Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,846 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Triple test

  , Autor: LauraMalu

  Dobrý deň,

  Prosím Vás chcela by som sa poradiť ohľadne mojich výsledkov z triple testu v 16 tt.

  Prvé krvné testy som absolvovala v 12 tt, tie vyšli všetky v poriadku. Výsledky z 12 tt boli nasledovné:

  UZV meranie zo dňa 25.03.33 - 60,12 mm
  Riziko DS: 1: 9 900
  Riziko trizómie č. 18 - 1:50 000 v termíne
  Riziko trizémie č. 13 - 1:20 000 v termine
  Hodnota PAPP-A: 3,85 iu/L

  Výsledky v 16 tt mi vyšli zo zvýšením rizikom resp. podozrením na DS..Výsledky boli nasledovné:

  Riziko DS - 1 v 230 (v termíne) - Riziko DS je vyššie ako očakávané len podľa veku matky (1 v 1400)
  Riziko NTD - 1 v 7 900
  Riziko trizómie č. 18 - 1:100 000 v termíne
  Riziko trizémie č. 13 - 1:20 000 v termine

  Na základe výsledkov triple testu zo 16 týždňa ma poslali na Genetiku, kde sa ma hneď Pani sestrička pýtala či by som bola ochotná podstúpiť odber plodovej vody. Nakoľko mám 24 rokov a v našej rodine nemáme žiadne podobné choroby rada by som počkala na morfologický ultrazvuk, ktorý mám rezervovaný u Pána doktora Grochala v Martine v 20 týždni tehotenstva (19.5.2022). Pani sestrička na genetike však nebola nadšená viac menej ma skôr ešte vystrašila. Chcela by som sa preto informovať na Váš názor, či by ste aj vy zvolili najprv cestu - počkať na morgolofický ultrazvuk u odborníka a potom následne v prípade podozrenia vykonať odber plodovej vody.

  V 12 týždni som taktiež absolvovala podobrný prehliadku plodu a výsledky v tehotenskej knižke mám nasledovné:

  CRL plodu - 60,12 mm
  GEST. vek - 12 + 0
  Biometria - 12 + 4
  NT - 1,7 mm
  Nosové kostičky
  AS: 186 : Normálny sono nález

  TSH: 0,791 (Sevolog. negat.)
  PAPP-A : 3,85
  Sfbetaticg: 28, 10 (negativ.)
  WBC: 8,19
  RBC: 3,88
  HGB: 120
  PLT: 140

  Ešte by som sa chcela informovať či je veľkosť plodu v tomto prípade v poriadku?

  Za všetky Vaše rady a odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

  S pozdravom,
  Laura Maluniaková

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podstatné je, čo Vám povedala genetička, nie sestrička. Pozitívny triple test automaticky neznamená, že plod je postihnutý. Amniocentéza (odber plodovej vody) sa dá realizovať do 24. týždňa tehotenstva, preto môžete najprv absolvovať morfologické USG vyšetrenie. Výsledky prvotrimestrálneho skríningu ste mali v poriadku.

Podobné otázky

 • Screening

  , Autor: Marika678

  Dobrý deň, screeningy v tehotenstve mi vyšli negatívne, tak isto aj Nifty pro test a morfologicky usg. Zaujimalo by ma ale, či hodnoty fbhcg 5,33 MoM a Papp-a 2,86 MoM neznacia niečo zle, keďže sú takto zvýšené. Dočítala som sa, že ak je aj hladina fbhcg vyššia, tak riziko potom vyššia hladina papp-a eliminuje. Je to pravda? Môže byt vyssia hodnota fbhcg aj kvôli nesúladu datumu otehotnenia a poslednej menštruácie (posunutá ovulacia)? Pripadne môže táto hodnota značiť aj inú chorobu ako trizomie? Mám sa obávať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaná hodnota PAPP-A je v norme. Patologická je pod 0,5. Samotná hodnota PAPP-A nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Neexistujú pre ňu referenčné hodnoty, teda ak to je od-do, tak je to v norme, toto pre tento parameter neplatí. Podobne je to aj s fbHCG (free beta HCG). Výsledky získané z odberu krvi sa hodnotia spolu s hodnotami získanými z USG vyšetrenia plodu, kde sa sleduje tzv. NT, teda šijové prejasnenie a nosová kosť, dajú do špeciálneho PC programu, ktorý to celé vyhodnotí a stanoví možné riziko postihnutia plodu. Tento tzv. kombinovaný USG screening, ktorý je určený na vyhľadávanie genetických porúch plodu sa robí od 11+3 do 13+6 tt. Má oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako samotný Triple test, ktorý sa robí od dokončeného 15 tt, najčastejšie v 16 tt a to odberom z krvi. Ak je neistá datácia tehotenstva podľa poslednej menštruácie, objektívne sa to prepočítava podľa USG datácie tehotenstva, ktorá je presnejšia (pre možný dlhší menštruačný cyklus, ako aj posunutú ovuláciu). Ak ste mali všetky USG vyšetrenia, ako aj Nifty negatívne, nemusíte sa obávať. Ak by niečo nebolo v poriadku, určite by Vás o tom lekár informoval. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Pozitívny tripple test

