Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Kludovy rezim

  , Autor: nika35t

  Dobrý deň,

  som v 27. týždni a na poslednej poradni mi lekár na základe palpačného a sonografického vaginálneho vyšetrenia nariadil prísny kľudový režim (ľah na chrbte, s nohami vyvýšenými a pod zadkom mať vankúš - veľmi nepríjemná a ťažká poloha), Utrogestan 2 tablety ráno a 3 tablety večer vkladať, 3x denne Magnerot.

  Kľudový režim nariadil na základe toho, že krčok nedrží tak ako má, a ze sa otváram. Nepovedal, či z vnútra alebo zvonku. Pri palpacnom vyšetrení sa dostal tam, kam by sa dostať nemal, bližšie to nešpecifikoval. A aby sme predišli predčasnému pôrodu, lebo bábätko naráža na kŕčok. Robil aj výter, či nie je nejaká infekcia a výsledky sú v poriadku.

  V ten istý deň som absolvovala aj 3D vyšetrenie, kde mi druhý lekár na základe vaginálnej sonografie (bez palpacneho vyšetrenia) zapísal do správy toto:

  Vyšetrení deložního hrdla - prijato
  Delka hrdla - 33,7 mm
  Funnelling - ne
  Cervikometria v norme

  Povedal, že Utrogestan nemám užívať a že ani kľudový režim nie je potrebné dodržiavať. Môj lekár si ale stojí za svojím.

  Som ochotná urobiť všetko, aby bábätko bolo v poriadku, len by som si rada rada prečítala aj Váš názor.

  Je kľudový režim len o ležaní, alebo môžem aj sedieť a trochu sa prejsť? Resp.lezat na boku?

  Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, takto sa Vám môžem a viem vyjadriť iba k spomenutým už nameraným hodnotám. Ak je skutočne funkčná dĺžka krčka skoro 34 mm a nie je prítomný funneling, čiže otváranie krčka zvnútra, nález je absolútne v norme a nie je potrebné dodržiavať ani kľudový režim, ani užívať Utrogestan. Objektívne sa Vám však takto neviem bližšie vyjadriť.

Podobné otázky

 • Plodová voda

  , Autor: Dada31

  Dobrý deň pán doktor.
  Momentálne som podľa UZV 35+2, v 29 týždni som bola hospitalizovaná kvôli zníženému prociťovaniu pohybov, pri vyšetrení mi zistili skracovanie krčka najprv na 22 mm neskôr na 8 mm a otvorená voľne pre prst. Mala som nariadený kludovy režim, Utrogestan 200mg 2x1, magnezium 3x2 plus magneziové infúzie, počas hospitalizácie som dostala aj kortikoidovu terapiu v 29 týždni. Po mesiaci ma prepustili domov s tým aby som pokračovala v terapii. Po prepustení som sa hlásila u obvodného gynekológa ktorý nameral krčok 25 mm a mala som pokračovať v liečbe a kľudovom režime.
  V piatok večer som si našla viac mokrú vložku ako zvyčajne a doma som mala Temešvaryho roztok od môjho gynekológa tak som vložku otestovala a tá ozelenela. Dala som si novú vložku a išla do nemocnice. V nemocnici všetky testované vložky vyšli negatívne, na UZV sa doktorke nezdalo, že by bolo menej plodovej vody tak mi urobili ster tampónom z klenby, ktorý vyšiel pozitívny na plodovú vodu, napojili ma na CTG vyšetrenie ktoré vykazovalo kontrakcie. Po troch hodinách sa ale kontrakcie skončili a bola som kontinuálne napojená na CTG ktoré bolo v poriadku a dostala som infúziu magnezia. Po troch hodinách ma doktorka vyšetrila bola som otvorená na 2 cm a ma hospitalizovali. Dostávam antibiotika Penicilín každých 6 hodín. Utrogestan a magnezium mám momentálne vysadené a dostávam len tie antibiotiká a povedali mi, že budeme čakať či sa to rozbehne alebo ešte vydržíme a že sa to považuje, že tá plodová voda odteká. Včera mi testovali jednu vložku lebo som mala pocit že mi niečo stále tečie a bola aj mokrá len pri testovaní vyšla tiež negatívna. Včera večer som dostala nepravidelne bolesti a začala som mať taký svetlohnedý výtok, ktorý pretrváva doteraz a bolesti raz sú raz nie. O všetkom som informovala lekára ten tvrdí, že máme len čakať. Krvné výsledky na zápal sú zatiaľ v norme každý deň. Chcem sa spýtať na Váš názor, súhlasíte s takýmto postupom liečby. Dá sa považovať že mi plodová voda odteká z toho steru tampónom keď vložky vychádzajú negatívne? Nemôžu tie antibiotika nejakým spôsobom mať zlý vplyv na bábätko? Je možné že plodová voda trochu odtečie a potom nie, momentálne mám ten výtok a ťažko sa mi identifikuje či mi tečie aj voda. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jedná sa u Vás o tzv. ventilový odtok plodovej vody, kedy jednorázovo odtečie malé množstvo plodovej vody, následne sa otvor v plodových obaloch pritlačí a akoby zaslepí a voda netečie. Ste v týždni tehotenstva, kedy sa ešte jedná o hraničný predčasný pôrod, ale je to určite lepšie, ako by ste boli v 29. týždni tehotenstva. Podávanie antibiotík je v tomto prípade štandardné a má za úlohu predísť rozvoju infekcie, takže antibiotiká majú dobrý vplyv na plod. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

