Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,848 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • vitamíny v tehotenstve

  , Autor: Lydkaaa

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som Vás poprosiť o názor na užívanie vitamínov v tehotenstve. V cca 18tom týždni mi bola zistená mierne znížená hodnota železa v krvi, hodnota bola: B-hemoglobín HGB 118 /120-160 g/l /m lekárka mi predpísala Tradyferon-Fol 1 tabletu ráno denne, užívam však aj prenatálne vitamíny JAMIESON PRENATAL COMPLETE MULTIVITAMÍN + DHA, ktoré tiež obsahujú železo a až dnes som si všimla, že majú na príbalovom letáku taktého upozornenie: doplnok obsahuje množstvo železa, ktoré môže ohroziť zdravie dieťaťa, obsah železa majú : Železo (fumaran železnatý) … 27 mg (192 % RVH*).

  Môže sa užívaním týchto dvoch preparátov prekročiť odporúčaná dávka železa v tehotenstve?

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčaným užívaním železa, ako aj tehotenských vitamínov neprekročíte odporúčanú dávku. Štandardne sa predpisuje Tardyferon s obsahom 250 mg železa. Tardyferon Fol má iba 80 mg
  elementárneho železa a 0,350 mg kyseliny listovej. Nemusíte sa obávať. Pokračujte v užívaní ferropreparátov podľa odporúčania.

Podobné otázky

 • Vitamíny v tehotenstve

  , Autor: lenkahavrisova

  Dobrý deň,
  rada by som Vás poprosila o radu ohľadne vitamínov v tehotenstve.Mám takmer 4ročnú dcérku,pri nej som užívala calibrum počas celého tehotenstva.Minulý rok v jari a v jeseni som spontánne potratila v 3 a 8 tt...užívala som femibion 800.Boli sme aj na vyšetrení u genetika,výsledky sú v poriadku.Môj lekár mi odporúčil brať znova femibion kedže sa pokúšame o bábo ale mám obavy či ho mám brať kedže som 2x potratila a zrovna som vtedy užívala tie vitamíny,viem,že vitamíny by nemali škodiť ale predsa obavy tam sú.poradíte mi nejaké iné,môžem brať ten calibrum babyplan??Snažím sa jesť aj v potravinách obsahujúcich kyselinu listovú ale skôr uvarenú ako surovú zeleninu.Dakujem za radu :-)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ak chcete otehotnieť absolútne stačí ak budete užívať kyselinu listovú, žiadny femibion nepotrebujete ak máte vyváženú výživu a stravujete sa normálne s dostatkom zeleniny a ovocia.