Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,748 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Screening

  , Autor: Marika678

  Dobrý deň, screeningy v tehotenstve mi vyšli negatívne, tak isto aj Nifty pro test a morfologicky usg. Zaujimalo by ma ale, či hodnoty fbhcg 5,33 MoM a Papp-a 2,86 MoM neznacia niečo zle, keďže sú takto zvýšené. Dočítala som sa, že ak je aj hladina fbhcg vyššia, tak riziko potom vyššia hladina papp-a eliminuje. Je to pravda? Môže byt vyssia hodnota fbhcg aj kvôli nesúladu datumu otehotnenia a poslednej menštruácie (posunutá ovulacia)? Pripadne môže táto hodnota značiť aj inú chorobu ako trizomie? Mám sa obávať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaná hodnota PAPP-A je v norme. Patologická je pod 0,5. Samotná hodnota PAPP-A nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Neexistujú pre ňu referenčné hodnoty, teda ak to je od-do, tak je to v norme, toto pre tento parameter neplatí. Podobne je to aj s fbHCG (free beta HCG). Výsledky získané z odberu krvi sa hodnotia spolu s hodnotami získanými z USG vyšetrenia plodu, kde sa sleduje tzv. NT, teda šijové prejasnenie a nosová kosť, dajú do špeciálneho PC programu, ktorý to celé vyhodnotí a stanoví možné riziko postihnutia plodu. Tento tzv. kombinovaný USG screening, ktorý je určený na vyhľadávanie genetických porúch plodu sa robí od 11+3 do 13+6 tt. Má oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako samotný Triple test, ktorý sa robí od dokončeného 15 tt, najčastejšie v 16 tt a to odberom z krvi. Ak je neistá datácia tehotenstva podľa poslednej menštruácie, objektívne sa to prepočítava podľa USG datácie tehotenstva, ktorá je presnejšia (pre možný dlhší menštruačný cyklus, ako aj posunutú ovuláciu). Ak ste mali všetky USG vyšetrenia, ako aj Nifty negatívne, nemusíte sa obávať. Ak by niečo nebolo v poriadku, určite by Vás o tom lekár informoval. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

Podobné otázky

 • Razstep

  , Autor: Lenka.93

  Dobry den.
  Momentalne som v 20tt, na kontrole u svojho gyn som bola v 18tt. Urobil nam aj 3D foto, podarilo sa zachytit aj tvaricku. Od odstupom 2 tyzdnov ked sa zadivam na tu foto zo sona, zda sa mi, ze dietatko ma razstep pery. Je mozne, ze gyn nas nato neupozornil alebo ani on sam si to nevsimol? Mozno je to len zla foto, neviem. Idem samozrejme za par tyzdnov aj na morfo a 4D, len ten cas je nekonecny a ja som kazdy den v strese z toho a nestastna. Doma ma ukludnuju, ze keby nieco nieje v poriadku, tak isto by nam to povedal pri kontrole.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, takto je mi ťažké sa objektívne vyjadriť. Predpokladám, že ak by si lekár niečo všimol, upozornil by Vás na to. Ak idete na morfologický screening, vrámci neho to budete mať jednoznačne povedané.

 • Pobolievanie po ultrazvuku

  , Autor: Abc

  Dobrý deň, som v 14tt a už asi mesiac mam pobolievanie v lavo v podbrusku. Celkovo v spodnej časti ľavého brucha. Bola som už doktora, plod je v poriadku. Včera som bola na 1.screening, doktor robil ultrazvuk. Aj tam som hovorila ze to brucho mam na tom mieste strašne také citlivejšie ale nevyjadril sa lebo on sa sústredil na plod. Dnes ráno som sa zobudila a mam to miesto v podbrusku citlivé, boľavé na dotyk. V lavo mam aj jazvu po operácii po mimomaternicovom tehotenstve. Co môže byt to pobolievanie? Tehotenstvo je zatiaľ bezproblémové, len tie tupé a prchavé bolesti v ľavo.
  Ta jazva ma konkrétne ale nebolí

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste po operácii mimomaternicového tehotenstva vľavo, môžu byť v danom mieste prítomné zrasty, prípadne pooperačné zmeny, ak bol odstraňovaný ľavý vajíčkovod. Maternica sa každým dňom zväčšuje, čo môže žena pociťovať ako tupé bolesti po stranách podbruška, či pichavé bolesti v pošve. Súvisí to s naťahovaním väzov závesného aparátu maternice. Ak bol na ľavej strane odstránený vajíčkovod, ktorý je v blízkosti jedného z páru väzov a v danom mieste vznikli zrasty, môžu byť spomínané bolesti spôsobené tým. Ťažko povedať. Odsledujte si to. Keďže naozaj nepoznám žiadne okolnosti operačného výkonu, nálezy, či informácie, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť.

