• Potrat a dalsie nepodarené tehotenstvo

    , Autor: ja_1111

    Dobry den pan doktor este ma napadlo, mam prazdny gestacny vak v materni 6+3tt 7.5mm, lekar ma strašil ze mozem mam mimomaternicove a mam prist o tyzden, mozem ak mam GS v maternici?
    A druha otazka 7.8. Som potratila spontanne lekar mi pichol “metylcek” nevedela som co to je ale asi methotrexat do svaloviny 1x na docistenke. Teraz som v septembri otehotnela (posledna ms 2.9.) mozem mat prazdny vak kvoli tomu lieku? (Udajne sa nema otehotnieť 3-4.mesiace) :( strasne sa bojim. Dakujem za odpoved

    Dobrý deň, spomínaný "metylček" je methylergometrín, ktorý sa podáva na podporu vypudenia obsahu a vyčistenia maternice. Prázdny gestačný vak v maternici svedčí skôr pre anembryomolu, kedy nie sú prítomné v maternici (ani mimo nej) embryonálne štruktúry a gestačný vak je prázdny. Bez videnia nálezu sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa jednať aj o pseudogestačný vak, ktorý nie je okrúhly, ale oválny a nie je uložený centrálne, čo môže byť znakom mimomaternicového tehotenstva. Ak sa potvrdí diagnóza anembryomoly, dutinu maternice bude potrebné inštrumentálne vyčistiť. Ak u Vás došlo za sebou k dvom potratom, odporúčam realizovať hematologické, endokrinologické, genetické, prípadne aj imunologické vyšetrenie.