• CMV otazka

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som v 16tt tehotenstva a môj doktor po prvých odberoch mi povedal že mám obe hodnoty IgG a IgM proti CMV zvýšené. Prosím vás čo to znamená? Povedal že má bude sledovať, že nemalo by to plod ohroziť ale predsa IgM je prebiehajúca infekcia a to je riziko pre plod nie? Či keď mám aj pozitívne IgG už som ju niekedy prekonala a mám protilatky ale momentálne mám reinfekciu preto sú obe hodnoty pozitívne? Prosím vysvetlite mi? Ďakujem

    Dobrý deň, ako ste správne napísali, IgG protilátky značia prekonanú infekciu, nakoľko anti-CMV IgG sú prítomné už v akútnej fáze infekcie a po jej odznení pretrvávajú celý život. Opätovný vzostup protilátkovej aktivity môže byť spôsobený aj imunitnou odpoveďou v dôsledku inej infekcie, napríklad herpesovej. Stanovenie hladiny IgG sa hlavne v tehotenstve využíva na odlíšenie primárnej infekcie, keď je riziko prenosu vírusu cez placentu najvyššie, od opakovanej infekcie, teda reaktivácie vírusu. Pri primárnej infekcii sa tvoria protilátky, ktoré sú počas 2 až 4 mesiacov rekonvalescencie postupne nahrádzané inými protilátkami - s vysokou aviditou. Vysoká avidita anti-CMV IgG v 1. trimestri vylučuje primárnu infekciu počas tehotenstva a indikuje nízke riziko vnútromaternicového prenosu vírusu. Naproti tomu, interpretácia výsledku so stredne vysokou, respektíve vysokou aviditou stanovenou v 2. alebo 3. trimestri je obtiažná, nakoľko nie je možné jednoznačne vylúčiť primárnu infekciu počas tehotenstva. Diagnostika sa môže v niektorých prípadoch doplniť o ďalšie testy. Toto je však otázka na infektológa. Nepoznám však žiadne konkrétne výsledky a hodnoty, ani všetky informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem k tomu bližšie vyjadriť. Ak sa nejedná o primoinfekciu, teda už ste infekciu CMV vírusom prekonali a máte pozitívne aj IgG protilátky, nemalo by to mať nejaký zásadný vplyv na tehotenstvo. Ak boli všetky vyšetrenia a ultrazvuky v poriadku, neobávajte sa. Určite však odporúčam realizáciu morfologického screeningu v 20. - 22. týždni tehotenstva. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.