Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,497 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tuniak

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň môžem tuniaka v konzerve v prvom trimestri? Je tento tuniak nejako upravený tepelne?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, kvalitné rybie konzervy v tehotenstve nevadia, sú pre tehotné bezpečnou potravou. Samozrejme, s množstvom to netreba preháňať.

Podobné otázky

 • Tuniak

  , Autor: NIANA

  Dobrý večer, čitala som že tuniak by sa v tehotenstve nemal ale mala som strasnu chuť na tuniakovu pamazanku myslíte ze to uškodí babetku

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, kvalitné rybie konzervy v tehotenstve nevadia, sú pre tehotné bezpečnou potravou. Samozrejme, s množstvom to netreba preháňať.

 • Strava v tehotenstve

  , Autor: otázka dňa

  Dobrý večer, chcela by som sa informovať, či je vhodné počas tehotenstva konzumovať ryby, sardinky, losos. Som v 9tt, čítala som rôzne názory NATO a neviem teraz čo je správne. Taktiež rada by som vedieť všeobecne, čo sa odporúča a čomu sa vyhýbať, čo sa týka stravy. Za vašu skorú odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, konzumovať ryby v tehotenstve je prospešné, avšak len v obmedzenom množstve. Nie je vhodné ich úplne vynechať, pretože mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybách sú životne dôležité pre normálnu tvorbu detského mozgu. odporúčajú určite sa vyhnúť konzumácii žraloka a mečiara. Vhodné je konzumovať na zdravé tuky bohatého tuniaka, ale kvôli možnému obsahu ortuti treba množstvo obmedziť. Bezpečné sú dva steaky z tuniaka týždenne alebo štyri stredne veľké plechovky. Vyvarovať by sme sa mali aj častej konzumácii ostatných tučných rýb - losos, pstruh, makrela, sleď, pretože môžu obsahovať látky pochádzajúce zo znečistenia morí, najmä dioxíny a polychlórované bifenyly. Dve porcie týždenne sú však optimálne a prospešné aj pre vývoj mozgu dieťaťa.

 • Zavinace

  , Autor: Simona1980

  Dobry den,
  prosim Vas, som v prebiehajucom 31 tyzdni tehotenstva a na veceru som zjedla kysleho zavinaca. Potom som sa dozvedela, ze to tehotne nesmu konzumovat. No, uz sa stalo, preto sa chcem prosim Vas opytat, co mi hrozi resp. preco sa nesmu kysle zavinace jest. Dakujem velmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, konzumácia rýb počas tehotenstva je pre plod prospešná. Treba však dbať a myslieť na množstvo a druh konzumovanej ryby. Vhodné je konzumovať na zdravé tuky bohatého tuniaka, ale pozor – kvôli možnému obsahu ortuti treba množstvo obmedziť. Vyvarovať by ste sa mali častej konzumácii tučných rýb – losos, pstruh, makrela, sleď, pretože môžu obsahovať látky pochádzajúce zo znečistenia morí. Neodporúča sa konzumácia žraloka a mečiara. Nemusíte sa obávať, z jedného zavináča Vám ani plodu nič nehrozí.

 • Zavinac v tehotenstve

  , Autor: Sisi2212

  Dobry den, dnes som si dala na veceru zavinaca, som v 39.tyzdni, az potom ma napadlo, ze ci to vlastne nie je surova ryba a listeriozans nou spojena, myslite ze to je ok? Môžu sa jest zavinace? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, konzumácia rýb aj počas tehotenstva je pre plod prospešná. Treba však dbať a myslieť na množstvo a druh konzumovanej ryby. Vhodné je konzumovať na zdravé tuky bohatého tuniaka, ale pozor – kvôli možnému obsahu ortuti treba množstvo obmedziť. Vyvarovať by ste sa mali častej konzumácii tučných rýb – losos, pstruh, makrela, sleď, pretože môžu obsahovať látky pochádzajúce zo znečistenia morí. Ste už v termíne, z jedného zavináča Vám ani plodu nič nehrozí.