 • Ochorenie

  , Autor: KK342

  Dobry den, chcela by som sa opytat na Vas nazor/Vase skusenosti, co sa tyka genitalneho herpesu, momentalne som v 1. trimestri a herpes som uz od zaciatku mala asi 3 krat, tymto herpesom som trpela uz aj pred otehotnenim...ak by virus plod poskodil resp. keby sa nieco pokazilo, kedze som stale v 1. trimestri, dojde k potratu plodu ? mam naplanovany aj prvotrimestralny screening, moze odhalit pripadne poskodenie plodu ? predstavuje tento virus velke riziko alebo plod je chraneny protilatkami a virus sa k nemu nedostane, dakujem velmi pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste už mali v minulosti genitálny herpes, Váš organizmus už má vytvorené protilátky a plod je tak chránený

  Dobrý deň, vhodné by bolo otestovať, či máte protilátky proti herpesu, typu 1 a typu 2. Tieto protilátky Vás chránia pred poškodením plodu. Ak sa u Vás počas tehotenstva jednalo o úplne prvú infekciu (nemala ste ani herpes na perách), potom je poškodenie plodu možné. Primárna infekcia však býva veľmi rozsiahla a bolestivá. Ak sa Vám výsev opakuje, je vhodné od 36. týždňa až do pôrodu užívať Herpesin 400mg 3x denne ako preventívnu dávku proti výsevu počas pôrodu. Táto dávka zabráni výsevu a vylučovaniu vírusu v čase pôrodu a preto nie je indikovaný cisársky rez a žena môže rodiť prirodzene. Liek je v tehotenstve bezpečný. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Ductus venosus

  , Autor: Lucia43

  Dobrý deň pán doktor, prosím Vás o radu.
  Som tehotna momentálne 21+4. Z prvotrimestrálneho screeningu na Slovensku mi vyšli výsledky reverzný tok cez ductus venosus.Ecografia plodu je však v norme.Tiež je tam napísane, ze v 80% reverzny tok regreduje. Máme urobené aj trisomy testy, všetko s nízkym rizikom.
  Žijem v zahraničí a tu už som robila screening v 20-tom tyž. Všetko je v norme, len v správe nieje nič o ductus venosus..Mám trvať na tom aby prietoky tiež skontrolovali? Alebo sa nemusím obávať ak je všetko ok?
  Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sú výsledky morfologického screeningu v norme, nie je prítomná žiadna patológia, ako aj všetky výsledky sú v poriadku, nie je celkom dôvod na obavy. Je dôležité realizovať pravidelné kontroly a postupovať podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Vyskedku screeningu v 18tt

  , Autor: Dominika2016

  Dobry den, chcela by som sa opytat na vas nazor vysledku krvnych testov z 18tt. O tyzden idem na morfolog.vysetrenie, sono. V 1.trimestri mi podla testu vyslo riziko DS 1-350 a negativny avsak v spojitosti so sonom + test, PC vypocital pozitivitu 1 v 160.
  Lekarka mi odporucila,aby som pockala na tento vysledok sona + krvnych testov a potom by som sla na tie NIFTY.
  Zatial mam iba vysledok krvnych testov.
  MS -AFP: 61,320KIU/L - 2,05 MoM
  UE3: 2,07nmol/L - 1,00MoM
  Total hCG: 68,403 kvu/L - 3,32MoM
  Nuchal meranie: 1,8mm - 1,11MoM
  PAPP-A hodnota: 3,79iu/L - 1,47MoM
  Frees-hCG hod.: 168,1 iu/L - 5,02 MoM.
  Tu poslednu hodnotu mam asi dost vysoku :-(
  Riziko DS: 1 v 9400
  Riziko NTD: 1 v 1800

  Dakujem za vas nazor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe opísaných výsledkov máte riziko Downovho syndrómu 1:9400 a riziko rázštepu nervovej trubice (NTD) 1:1800, teda riziko je malé. Nepoznám však ďalšie informácie, ako napríklad vek, výsledky Triple testu, preto sa Vám takto jednoznačne vyjadriť neviem. Trisomy test si môžete nechať realizovať. Budete určite kľudnejšia. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov, ktorí majú k dispozícii všetky výsledky vyšetrení, poznajú všetky okolnosti aj informácie. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.