• Bakterie

    , Autor: Katkacer92

    Zdravim Vas, pan Doktor,

    mala by som na Vas otazky, ak dovolite, som zvedava na Vas nazor. Som tehotna v 33tt. Cca v 4-5 mesiaci mi dr zistila bakterie (neviem ake, tolko mi povedala, ze mimo tehotenstva su OK, ale v tehotenstve ich treba preliecit), a dala mi dalacin krem. Po kontrolnom odbere mi zistila enterokokus faecalis. Dala mi nato macmiror na 12 dni. Pri kontrolnom odbere tato bakteria sa rozmnozila viac. Nato mi dala ampicilin cipky na 12 dni. Na kontrolnom odbere mi zistila okrem tejto faecalis uz aj e coli. Pytala sa, ci mi ma dat zas ATB. Dohodli sme sa, ze si budem vkladat probioticke cipky (tie som pocas tehotenstva vobec neuzivala). Nedavam si ich uz kazdy den, lebo niekedy ma stipe po nich. Inak som nemala ziadne problemy nikdy. Iba mi nasla tieto bakterie. Raz som mala take jemne svrbenie, ale to ampicilinom preslo. Mam aj hemoroidy, ale pouzivam fine6, a sa krasne zmensuju, podla Dr tieto bakterie su sposobene prave hemoroidmi. Zadok si umyvam dettol tuhym mydlom, zenske partie iba vlaznou vodou.

    Pan doktor, kedze uz neliecime antibiotikami tieto bakterie, nemozu babatku skodit? Uzivam cez usta probio uz rok, a zo spodu teraz stale ine. Gynolact, gynimun. Viete mi poradit este nejake probiotika v tehotenstve? Pred tehotenstvom som pouzivala floragyn, ale neviem, ci to je bezpecne v tehotenstve.

    Dakujem velmi za odpoved!

    Dobrý deň, enterococcus faecalis, ako aj e.coli sa bežne vyskytujú v tráviacom trakte, v pošve sa nachádzajú tiež, keďže konečník je v blízkosti pošvy, no ich výskyt je potláčaný vaginálnou mikroflórou. Áno, hemorrhoidy majú často vplyv na zanesení infekcie a to aj napriek maximálnej snahe ženy o intímnu hygienu. Vaginálne probiotiká sú veľmi dobrá vec, no veľmi málo žien o nich vie. Väčšinou užívajú iba klasické probiotiká, ktoré pôsobia v tráviacom trakte, no na pošvu nemajú vplyv. Skúste si občas realizovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, v tehotenstve sa môžu tiež realizovať, takže sa nemusíte obávať. Čo sa týka samotných vaginálnych probiotík, na trhu je ich enormné množstvo, niektoré môžu u žien spôsobiť pálenie, či svrbenie, preto je potrebné preparáty skúšať. Každej žene vyhovuje iný preparát, v lekárni Vám budú vedieť poradiť viac. Treba tiež povedať, že častým antibiotickým liečením vaginálnej infekcie sa prehlbuje bakteriálna vaginóza, teda dôjde k úplnému zlyhaniu prirodzenej vaginálnej mikroflóry, preto je vhodné po každej antibiotickej liečbe užívať aj vaginálne probiotiká. Za predpokladu, že si budete realizovať vaginálne výplachy a užívať niektoré z vaginálnych probiotík, sa upraví vaginálna mikroflóra, ktorá potlačí baktérie, ktoré sa v pošve môžu zanesením z konečníka vyskytovať. Spomínaný Floragyn užívať môžete aj počas tehotenstva.