• unilateralna multicysticka dysplazia oblicky

    , Autor: MiraM

    Dobry den,

    v 24tt na morfologickom ultrazvuku bola dietatu - chlapec diagnostikovana izolovana unilateralna multicysticka dysplazia oblicky - lava oblicka. Momentalne som v 30tt, stav je taky, ze stale je poskodena iba lava oblicka, dokonca je aj funkcna- zatial, prava vyzera dobre, plodovej vody dostatok, mocovy mechur mava dieta pri ultrazvuku plny. Chodim na priehliadky kazde 2t, zakazdym doktor skontroluje aj mozog, srdce, ale okrem tej jednej oblicky je vsetko v norme. Je o tyzden väcsi, poloha zatial KP (prva tehotnost bola ukoncena sekciou kvoli polohe KP). Je mozne, ze by sa cysty mohli preniest aj na druhu oblicku, pripadne ine organy ako napr. pecen? Mohli by ste mi povedat co nas caka po porode, bude nutna operacia? Bola som aj na klinickej genetike, ale tam som sa nic konkretne nedozvedela, vylucili sme dedicnost. Da sa stav nejako zvratit resp. urobit nieco pre to aby sa nezhorsoval? Je to druha tehotnost, prva prebehla bez komplikacii, neboli ziadne potraty ani prerusenia tehotenstva, pri oboch pripadoch som otehotnela spontanne. Za odpoved dakujem

    Dobrý deň, aj keď chápem Vaše obavy, či znepokojenie, iba na základe opisu a navyše, keď je ešte dieťa v maternici je veľmi ťažké, až nemožné, sa bližšie objektívne vyjadriť. Čo sa týka cýst, vo všeobecnosti sa môžu cysty nachádzať na viacerých orgánoch, od mozgu, pečene, obličky, ... Nie vždy sa pritom jedná o problém a v niektorých prípadoch časom cysty aj zmiznú. Nie vždy a za každých okolností je potrebná operácia. Stav sa bude určite sledovať aj po pôrode detským nefrológom. Je možné, že spomínaná oblička bude normálne fungovať. Ťažko povedať. Momentálne s tým nič neurobíte, neviete to ani nijak ovplyvniť. Potrebné je pravidelné sledovanie podľa odporúčaní. Ak budú okolnosti nezmenené, ukončí sa tehotenstvo plánovaným cisárskym rezom v termíne. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.