Protilátky
, Autor: Registrovaný používateľ
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, čo znamená výsledok krvi "anti - D protilátky pozitívne, titer NAT 1:512. Som 39tt, ja som RH- manžel RH+ a toto je moje druhé tehotenstvo.
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, čo znamená výsledok krvi "anti - D protilátky pozitívne, titer NAT 1:512. Som 39tt, ja som RH- manžel RH+ a toto je moje druhé tehotenstvo.
Dobrý deň, krvná skupina a Rh faktor sa vyšetruje počas prvého prenatálneho vyšetrenia aj u všetkých tehotných žien. Prítomnosť možných protilátok sa počas tehotenstva vyšetruje trikrát. Problém môže nastať, ak je žena Rh negatívna a muž Rh pozitívny. Hrozí tak nebezpečenstvo, že dieťa bude tiež Rh pozitívne. Ak Rh negatívna matka čaká Rh pozitívne dieťa, je riziko, že organizmus matky vytvára protilátky voči krvi vlastného dieťaťa, t. z. organizmus matky „sa nebude znášať“ s organizmom dieťaťa. Kedysi bol tento problém častou príčinou potratov a úmrtí novorodencov. Dnes už vieme k tejto komplikácii pristupovať úspešne. Problém Rh inkompatibility (neznášanlivosť v Rh systéme) nehrozí pri prvom tehotenstve, pretože, ak sa počas tehotenstva neudialo nič závažne, krvinky z krvi matky a z krvi dieťaťa sa nepremiešali. Pri pôrode však môžu krvinky Rh+ dieťaťa preniknúť do krvi Rh- matky. Ak tvorba protilátok anti-D dramaticky stúpa už počas tehotenstva, je niekedy potrebné pôrod vyvolať, aj skôr. Ak je priebeh tehotenstva bez komplikácií a všetky nálezy a výsledky ďalších vyšetrení sú v poriadku, nie je dôvod na obavy. Po pôrode sa vyšetrí Rh faktor u narodeného dieťaťa. Ak je Rh+, matka dostane do 72 hodín po pôrode dávku injekcie anti-D (napr. Rhophylac, Rhega). Ak je dieťa Rh-, anti-D sa nepodáva. Pri nejasnostiach je najvhodnejšie konzultovať stav s vyšetrujúcimi lekármi zdravotníckeho zariadenia, kde máte realizované predpôrodné tehotenské poradne a kde plánujete rodiť.
Dobrý deň, zrejme je toto otázky skôr na infektológa, ale nemám sa na koho obrátiť, tak by som rada vedela Vás názor. Moj gyn. sa mi k ničomu nejako nevyjadruje.....
V 13 tt mi boli robené odbery krvi a pri CMV vyšlo nasledovné:
Anti CMV IgM 0.320 (index) negatívne
Anti CMV IgG 17.200 (index) pozitívne
V 19 tt pri opätovných odberoch krvi:
S_CMV-M negatívny
S_CMV-G 174 (U/ml) pozitívny
Je mi zvláštne, že hodnota protilátok až takto stúpla... Znamená to možné prekonanie CMV v tehotenstve?
Ďakujem.
Dobrý deň, na základe výsledkov je zrejmé, že ste v minulosti prekonali CMV infekciu, keďže IgG protilátky máte pozitívne. Keďže sú IgM protilátky negatívne. Podľa opisu mi nie je jasné, či dochádza k vzostupu IgG, keďže sú hodnoty v rôznych hodnotách a veličinách. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.
Dobrý deň, píšem so špecifickou otázkou a asi mi nikto nevie úplne odpovedať, ale chcela by som počuť Váš názor. Aktuálne začínam 25 tt, prvé dieťa, prirodzené počatie, 29rokov. Na konci 13tt na prvom špeciálnom sone mi povedali, že plod má pri srdiečku perikardiálny výpotok, našťastie srdce vyzerá byť správne vyvinuté a teraz je tam vraj už len v minimalnej fyziologickej miere (este ma caka kontrola na detskej kardiológii). Na druhom veľkom sone v 20tt boli skontrolované orgány plodu, všetko v poriadku. Ale vraj mám hrubú placentu (v strede kde je najhrubsia má až 6 cm), vypĺňa fundus v pravej časti maternice, bez známok odlucovania a hematomu, prítomné gran. I, AFI v norme, fetoplacentarna cirkulacia v norme, v správe ďalej uvedené ,,hydropická placenta (pri danom náleze predpokladám infekčnú etiologiu, vírusovú)". A plod je podľa sona špecialistky menší ako by mal byť (mal byť 21+5 a bol 20+2). Brali mi krv na torch vírusy, CRP, krvný obraz, parvovirus, cmv, serologiu, všetko v poriadku.. nevie sa, či som niečo prekonala, nie som si vedomá nejakej prekonanej choroby v tehotenstve.. nifty testy sme si dávali robiť, negatívne, bola som aj na amnio kvoli pozitivnym tripple testom na slos, geneticky je plod v poriadku, na sone vyzerá byť tiez v poriadku až na to, že je menší a placenta je dost hruba...
Odporučili by ste nejaké ďalšie vyšetrenie na vírusy alebo celkovo nejaké iné vyšetrenie?
