Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
21,370 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Trikuspidalna regurgitacia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor.
    Na ll.trimestralnom skríningu (19+1tt) zistili že ma bábätko trikuspidalnu regurgitaciu 1 stupňa (do 100cm/sek). Prvý kombinovaný skrining bol v poriadku, triple test v 16 týždni tiež, celkove rizika choromozomnych anomálii sú nízke.
    Dočítala som sa že trikuspidalna regurgitacia môže byt aj v dôsledku nejakej genetickéj vady a teraz mám veľký strach o bábätko. Moj gynekológ ma upokojoval že nie je to nic hrozne, ale že to riziko nejake vady tam stále je. Rozmýšľam aj nad tym že by som išla urobiť aj trisomy test, aby sa mohli vylúčiť nejake genetické vady.
    Chcela by som počuť aj váš názor.
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, táto anomália nemusí prestavovať vôbec žiadne riziko. Trikuspidálna regurgitácia síce môže byť odrazom štrukturálnych anomálií srdca a hoci je pravda, že často býva prítomná aj u chromozomálne abnormálnych plodov (Downov syndróm, Edwardsov syndróm, ...), môže sa vyskytovať aj u chromozomálne normálnych plodov, teda plod nemusí byť vôbec poškodený, môže byť prakticky úplne v poriadku, Trisomy test môže byť negatívny a spomínaná trikuspidálna regurgitácia sa môže vyskytovať. Môže sa do pôrodu ešte upraviť, aj to je jedna z možností. Dôležité sú výsledky aj ostatných vyšetrení, či už USG, ale aj výsledkov krvi vrámci PTS. Na základe všetkých vyšetrení sa vie urobiť komplexne záver s odporúčaniami a ďalším postupom. Samozrejme, Trisomy test si môžete nechať vyšetriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.