  , Autor: Simkaaa

  Dobrý deň. Dosť má vystrašilo výsledky z krvi, ktoré mi odoberali 10t0 podľa utz u gynekológa. Podľa poslednej menštruácie 26.9. mi vyrátali v labor gestacny vek 11t2dni v deň odberu. Podľa sona mi môj gynekológ určil ale termín správny, teda aspoň tak som si to vedela aj ja vyrátať, nakoľko viem presne deň kedy došlo k nechránenému pohlavnému styku 17.10. v iné dni nebol. Pozitívny výsledok pripisuje môj gyn k tomu že si ho rátali od poslednej menštruácie, tiež tie výsledky vraj mohol zmeniť fakt že som dojčila, no v čase kedy došlo k styku už nie. Môže byt tento test aj falošne pozitívny? Alebo výsledky mohlo skreslit to že odber robili skoro?
  Výsledky screeningu: PAPP-A hodnota 0,36iu/L 0,27MoM
  FreeB-hCG hodnota: 58,53iu/L 0,82 MoM
  Riziko Downovho syndrómu 1 v 130 v termíne /moj vek 31/
  V poznámke je uvedené ešte: pre skore tehotenstvo nehodnotíme riziko NTD.
  Môžete sa mi prosím k tomu vyjadrit.
  za odpoved vopred ďakujem
  Simona

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, Triple test môže byť aj falošne pozitívny. Na výsledok má vplyv viacero faktorov. Presnejší termín pôrodu je pri veľkej odchýlke prepočítanej podľa poslednej menštruácie stanovovaný podľa prvotrimestrálneho ultrazvuku. Ak si chcete byť istá, dá sa realizovať Trisomy test, ktorý je však spoplatnený. Na základe neho si viete v balíčku XY priplatiť aj za vyšetrenie pohlavia plodu. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Testy nifti vz bežné testy

  , Autor: kate1407

  Dobrý deň,chcem sa spýtať. Nifty testy som mala všetky v poriadku, potom mi brali krv u gynekológa a tam vyšiel pozitívny screening, to bol 2 odber. Prvý odber v 1 trimestri bol negatívny ale v šedej zóne. Čo sa vlastne berie do úvahy? Nie sú tieto obyčajné testy zavádzajúce? Ak nifti bol v poriadku potom nechápem. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe opisu mi nie je celkom jasné, ktorý test Vám vyšiel pozitívny. Ak máte na mysli Triple test, ten niekedy môže vyjsť falošne pozitívny, preto sa v takom prípade odporúča realizovať Nifty Pro alebo Trisomy test. Ak bol Nifty Pro test negatívny, malo by to byť v poriadku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Papp test pozitivny

  , Autor: Ivka2023

  Dobrý deň pán doktor,
  K menstruacii po prvom porode nedoslo takze termin druheho porodu je urceny podla uzv vysetrenia a velkosti plodu a to 2.10.2023. V tom case budem mat 29 rokov. Momentalne som v 13+2tt. Z odberu 14.3 a uzv merania CRL 43,25mm (11+1) PAPP-A 0,48iu/L Freebeta-hCG 101,9 iu/L zvysene riziko downovho syndromu 1v30 len podla veku matky. Definitivne zhodnotenie az po odbere v 2. Trimestry integrovanym testom. Moj gynekolog ma 3d4d uzv a tvrdi ze morfologicky vyzeralo vsetko ok. Otazka znie bolo by vhodne navstivit aj ineho odbornika na 1trimestralny screening ? Pripadne ako by ste postupovali? Dakujem za vas cas.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, PTS (prvotrimestrálny screening), ktorý patrí medzi špeciálne skríningové vyšetrenia nerealizuje každý gynekológ, ale gynekológ s atestáciou a certifikátom FMF. Ak Vám PTS realizoval Váš obvodný gynekológ, ktorý nemá spomínanú atestáciu z maternofetálnej medicíny a FMF certifikát, je vhodné realizovať PTS u kompetentného špecialistu. Ak ste dnes 11+1, máte ešte možnosť sa na špecializované vyšetrenie objednať. Prvotrimestrálny screening sa realizuje od 11. do ukončeného 14. týždňa tehotenstva. Následne je potrebné vyšetrenie Triple testu v 16. až 17. týždni tehotenstva. Ak si chcete byť ešte istejšia, viete si dať realizovať TRISOMY test, ktorý sa však hradí v plnej cene. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, ani výsledky vyšetrení, či nálezy, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Pozitívny triple test

  , Autor: Ellie1209

  Dobrý deň,

  Som po IVf, absolvovala som prvotrimetrálny skrining v obdobi 11/3 tg. Hodnoty boli CRL 49,5 mm, NB bola vizuálna, NT 1,28 mm. Tak som sa už tešila a konečne aj chválila okoliu svojim tehotenstvom. No prišli výsledky triple testu, kde vyšlo riziko pozitivity na trisomy 21 v hodnotách 1:87, slovami neviem opísať to sklamanie.
  Snažím sa po tom všetkom, veriť, ze to nie je pravda. Podstúpila som aj trisomy krvný testxy, no v case odberu som bola chorá, je možné ze to skresli výsledky? Mám navštíviť iného lekára ktorý mi ešte raz urobi skrining? Alebo mám absolvovať odber plodovej vody?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Triple test môže byť za istých okolností aj falošne pozitívny a plod môže byť v poriadku. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, vek, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjdriť. Vyčkajte na vysledok Trisomy testu. Áno, je na mieste zvážiť aj amniocentézu, teda odber plodovej vody. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.