Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,786 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vaginálna mykóza

  , Autor: M_8990

  Dobrý deň, pán doktor,
  na poslednej tehotenskej poradni som povedala gynekológovi, že ma trápi vagin. pálenie. Vyšetril ma pomocou zrkadla a usúdil, že sa jedná o kombinovanú infekciu, na ktorú mi nasadil Macmiror complex 500mg a krém Jenamazol na vonkajšie použitie. Pálenie ustupovalo ale asi v strede liečby som pocítila veľké zhoršenie, ale v liečbe som pokračovala až do konca. Keďže sa mi to vôbec nezlepšilo, musela som ísť znova k doktorovi. Na vyšetrenie nepoužil zrkadlá, ale niečo podrobnejšie (nevidela som presne, čo konkrétne) a podľa toho usúdil, že mám pleseň. Odobral mi stery. Zvláštne pre mňa je, že povedal, že to mám od partnera. Je pravda, že sme mali s manželom asi pred tromi týždňami nechránený pohlavný styk v čase, keď som sa cítila dole relatívne dobre - to bolo ešte pred prvou liečbou Macmirorom + Jenamazolom, potom sme už žiadny pohlavný styk nemali. Manžel sa po danom styku vyhádzal na žaludi. Myslíte, že tvrdenie doktora, že to mám od manžela, je správne? Ak by bol manžel len prenášač, nebol by bezpríznakový? Manžel používal vyše týždňa Canesten krém. Vyzerá, že už je to v poriadku. Myslíte, že je u ňho potrebný nejaký kontrolný ster? Myslím, si, že manžel dostal mykózu odo mňa (nie ja od neho), keď som ju ešte nemala veľmi silnú a teda príznaky, ako pálenie, boli u mňa slabé.

  Všade čítam, že mykóza je v tehotenstve častá v dôsledku hormonálnych zmien. Momentálne mám v rámci druhej liečby užívať Canesten kombi a počkáme na výsledky kultivácie.

  Prosím ešte o názor, či je možné, aby sa muž po styku vyhádzal len v dôsledku zlej hygieny, teda ak chýba umytie pred a po styku a nemusí sa jednať o infekciu, keď to po pár dňoch prejde samo.

  Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, kvasinková infekcia je v tehotenstve, a v letných mesiacoch pomerne častá, prenášať si ju môžete navzájom. Ak liečba Canestenom u partnera zabrala a nemá žiadne prejavy, nie je potrebné u neho robiť kultivačné vyšetrenie, ak bolo kultivačné vyšetrenie robené u Vás. Je potrebné vyčkať výsledky kultivácie. Čo sa týka hygieny, imunitný systém si s bežnou infekciou miernej intenzity poradí aj sám. Je samozrejme vhodnejšie dodržiavať hygienický režim pred aj po pohlavnom styku, dá sa tým vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam. Odporúčam počas liečby, ako aj do obdržania výsledkov dodržiavať pohlavnú abstinenciu.

Podobné otázky

 • tehotenstvo a mykozy

  , Autor:

  Dobry den,
  potrebujem poradit v otazke mykoz pocas tehotenstva.Mam chronicke mykozy,lekar mi po tretom mesiaci tehotenstva nasadil Macmiror.Potom opakovane este 3 krat.Cize 4x antibioticka liecba,mimochodom nezabrala.Dnes mi zahlasil,ze stale ma liecit nemoze a ze ked to bude akutne,mam si dat mast Fungicidin...Prosim vas,teraz som v 25 tt,maju lieky Macmyror nejake negativne ucinky na plod/dieta?Mam vycitky,ze som vobec tie lieky brala.Lekar mi totiz najskor vravel,ze infekcia moze vyvilat predcasny porod a ublizilo by to dietatku viac ako lieky...Mozu tieto lieky sposobovat plodu v brusku nejaky diskomfort?citi to?Ja som dnes povedala lekarovi,ze uz ziadne lieky nechcem,naco reagoval v zmysle,ze ma respektuje.Ale aka je teda ale ta spravna cesta,to som sa nedozvedela.
  Dakujem velmi pekne za relevantnu odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Macmiror je možné užívať aj počas tehotenstva, nemusíte sa obávať. Čo sa týka samotnej liečby, neviem, v akom rozsahu máte mykózu a či Vám spôsobuje subjektívne ťažkosti. Niekedy podľa výsledku kultivácie a hlavne klinických príznakov sa vaginálna mykóza prelieči až po pôrode, resp. po skončení laktácie, kedy sa môžu užívať aj antibiotiká, ktoré by sa počas tehotenstva alebo kojenia užívať nemali. Aktuálne skúste aplikovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, skúste aj vaginálne probiotiká. Možná je aj liečba Candibene krémom, ktorý nie je počas tehotenstva jednoznačne kontraindikovaný a v prípade nezabratia Macmiroru je to možnosť liečby.

 • Zápal posvy

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor. Som v 18tt a zistili mi že mám zápal posvy. Prosím vás je to vážne? Pociťujem iba plnosť ako keby mechúra a trosku tlaky. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vaginálna mykóza alebo bakteriálna infekcia pošvy počas tehotenstva nie je ničím výnimočným. Adekvátnou starostlivosťou a liečbou sa to dá zvládnuť. Riaďte sa radami a odporúčaniami Vášho obvodného gynekológa.