• Kontakt s piatou chorobou

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, manžel sa stretol so známym, ktorého dieťa má piatu chorobu predstavuje to pre mňa ako tehotnú nejaké riziko? Ďakujem.

    Dobrý deň, riziko prenosu je za daných okolností malé, no nie nulové. Ak ste však prekonali piatu chorobu ako dieťa, budete mať pozitívne protilátky a tým ste chránená Vy, ako aj plod a teda žiadne riziko to pre Vás nebude predstavovať. Ak si chcete byť istá a neviete, či ste piatu chorobu v detstve prekonali, dajú sa vyšetriť protilátky proti parvovírusu B19, ktorý piatu chorobu spôsobuje. Budete vedieť, či ste piatu chorobu prekonali, prípadne ak nie, či ste indikovaná. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.