Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,100 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Plodova voda

    , Autor: Katkacer92

    Dobry den, pan Doktor,

    zaujima ma taka vec, ze ci je to velky problem, ak je menej plodovej vody v 34tt aj napriek tomu, ze babatko je zdrave (mali sme nifty pro test), organy su v poriadku, prietoky tiez, placenta homogenna.
    Kde moze byt podla Vas problem? AFI som mala 10,5 stlpec 5.

    Treba viac pit? Viac jest? Musim sa priznat, ze som tieto 2 veci trochu zanedbala v poslednom case.....

    Dakujem pekne!

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, AFI 10 predstavuje normohydramnion, teda normálne množstvo plodovej vody. Ak boli ostatné parametre tiež v poriadku, nemusíte sa obávať. Za deň je vhodné vypiť aspoň 1,5 litra tekutín.

Podobné otázky

  • Plodova voda

    , Autor: Valery33456

    Chcem sa este opytat, tie hodnoty znizenia mnozstva plodovej vody, je to velmi velka odchylka z hodnoty mnozstva plodovej vody aka ma byt alebo nie? Je to nebezpecne pre babatko?
    A da sa nieco robit? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, množstvo plodovej vody sa počas tehotenstva mení, aj s rastúcim plodom a tým padom aj zmenšením priestoru pre plod v maternici. To je normálne. Dolná hranica normy množstva plodovej vody je AFI 7, takže to nie je u Vás katastrofálne. Treba to však odsledovať. Na množstvo plodovej vody vplýva viacero faktorov. Jediné, čo viete ovplyvniť, je dodržiavanie dostatočného pitného režimu. Inak to ovplyvniť neviete. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

  • Ultrazvuk 3. trimester

    , Autor: Luccinda2022

    Dobrý deň,
    bola som na vyšetrení v 3. trimestri a chcem sa spýtať či sú namerané výsledky v poriadku.
    Namerané hodnoty:
    BPD : 77,56 mm GA:31+1
    FOD : 95,77 mm GA: 30+6
    HC: 286,89 mm GA: 31+4
    AC: 276,59 mm GA: 31+5
    HL: 50,61 mm GA: 29+4
    FL: 56,2 mm GA: 29+4
    TCD: 36,05 mm GA 29+6
    Gestačný vek podľa PM : 30+0
    Kompozitný vek: 30+4
    Odhad hmotnosti: 1678g +- 245g
    RI a. umbilicalis: 0,61
    RI a. cerebri media: 0,88
    Poloha plodu: pozdĺžna, koncom panvovym postavenie I
    Placenta: predná stena, gr. II
    Plodová voda: normohydramniom
    Podľa doktora je všetko v poriadku, rast primeraný, proporčný. Odporúčil bežný predpôrodný manažment gravidity.
    Navadí, že niektoré hodnoty sa od seba líšia aj o 2 týždne?
    A ešte vraj máme hraničné hodnoty obličkových panviciek, a to 4,8 mm. Nebude to predstavovať nejaký problém?
    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, výsledok USG vyšetrenia fetálneho screeningu je primeraný a parametre sú v norme, nemusíte sa obávať. Plod je otočený zadočkom, takže to bude potrebné sledovať a podľa okolností aj určiť spôsob vedenia pôrodu. Poloha plodu sa však ešte môže meniť.

  • Tahava bolest v podbrusku

    , Autor: Lieska10

    Dobry den,pan doktor. Som v 35 tyzdni a od rana mam take tahave bolesti v podbrusku,akoby som tam mala zavazie a sem tam mi mierne tvrdne brusko. Nekrvacam,plodova voda neodtiekla,pohyby citim. Ta tahava bolest neni sustavna,vacsinou len pri chodzi. Ked sedim alebo lezim necitim nic. Je to dovod na navstevu pohotovosti alebo to moze byt len roztahovanie panvy? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, zväčšujúca maternica už v tomto týždni tehotenstva má svoju veľkosť a tlačí na okolité štruktúry. Samozrejme, zaťaženejšie sú aj bedrové kĺby, ako aj samotná panva. Odsledujte si to. Pobolievanie podbruška a krížov sa už môže vyskytovať. Tiež záleží aj od uloženia plodu v maternici, čo môže tiež spôsobovať tlaky na isté miesta. Odsledujte si to. Ak nie je tvrdnutie podbruška pravidelné a časté a netvrdne celé podbruško, ako aj nemáte žiadne iné ťažkosti, odsledujte si to. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

