Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,347 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Spánok

  , Autor: Dušana_1

  Pán doktor, zaujíma ma téma spánku v tehotenstve. Zaspávam na pravom/ľavom boku, snažím sa ich meniť v noci. Ale samozrejme môže sa stať,že sa zobudím na chrbte- je to problém? Viem, že sa tam spať nedá ale niekedy tomu nezabránite.
  Napríklad túto noc som sa zobudila na stŕpnutie choddla a potom taka ospalá som rozmyšlala ci som vlastne nespala na chrbte v noci. Nemohla by som tym ublizit babatku? Ked som zaspavala na boku aj som ho citila, ale zaujima ma to, kedy takto spanok na chrbte vie byt nebezpecny. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa Vám pohodlne spí aj na chrbte, nad polohou spánku sa netrápte. Spite tak, ako Vám je pohodlné. Vo väčšine prípadov sa v pokročilom štádiu tehotenstva ženám na chrbte nedá veľmi spať pre syndróm dolnej dutej žily. Aj keď zaspíte na boku, v priebehu noci sa aj tak viete nevedomky pretočiť na chrbát. Ak Vám to nevadí a nezobudíte sa na to, je to v poriadku. U každej tehotnej je to však individuálne.

Podobné otázky

 • Priečna poloha bábätka a spánok na boku

  , Autor: Lub1a

  Dobrý deň p. doktor, chcem sa vás opýtať na odporúčanie ohľadom spánku. Som na začiatku 36tt a bábätko má stále nestabilnú polohu. Už bolo otočené dole hlavou na kontrole v 33tt, no teraz je zase priečne. Kope napravo, hlavičku vydúva na ľavom boku. Tehotenstvo je bez problémov, no ťažkosti prichádzajú, keď idem spať alebo ležím. Na chrbte spať nemôžem, raz som tak zaspala a ostalo mi dosť nevoľno. Občas v noci sa pretočím na chrbát, no potom sa vrátim na bok. Na boku zase cítim nepohodlie, lebo malá vykopáva a ráno sa budím s úplne deformovaným bruchom. Zároveň mám strach, či ju v tejto polohe nejako nestláčam.

  Môžem jej nejako ublížiť, ak spím na ľavom boku, kde ma uloženú hlavičku? Predstavuje v tejto polohe spánok na bokoch nejaké riziko pre dieťa?

  Ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nevoľnosť pri ležaní na chrbte je spôsobená syndrómom dolnej dutej žily, čo je v tomto týždni tehotenstva pomerne časté. Ležaním na boku plodu neublížite, ani ho netlačíte. Nemusíte sa obávať. Maternica je pevný ochranný obal a plod dobre chráni pred vonkajšími vplyvmi. Môžete pokojne spať na boku, či v polohe, ktorá Vám najviac vyhovuje. Ak bude plod aj naďalej uložený v priečnej polohe, tehotenstvo bude ukončované plánovaným cisárskym rezom.

 • Spánok v tehotenstve

  , Autor: Lub1a

  Dobrý deň pán doktor,
  chcem sa s vami poradiť, ako riešiť problémy so spánkom v tehotenstve. Som na konci 6. mesiaca a ide o to, že nie som zvyknutá spať na boku, takže ma pravidelne každé ráno bolia kríže, chrbát, kĺby, niekedy dokonca aj brucho.
  Problém je, že sa každé ráno budím na to, že sa v spánku naťahujem, lebo ma bolí chrbát a nohy. Chcem sa opýtať, či je to nebezpečné pre dieťa? Bojím sa, aby som neurobila nejaké prudké pohyby a nespôsobilo to problémy dieťaťu alebo mne.

  Zároveň sa chcem opýtať, či si môžem v tehotenstve dopriať horúcu sprchu. Kúpeľu sa vyhýbam, ale na horúcu sprchu som zvyknutá aspoň 2x denne, no včera mi ostalo po sprche dosť nevoľno.
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s podobným i ťažkosťami sa potýkajú asi všetky tehotné vo vyššom štádiu tehotenstva. Musíte si nájsť úľavovú polohu, tak, aby Vám bolo dobre a nič Vás netlačilo. Existuje viacero tehotenských vankúšov, ktoré by Vám mohli pomôcť. Naťahovanie sa plodu neublíži, nemusíte sa obávať. Horúca sprcha v tehotenstve nie je veľmi dobrým nápadom. Chápem, že chcete trošku uvoľniť svalstvo, ale sú aj iné možnosti, ako práve horúca sprcha, ktorá Vám môže skôr uškodiť a spôsobiť minimálne nevoľnosť.

