCATE, čo je zmes aminikyselín. Môže to napísať v rámci eliminačnej diéty aj obvodný lekár. problém je, že staršie deti ho nie vždy akceptujú. Ak by ho nechcel, tak skrátka bude mať stravu bez mlieka. Mlieko môžete nahradiť napríklad ovseným mliekom. Ak má dieťa kvalitnú stravu, tak mlieko v tomto veku piť nemusí. Ďalší postup bude podľa toho ako zareaguje na eliminačnú diétu a riadi ho váš obvodný pediater.

 • Žihľavka

  , Autor: lopuska

  Dobrý večer pani doktorka, prosím o radu. Mám 12 ročného syna, od septembra prekonal viackrát virózu, pravdepodobne aj covid (my s manželom sme boli pozitívni, syn nie) a koncom októbra sa mu začala objavovať žihľavka spojená s bolesťou hlavy. Na vyšetrení u kožnej lekárky mu spravili testy z krvi a výsledok bol, že prekonal virózu, a môže to byť z toho. Dostal Spirabel, ktorý doteraz berie. Bolo nám tiež odporúčané dodržiavať šetriacu diétu bez citrusov, čokolády, paradajok, orechov a podobne. Sporadicky sa ešte v priebehu novembra objavilo svrbenie na koži, ale už bol dlhší čas kľud. Spirabel bral najprv dva krát denne, potom sme prešli na jeden. Postupne sme tiež upúšťali z diéty. Dnes sa však žihľavka vrátila, objavilo sa pálenie a pupence na krížoch a bruchu.
  Som z toho dosť nešťastná, lebo som myslela, že už je to za nami. Nikto mi navyše nevie dať presnejšie informácie, čo robiť ďalej, máme sa vrátiť k prísnej diéte, zase takmer bez ovocia, zeleniny, mlieka... A na ako dlho? Neuškodím synovi bežnou stravou? Rada by som sa opýtala na Váš názor, nakoľko termín k alergologičke máme až v januári. Ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takéto žihľavky pozorujem opakovane aj v mojej ambulancii. Prikláňam sa k tomu, že sú to žihľavky doprevádzajúce virozu, než že by to boli alergie. Lokálne odporúčam tekutý púder s mentolom a celkovo fenistil alebo u starších detí dithiaden. určite je čas na vyšetreni u alergologičky aj v januári ale nemusí sa zistiť príčina. Diéta s vylúčením obvyklých alergénov / čokoláda, citrusy, oriešky sushi a podobne /je v poriadku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: