Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Kiahne

  , Autor: som

  Dobrý deň,

  som tehotná 27tt a dnes som bola cely deň v kontakte s dieťaťom, u ktorého sa večer potvrdilo, že má kiahne. V detstve som kiahne prekonala. Môžem sa ešte nejako nakaziť resp. môže to ohroziť moje tehotenstvo? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste v detstve prekonali kiahne, máte doživotnú imunitu, ktorou chránite aj Vaše dieťa. Nemusíte sa obávať. Na tehotenstvo to nebude mať žiadny vplyv.

Podobné otázky

 • Kiahne

  , Autor: som

  Dobrý deň,

  prepáčte ešte doplním moju otázku ku kiahňam. Som tehotná 27tt. Bola som v kontakte s dieťaťom s kiahňami ktoré to pravdepodobne dostalo od matky ktorá kiahne prekonala ale pravdepodobne má pásový opar. S ňou som bola tiež v kontakte. Ten pásový opar ma môže nejako ohroziť? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak má človek pásový opar, znamená to, že v minulosti prekonal ovčie kiahne. Herpetický vírus, ktorý ich spôsobuje, zostane vo tele v nervových gangkiách „driemať“ a za určitých okolností, napríklad pokles imunity, sa prebudí vo forme pásového oparu. Platí to isté, ak ste už prekonali ovčie kiahne, ste chránená. Infekčné pri pásovom opare sú iba pustulky, s ktorých obsahom po prasknutí príde človek do kontaktu. V jednej domácnosti je to pochopiteľné, ak si človek nedá pozor.

 • Razstep pery

  , Autor: Maty134

  Dobrý deň pán doktor nedávno mi v 20tt diagnostikovali, že moje bábätko bude mať raštep pery. Chcem sa opýtať, keďže premýšľam nad dôvodmi prečo sa to mohlo stať keďže počas tehotenstva som nebola chorá nemala herpes áni nič podobné v rodine to tiež nemáme ani z jednej strany, nepijem, nefajčím ani nejem nezdravo práve naopak...chcem sa opýtať či dlhodobé užívanie anopyrinu cca 6rokov pred otehotnením a od začiatku tehotnosti davkov 1tableta denne môže niečo také spôsobiť viem, že už to nezmením avšak v prípade ďalších tehotnosti by som chcela mať istotu, či toto nemôže byť príčina.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, rázštep pery a podnebia má niekoľko foriem, či stupňov. Rázštepové chyby tváre patria medzi najčastejšie vrodené vývojové chyby. Príčina vzniku sa dodnes do detailov neobjasnila. Táto vrodená vývojová chyba vzniká v prvých mesiacoch vývoja dieťaťa v maternici matky. Príčiny sú rôzne - ide o pôsobenie viacerých faktorov (vplyv génov rodičov spolu s pôsobením faktorov vonkajšieho prostredia). Pod vplyvom vonkajšieho prostredia rozumieme napríklad ionizačné žiarenie, rôzne chemické látky, infekcie - najmä vírusové (ružienka, cytomegalovírus, chrípka, herpes simplex, ovčie kiahne, ale aj toxoplazmóza) a lieky užívané najmä v prvom trimestri tehotenstva. Existujú dve skupiny rázštepov - tie, ktoré sa vyskytujú v rodinách a tie, ktoré sa vyskytnú náhodne, aj keď v rodine nik rázštep nemal. Táto druhá skupina je častejšia - až 75% rázštepov vzniká náhodne. Ak sú obaja rodičia zdraví a majú jedno dieťa s rázštepom, šanca, že aj ďalšie dieťa bude mať rázštep je menej ako 3%. Pravdepodobnosť výskytu je väčšia, ak je postihnutý viac ako jeden člen rodiny. Ak má jeden rodič rázštep, pravdepodobnosť výskytu pre prvé dieťa je menej ako 3%. Ak však aj prvé dieťa má rázštep, pravdepodobnosť výskytu pre druhé dieťa rastie na cca 15%. Zvýšené riziko výskytu rázštepových chýb bolo pozorované aj pri nedostatku kyseliny listovej, pri nízkom príjme vitamínov skupiny B, pri nedostatočnom, ale aj nadmernom príjme vitamínu A. Ďalšími nežiadúcimi faktormi sú aj fajčenie, alkohol a drogy.

 • Kiahne

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Dnes som bola v kostole so synom ( som tehotná 27tt). Obaja sme ešte nemali kiahne. Kostolík je maličký. Keď sme z kostola vychádzali, všimli sme si dieťa, ponatierané bielym krémom, resp. vyrážky boli natreté. Oblial ma pot. Keďže sme kiahne so synom nemali a som tehotná, je veľká pravdepodobnosť že sme sa nejako nakazili? Kostol vetraný, chlapček bol na opačnom konci kostola do kontaktu sme neprišli, ale boli sme vlastne v jednej miestnosti.... Aký je váš názor? Upokojte ma. Pre mňa sú kiahne momentálne veľký strašiak... Aj keby sme sa nakazili. Kiahne v tomto štádiu môžu ohroziť bábätko? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa má sa obávať nemusíte. Za daných okolností je pravdepodobnosť nakazenia pomerne malá, aj keď sa to samozrejme so 100% istotou vylúčiť nedá. Je to skôr otázka pre infektológa. Pokiaľ viem, najmenej rizikové je, ak dôjde k infekcii kiahní počas prvých 6 mesiacov tehotenstva. Počas tohto obdobia je šanca, že plod získa tzv. syndróm vrodených ovčích kiahní (Congenital Varicella Syndrome) veľmi nízka. Avšak priebeh kiahní v dospelosti a v tehotnosti môže byť dosť prudký, kedy hrozí aj možnosť zápalu pľúc. Neviem sa Vám však k tomu viac vyjadriť.

 • Ovčie kiahne počas tehotenstva

  , Autor: Andrea555

  Dobrý deň som v 12tt a dostala som ovčie kiahne môže to nejako ublížiť bábätkám keďže čakám dvojičky kiahne sú dosť silné pravidelné teploty nad 38,3°C a dostali sa až na pošvu ďakujem vám vopred za odpoveď?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je to skôr otázka pre infektológa. Pokiaľ viem, najmenej rizikové je, ak ste infikovaná počas prvých 6 mesiacov tehotenstva. Počas tohto obdobia je šanca, že Vaše deti získajú tzv. syndróm vrodených ovčích kiahní (Congenital Varicella Syndrome) veľmi nízka. Tento syndróm však môže spôsobiť vrodené chyby, ako sluchová vada, nízka pôrodná hmotnosť, či deformácie končatín, útly vzrast alebo poškodenie a zjazvenie pokožky. Riziko je, pokiaľ viem, veľmi nízke. Avšak priebeh kiahní v dospelosti a v tehotnosti môže byť dosť prudký, hrozí Vám aj možnosť zápalu pľúc. Neviem sa Vám k tomu viac vyjadriť, určite však odporúčam minimálne kontaktovať a konzultovať infektológa, ktorý si myslím že zváži aj imunoglobulínovú liečbu. To, že máte výsev aj v oblasti rodidiel, je teraz nepodstatné.

 • Kúpanie v tehotenstve

  , Autor: Miška1002

  Dobrý deň, prosím vás je bezpečne sa kupáť v 35tt, na kontrole pred týždňom bolo všetko ok aj krčok, v bazéne je slaná voda cca 30stupnov, len pred týždňom sa tam kúpalo dieťa ktoré malo kiahne, ja som ich už ako malá prekonala ale nemôže sa to nejako dostať aj k malému cez vodu? Použila by som aj tampóny do vody
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, kúpanie ako také by v tomto týždni tehotenstva nemalo vadiť, ak sa nejedná o príliš horúcu alebo studenú vodu. Určite však do vody neskáčte! Ak ste už prekonali kiahne, máte doživotne protilátky, takže ste vy, ako aj plod chránená.