Bojím sa, aký vplyv to môže mať na plod, či by bolo niečo viditeľné pri sone, alebo môže nejaka pripadna infekcia (ak bola) skrátka spôsobiť niečo čo na sone nevidieť a ukáže sa to až po porode, resp pri vyvoji bábätka. Neviem stále ci som niečo prekonala, jedine mam protilatky na herpeticky virus, ale ten som pred tehotenstvom mavala bezne 2x do roka na pere..
A ďalšia otázka, stretli ste sa prosím s tak hrubou placentou? Mala by som podstupit nejaké ďalšie vyšetrenie? Nemam vysoky krvny tlak, nemám opuchy nôh, po fyzickej stránke sa cítim celé tehotenstvo dobre, len teda toto ma stresuje už niekoľko mesiacov.... Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a Váš čas.
Dobrý deň, ak máte všetky spomínané vyšetrenia negatívne, plod je v poriadku. To, že je placenta hrubšia, ako aj to, že je plod o 10 dní menší ešte neznamená, že nie je niečo v poriadku. Môže sa jednať iba o variabilitu normy. Ak je placenta v rohu maternice, jej stred je teda v rohu, za týchto okolností nemusí byť meranie úplne presné a je jedno, či má placenta hrúbku 3 cm alebo 5 cm. Ak všetko funguje tak ako má a všetky výsledky uvedených vyšetrení sú v norme, netrápil by som sa nad tým. Odporúčam realizovať fetálny screening v 30. týždni tehotenstva. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som v 16tt tehotenstva a môj doktor po prvých odberoch mi povedal že mám obe hodnoty IgG a IgM proti CMV zvýšené. Prosím vás čo to znamená? Povedal že má bude sledovať, že nemalo by to plod ohroziť ale predsa IgM je prebiehajúca infekcia a to je riziko pre plod nie? Či keď mám aj pozitívne IgG už som ju niekedy prekonala a mám protilatky ale momentálne mám reinfekciu preto sú obe hodnoty pozitívne? Prosím vysvetlite mi? Ďakujem
Dobrý deň, ako ste správne napísali, IgG protilátky značia prekonanú infekciu, nakoľko anti-CMV IgG sú prítomné už v akútnej fáze infekcie a po jej odznení pretrvávajú celý život. Opätovný vzostup protilátkovej aktivity môže byť spôsobený aj imunitnou odpoveďou v dôsledku inej infekcie, napríklad herpesovej. Stanovenie hladiny IgG sa hlavne v tehotenstve využíva na odlíšenie primárnej infekcie, keď je riziko prenosu vírusu cez placentu najvyššie, od opakovanej infekcie, teda reaktivácie vírusu. Pri primárnej infekcii sa tvoria protilátky, ktoré sú počas 2 až 4 mesiacov rekonvalescencie postupne nahrádzané inými protilátkami - s vysokou aviditou. Vysoká avidita anti-CMV IgG v 1. trimestri vylučuje primárnu infekciu počas tehotenstva a indikuje nízke riziko vnútromaternicového prenosu vírusu. Naproti tomu, interpretácia výsledku so stredne vysokou, respektíve vysokou aviditou stanovenou v 2. alebo 3. trimestri je obtiažná, nakoľko nie je možné jednoznačne vylúčiť primárnu infekciu počas tehotenstva. Diagnostika sa môže v niektorých prípadoch doplniť o ďalšie testy. Toto je však otázka na infektológa. Nepoznám však žiadne konkrétne výsledky a hodnoty, ani všetky informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem k tomu bližšie vyjadriť. Ak sa nejedná o primoinfekciu, teda už ste infekciu CMV vírusom prekonali a máte pozitívne aj IgG protilátky, nemalo by to mať nejaký zásadný vplyv na tehotenstvo. Ak boli všetky vyšetrenia a ultrazvuky v poriadku, neobávajte sa. Určite však odporúčam realizáciu morfologického screeningu v 20. - 22. týždni tehotenstva. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, manžel sa stretol so známym, ktorého dieťa má piatu chorobu predstavuje to pre mňa ako tehotnú nejaké riziko? Ďakujem.
Dobrý deň, riziko prenosu je za daných okolností malé, no nie nulové. Ak ste však prekonali piatu chorobu ako dieťa, budete mať pozitívne protilátky a tým ste chránená Vy, ako aj plod a teda žiadne riziko to pre Vás nebude predstavovať. Ak si chcete byť istá a neviete, či ste piatu chorobu v detstve prekonali, dajú sa vyšetriť protilátky proti parvovírusu B19, ktorý piatu chorobu spôsobuje. Budete vedieť, či ste piatu chorobu prekonali, prípadne ak nie, či ste indikovaná. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.
Dobry den, dakujem za odpoved, rada by som sa este dodatocne spytala k mojmu problemu s genitalnym herpesom, kedze som genitalny herpes a takisto aj herpes na pere mala uz aj pred tehotenstvom, aj v takom pripade odporucate testovanie na protilatky ? a vie mi to zistit z krvi moj gynekolog ? momentalne som v 1. trimestri...dakujem
Dobrý deň, ak ste mali genitálny herpes už aj v minulosti, protilátky budete mať vytvorené a teda plod je chránený. Nemusíte sa obávať. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.