Poradňa mediátora

Poradňa mediátora
36 otázok

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Chce striedavú starostlivosť

  , Autor: Renáta46

  Dobrý deň, podala som návrh na rozvod, manžel súhlasí, ale chce striedavú starostlivosť. Dôvodom rozvodu je aj to, že veľa pracoval a s rodinou trávil veľmi málo času, cez týždeň doma skoro neprespával, tvrdil, že chodí na služobné cesty. Teraz sa tvári ako otec roka. Myslíte, že má zmysel za vami prísť a porozprávať sa? Viete mu ako chlap dohovoriť a vysvetliť, čo všetko starostlivosť o dve dievčatá vo veku 3 a 5 rokov vyžaduje? Ja už nemám silu... Myslím, že to robí naschvál, aby mi nemusel platiť výživné...
  Lucia

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň, pani Lucia,

  jednoznačne je vhodné pokúsiť sa formou mediácie o dohodu vo veci rodičovských práv a povinností a o výživnom. Jednak je to vhodná prevencia pred eskaláciou prípadného sporu, jednak je to vhodný priestor pre odkomunikovanie si vzájomných záujmov a pohľadov na vec.

  Aby som Vás poopravil, nie je úlohou mediátora niekomu dohovárať a presviedčať ho. Úlohou mediátora je vytvoriť podmienky pre komunikáciu a zmierlivé riešenie. Práve Vy budete tá, ktorá mu vysvetlí svoj pohľad na vec a v čom považujete striedavku za nevhodnú. Naproti tomu on bude mať rovnaký priestor vysvetliť, prečo striedavku žiada. Ak by ktokoľvek cítil, že mediátor sa prikláňa na jednu stranu, mediácia by bola zmarená.

  Spravidla rodičia nie sú vyštudovaní psychológovia, preto majú názory na osobnú starostlivosť často skreslené a vznikajú spory. Z uvedeného dôvodu je možné do mediácie prizvať si nezávislého psychológa, ktorý zhodnotí individuálnu situáciu a obom vysvetlí klady a zápory navrhovaných riešení. Rodič, ktorý deklaruje, že mu ide o záujem svojho dieťaťa, si spravidla dá poradiť odborníkom.

  Odporúčam Vám navrhnúť manželovi mediáciu, na ktorú Vás v konečnom dôsledku možno odkáže aj súd. V neposlednom rade, súd pri rozhodovaní vo veciach týkajúcich sa maloletých prihliada aj na snahu rodičov dohodnúť sa.

  Ak by manžel nemal predstavu o mediácii a nevie, čo od nej môže očakávať, má možnosť zavolať, kde mu bude vysvetlené, čo proces mediácie môže priniesť.

  S pozdravom

  Martin Biskupič