 • Streptokok

  , Autor: Eliva

  Dobry den, som rok po konizacii. Momentalne som tehotna v 24tt. Skracuje sa mi krcok, uzivam Progestanelle do posvy a mam nariadeny kludovy rezim. Cytologia je ok. Pre istotu mi gynekologicka spravila vyter a vysiel mi streptokok. Dostala som cipky macmiror a progestenalle mam uzivat oralne. Babo ma podla ultrazvuku zvacsenu oblicku a mam trochu viac plodovej vody. Je ok uzivat tieto lieky? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v období, navyše vo Vašom prípade v pomerne včasnom období, po konizácii sa nedá o skracovaní krčku objektívne hovoriť, nakoľko je krčok po konizácii už a priori skrátený a hodnotiť jeho dĺžku je objektívne obtiažné. Spomínané lieky užívať môžete. To, že ste GBS pozitívna (pozitivita na streptococcus agalactiae) pre Vás znamená, že počas pôrodu budete dostávať antibiotiká. K USG vyšetreniu sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach, ako aj ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Špinenie v druhej polovici tehotenstva

  , Autor: Ann320

  Dobrý deň,
  akurát končím 26 tt, na začiatku som špinila, dostala som duphaston a odvtedy som mala bezproblémové tehotenstvo.
  Minulý týždeň som si 2x všimla, že špiním. Iba keď som sa po toalete utrela, hlien s prímesou hnedej krvi. Po 1-2 hodinách to prešlo, nemala som ani pohlavný styk, takže kontaktné krvácanie to nebude. Bola som aj u lekára, presne v ten deň keď som si to ráno druhýkrát všimla. Videl iba v pošve slaboružový výtok. Nekrvácam z placenty, krčok mám skoro 4, 9 cm, takže sa neskracuje, ani sa neotváram. Doktor mi nevedel vysvetliť prečo špiním. Tipoval na zápal/infekciu v pošve a naordinoval mi vaginálne antibiotika a samozrejme prísnych kľudový režim. Avšak veľmi ťažko sa mi to dodržuje, keďže mám ešte staršieho syna. Žiadne iné ťažkosti ani bolesti nemám.
  Prečo som tak náhle začala špiniť?
  Je prísny Kľudový režim potrebný?
  Mala by som podstúpiť aj nejaké iné vyšetrenia?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani USG nález, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade ťažkostí alebo nejasností sa ho nebojte pýtať.

 • Krčok a pohyby

  , Autor: Eliva

  Dobry den, momentalne som 20+3tt a lekarka mi povedala, ze sa mi otvara krcok a skracuje sa. V tehotenskej knizke mam zapisane 42mm. Mam aj nizko placentu ale krcok neprekryva. Mam sa viac setrit a mat kludovy rezim. Mam doma ale male dieta tak to moc nejde. Som rok po konizacii krcka.
  Moja otazka znie: doteraz som citila pohyby pod pravym rebrom, ale uz asi dva dni citim pohyby uplne dole v podbrusku. Je to ok alebo sa moze nieco diat aj kvoli tomu krcku? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zmena lokalizácie miesta najintenzívnejšieho cítenia pohybov môže byť spôsobená zmenou polohy plodu. Čo sa týka dĺžky krčka, cervikometria 42 mm je v norme. Ak ste po konizácii, aj v závislosti od rozsahu konizácie, je pochopiteľné, že krčkok už nikdy nebude taký istý ako pred konizáciou. Je zjazvovatený, zmenený a môže nadobúdať pocit, že sa zvonku otvára. Dôležité je tiež vyšetrenie funnelingu, teda vnútorného otvárania, ako aj Valsalvovho manévra, či sa pri zakašľaní krčok zvnútra otvára alebo nie. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, nevidel som ani USG nález, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade ťažkostí alebo nejasností ho kontaktujte.

 • Krčok

  , Autor: Mimka128

  Nepridala sa mi celá správa, tak len doplním. Podľa ich merania, ak.mi to teda dobre zapísali, sa mi krcok skrátil. Infekciu nemám žiadnu, aj tak mi dávali pre istotu v nemocníc macmiror. Ležala som hore panvou. Primár mi pri prepistany povedal iba , že nemám moc behať. Izbová, že mám mať normálny režim, moja sestrička u lekára, že skôr kludovy, v správe mam, že primeraný. Co to znamená? Som PN. Mam teda uen ležať hore panvou co môžem bežne domáce práce vykonávať? Užívam magnezium 3x1, (500) utrogestan vaginálne ráno a večer. Nemám bolesti, ani tvrdnutie . Ďakujem vám vopred. Troska ma tie miery zmietli 3,4cm a 30,38mm je skratenie, aj keď mne doktorka v nemocnici tvrdila,.že to je to iste

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, 3,4 cm a 30,38 mm je prakticky to isté. Najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť ošetrujúci lekári, ktorí poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti aj bližšie informácie. Ak nemáte nariadený vyslovene prísny kludový režim, netreba sa síce premáhať, ale nemusíte iba ležať. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť k odporúčaniam Vašich ošetrujúcich lekárov. V prípade nejasností sa ich nebojte kontaktovať.