Tlak
, Autor: Registrovaný používateľChcem sa spýtať deväť dní po menzese mám tlak v podbrušku. Môže to byť ovulácia?
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Chcem sa spýtať deväť dní po menzese mám tlak v podbrušku. Môže to byť ovulácia?
Dobrý deň, áno, jednou z príčin tlakov v podbrušku môže byť aj ovulácia, ku ktorej štandardne dochádza na 14. až 16. deň cyklu, ale môže aj skôr. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.
Dobrý deň,
Som v 40tt a dnes som mala poradňu u zastupujúcej lekárky. Kontrolovali ma vaginálne aj sonom cez bruško. Som menšia takže bábätko je do 3 kíl. Pýtala som sa, že či je všetko v poriadku a údajne, že áno. Pani doktorka pozerala dosť dlho na monitor, ja som ho nevidela, čo presne pozerá. Keď som odišla, napadlo mi, že som sa mala opýtať, ako prietoky. Vždy u mojej lekárky počujem šum. Zapisuje to aj do správy. Teraz tam nemám nič, ani hmotnosť ani prietoky.
Mám obavy, či ich kontrolovala. Naposledy mi kontrolovali prietoky v pondelok, ďalšiu prípadnu poradňu mám deň po termíne, čiže o týždeň v piatok. Čo by sa stalo, kebyže mi tie prietoky neskontrolovala ? Nie som lekár a tak som sa len zbežne opýtala či je to všetko ok a nenapadlo mi ani ju napomínať. Len teraz nad tým rozmýšľam????
Ďakujem
Dobrý deň, realizácia USG nie je štandardnou súčasťou každej tehotenskej poradne. Štandardnou súčasťou je CTG záznam, meranie tlaku, vyšetrenie moča a vaginálne vyšetrenie. Ak bol CTG záznam v poriadku, nie je potrebné realizovať USG vyšetrenie prietokov. Ak boli výsledky vyšetrení, ako aj USG v poriadku, nemusíte sa obávať. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zriadenia, kde plánujete rodiť.
Dobry večer som v 17+2tt. Mala som silný výtok a aj mikozu ktora ma dlhsie trápila. Vo štvrtok som bola v poradni dr. Ma pozeral zo spodu a vsimol si to hned mi dal fungicidin a fluomizin vaginalne tablety hned v ten vecer som si dala prvu tabletu a dnes druhu. Nasadil mi este aj magnézium 1 sacok jenne do vody, povedal ze pre istotu kedze sme sa dlho snazili o bábätko. Od podvecera od cca 5tej pocitujem take tlacenie na hrudi alebo plucach neviem odkial to ide presne a uz aj v podbrušku. Ked sa postavim ako keby sa mi ťaháju svaly v bruchu a trošku ma aj skrčí a trochu ma pichá aj do krízou hlavne na pravu stravu nemoze to byt z tych vaginalnch tabliet alebo to tym ze sa roztahuje maternica pri prvom som taketo pocity nemala ani som Nevedela ze som tehotná, tak preto mam trosku obavy či je vsetko v poriadku doktor vravel vo štvrtok ze je vsetko v poriadku. Len dnes začalo toto tak som trochu vystrasena či sa nieco nestalo. Mávam aj nizky tlak teraz v poradni som mala 100/66. Nemoze to byt aj tým dost casto pocitujem nevladnost, točenie tlavy, zavraty, a pred tyzdnom mi bolo aj na odpadnutie moze to byt tym nizkym tlakom? Ďakujem za odpoveď ????
Dobrý deň, ak mávate nízky tlak a užijete k tomu magnézium (predpokladám Magnosolv, ktorý je pomerne silný), môže dôjsť ešte k výraznejšiemu poklesu tlaku a tým môžu byť spôsobené Vami opisované ťažkosti. Takto a Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Skúsil by som zmeniť preparát magnézia, napríklad skúste užívať Magnerot 1 denne, či 2x1 denne a uvidíte. Samozrejme, v prípade ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na postup vyšetrenia v poradni v 37tt, či je v poriadku urobiť len ctg záznam bez akéhokoľvek ďalšieho vyšetrenia. Nebola som vôbec pani doktorkou skontrolovaná, napriek tomu, že som sa sťažovala na časté a pomerne bolestivé tvrdnutie bruška za posledný týždeň. Bojím sa len či je to pre bábätko bezpečné, aby sa niečo nezanedbalo.
Pri prvom bábätku sa mi nikdy nestalo, že by poradňa prebehla bez vyšetrenia.
Ďakujem.
Dobrý deň, súčasťou tehotenskej poradne je vyšetrenie moču, tlaku krvi, vaginálne vyšetrenie a realizácia CTG monitoru, prípadne realizácia USG vyšetrenia. K postupu doktorky sa neviem vyjadriť, je však neštandardné, najmä pri ťažkostiach, že ste neboli vaginálne vyšetrená. Samozrejme, ak sú u Vás prítomné okolnosti, pri ktorých je vaginálne vyšetrenie kontraindikované (napríklad vcestná placenta), postupovala správne. Vtedy je však potrebné realizovať minimálne USG vyšetrenie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.
Ďakujem za odpoveď. Lebo som niekde čítala, že pri cholestáze stačí ísť na odber na zistenie hladiny žlčových kyselín 1-2 hodiny po jedle. A ja som bola na lačno. A že teraz ta interpretácia výsledkov môže byť teda nepravdivá. Ale hovoríte, že to vplyv na to nemá. Výsledky boli v poriadku. Som v 38tt.
Ďakujem
Dobrý deň, rozdiel je cholestáza a tehotenská cholestáza. Ak je prítomná tehotenská cholestáza, ktorá je spôsobená tlakom maternice na žlčové cesty, to, či sa najete alebo nie na to vplyv mať nebude, pretože maternica s plodom bude tlačiť bez ohľadu na jedenie. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní ošetrujúcich lekárov.
Dobrý deň pán doktor, som 37+1, dieťatko je menšie 2380 g, nález SGA, zatiaľ sa pôrod konať nejde. Ale dnes mi namerali tlak 143/92 opakovane. Doma mi tiež tak vychádza +- 142/88,90 a pod.
Mám si ho pravidelne merať, pondelok ďalšia kontrola. Ak by sa mi tlak začal zvyšovať nás 145, 150, mám prísť aj skôr. Je to takto postačujúce ? Nemali má hospitalizovať už dnes ?
Moč je negatívny.
Ďakujem.
Dobrý deň, ak sa u Vás začína pomaly zvyšovať tlak krvi, hoci iba hranične, a doteraz ste neboli na tlak liečená, ani sledovaná, je určite potrebné spozornieť a odsledovať si to. Neviem, či zdravotnícke zariadenie, ktoré navštevujete disponuje možnosťou vyšetrenia markera preeklamspie sFlt-1/PlGF, ktoré by povedalo, aké je u Vás riziko rozvoja preeklamspie v nasledujúcich týždňoch. Ak boli všetky výsledky, USG vyšetrenia, nálezy v poriadku, pokračujte doma v selfmonitoringju tlaku krvi. V prípade zvyšovania tlaku, či iných ťažkostí, abstinencii pohybov plodu, odtoku plodovej vody, krvácania, či nástupu pravidelných kontrakcií navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.