 • Mohla som nejako ovplyvnit vyvin plodu

  , Autor: Hana_456

  Dobry den,

  prave som zistila ze som tehotna, v 4tt. A trapi ma ze za posledne +-2 tyzdne som mala trocha viac stresove obdobie ci uz v praci, alebo doma (hnev/obcas hadka/plac) -samozrejme nie kazdy den.
  Dost si to vycitam ze prave teraz ked sa nam podarilo otehotniet. A hned na samotnom zaciatku tolko negativnych situacii a stresov. Pocitujem potom nasledne busenie srdca a vyssi tep.

  Mohlo to ovplyvnit nejako tehotenstvo, resp.vyvoj embrya takto na zaciatku?

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj keď je žena tehotná, žije naďalej aj svoj život, máva stresovejšie obdobia, ale aj veselšie, spánok je niekedy lepší, niekedy menej a tehotenstvo si žije ďalej svojim životom. Samozrejme, je vhodné obmedziť stres, alkohol, cigarety a všetky neduhy, ako aj vyhnúť sa užívaniu niektorých liekov, či potravín. Podľa mňa sa nemusíte obávať. Odsledujte si to. Ak nemáte žiadne ťažkosti, obvodného gynekológa stačí navštíviť o dva týždne, v prípade ťažkostí alebo nejasností samozrejme navštívte Vášho obvodného gynekológa skôr.

 • Covid v 20 týždni

  , Autor: Zuzana_Kocakova_0118063333

  Dobrý deň,

  práve som prekonala covid, bohužial, nestihla som sa zaočkovať, nakoľko mi bolo odporúčané očkovanie po 20tt z hľadiska vývoja plodu a 2.dávku som mala 6/21.

  Prvé 2 dni som mala priebeh ako silnú chrípku, následne 2dni silný zápal dutín a ukončené kašľom. Klasicky mi boli odporúčané 2 verzie liečiv - podľa gym môžem čokoľvek, podľa všeobecnej veľmi opatrne a vôbec mi nepredpísala ATB. Prežila som s ibalginom a olynthom (len v prípade núdze, čiže s mierou), nakoľko predpokladám, že spánok a dýchanie v tehotenstve sú dôležité :)

  Týždeň po mám už len klasický "alergický soplík", avšak stále mám pozitívny AG test. Máte prosím skúsenosť, čím to môže byť spôsobené? Zníženou imunitou v tehotenstve? Mám akt. nízke protilátky (lym) v KO, môže to byť tým?

  Ďakujem,
  Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zvýšená zahlienenosť po COVIDe je pomerne častá. Ak máte pozitívny Ag test, ste pravdepodobne ešte infekčná, takže u Vás infekcia ešte pravdepodobne prebieha. Priebeh infekcie, ako aj miera infekčnosti, či dĺžka infekcie je u každého človeka individuálna. Samozrejme, imunitný systém má vplyv na priebeh infekcie.

 • Nespavost

  , Autor: Nella20

  Dobrý deň, veľmi by som potrebovala radu som tehotná v prvom mesiaci, brala som antidepresiva miraklide a mirzaten.. Akonáhle som to zistila som lieky naraz vysadila, čo chcel aj môj psychiater. Avšak môj problém je v tom, že tieto dni sú hrozne. Býva mi veľmi zle, nemôžem spávať. A preto prosím o radu ako by som si mohla pomôcť nejakými prírodnými produktmi aspoň na spanie. Co by mi dosť pomohlo. Moja gynekologicka tvrdí, že spánok je dôležitý, ale ja spím v noci niekedy len hodinu a ceky čas som potom v strese. Môj psychiater mi odmieta akokoľvek pomôcť a ku gynekologické idem až o mesiac. Všade sa ale píše ze aj duševná pohoda je veľmi dôležitá a ja by som chcela poradiť čo by mi pomohlo a zároveň neuškodilo maličkému. Citala som o l tryptofane, že keby som to aspoň v malých dávkach skúsila ci by to nejak nepomohlo. Ale sa bojím, že to uskodi. Prosim pomôžte mi lebo tieto dni sú momentálne katastrofa. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existujú rôzne bylinkové prípravky, čaje a voľnopredajné výživové prípravky. Poraďte sa v lekárni, kde majú najlepší prehľad.