  • Plodová voda

    , Autor: Dada31

    Dobrý deň pán doktor.
    Momentálne som podľa UZV 35+2, v 29 týždni som bola hospitalizovaná kvôli zníženému prociťovaniu pohybov, pri vyšetrení mi zistili skracovanie krčka najprv na 22 mm neskôr na 8 mm a otvorená voľne pre prst. Mala som nariadený kludovy režim, Utrogestan 200mg 2x1, magnezium 3x2 plus magneziové infúzie, počas hospitalizácie som dostala aj kortikoidovu terapiu v 29 týždni. Po mesiaci ma prepustili domov s tým aby som pokračovala v terapii. Po prepustení som sa hlásila u obvodného gynekológa ktorý nameral krčok 25 mm a mala som pokračovať v liečbe a kľudovom režime.
    V piatok večer som si našla viac mokrú vložku ako zvyčajne a doma som mala Temešvaryho roztok od môjho gynekológa tak som vložku otestovala a tá ozelenela. Dala som si novú vložku a išla do nemocnice. V nemocnici všetky testované vložky vyšli negatívne, na UZV sa doktorke nezdalo, že by bolo menej plodovej vody tak mi urobili ster tampónom z klenby, ktorý vyšiel pozitívny na plodovú vodu, napojili ma na CTG vyšetrenie ktoré vykazovalo kontrakcie. Po troch hodinách sa ale kontrakcie skončili a bola som kontinuálne napojená na CTG ktoré bolo v poriadku a dostala som infúziu magnezia. Po troch hodinách ma doktorka vyšetrila bola som otvorená na 2 cm a ma hospitalizovali. Dostávam antibiotika Penicilín každých 6 hodín. Utrogestan a magnezium mám momentálne vysadené a dostávam len tie antibiotiká a povedali mi, že budeme čakať či sa to rozbehne alebo ešte vydržíme a že sa to považuje, že tá plodová voda odteká. Včera mi testovali jednu vložku lebo som mala pocit že mi niečo stále tečie a bola aj mokrá len pri testovaní vyšla tiež negatívna. Včera večer som dostala nepravidelne bolesti a začala som mať taký svetlohnedý výtok, ktorý pretrváva doteraz a bolesti raz sú raz nie. O všetkom som informovala lekára ten tvrdí, že máme len čakať. Krvné výsledky na zápal sú zatiaľ v norme každý deň. Chcem sa spýtať na Váš názor, súhlasíte s takýmto postupom liečby. Dá sa považovať že mi plodová voda odteká z toho steru tampónom keď vložky vychádzajú negatívne? Nemôžu tie antibiotika nejakým spôsobom mať zlý vplyv na bábätko? Je možné že plodová voda trochu odtečie a potom nie, momentálne mám ten výtok a ťažko sa mi identifikuje či mi tečie aj voda. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, jedná sa u Vás o tzv. ventilový odtok plodovej vody, kedy jednorázovo odtečie malé množstvo plodovej vody, následne sa otvor v plodových obaloch pritlačí a akoby zaslepí a voda netečie. Ste v týždni tehotenstva, kedy sa ešte jedná o hraničný predčasný pôrod, ale je to určite lepšie, ako by ste boli v 29. týždni tehotenstva. Podávanie antibiotík je v tomto prípade štandardné a má za úlohu predísť rozvoju infekcie, takže antibiotiká majú dobrý vplyv na plod. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

  • Pozitívny ster na streptokoka v tehotenstve

    , Autor: Si mi

    Dobrý deň, momentálne som v 37tt tehotenstva a zo steru mi vyšiel pozitívny test na streptokoka, ako bude teda prebiehať pôrod?

    A taktiež sa chcem opýtať môžeme mať s partnerom pohlavný styk, keď mám toho streptokoka? Nenakazí sa aj on ? Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak sa bude jednať o vaginálny pôrod, od príjmu na pôrodnú sálu budete až do pôrodu dostávať antibiotiká. GBS (Streptococcus agalactiae) nie je nebezpečný pre Vás, či Vášho partnera, ale pre plod, keďže pri rozvinutí infekcie (napríklad za predpokladu, že žene niekoľko hodín až desiatok hodín, teda dní, odteká plodová voda a nedostáva antibiotiká) môže dôjsť ku vzniku novorodeneckej sepsy, na ktorú môže novorodenec zomrieť. Streptococcus agalactiae sa pomerne často vyskytuje ako bežná súčasť pošvovej mikroflóry a ak nemá žena žiadne ťažkosti, nie je nevyhnutné ho za každú cenu liečiť.