Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,765 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Prietoky

  , Autor: evicka711

  Zdravim pan Doktor,

  mozem mat otazku? Pisala som Vam ohladom mojich vysledkov AFI, plodovej vody.

  Chcem sa opytat, preco moze byt menej plodovej vody, ak prietoky su v poriadku, babatko tiez. Chvala Bohu. Co podla Vas som robila zle? Malo pila? Alebo menej jedla? Priznam sa, ze som menej jedla v tom mesiaci, lebo ma vystrasila dr, ze som priprabrala viac ako som mala.... Velakrat som hladovala ale bola aj smadna. Ale stravovala som sa veeelmi zdravo, az extremne..... Ale menej jedla...
  Teraz som to uz upravila. Jem vsetko... Mam 67kg a mala som 58kg pred tehu...

  Fraxiparine zlepsuje cirkulaciu v placente? Koncom tehotenstva sa zvysuju aj naroky na nu? Preto je dolezite zvysit davku?

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, meranie plodovej vody je viac menej subjektívne vyšetrenie, ak nie je výrazný nedostatok plodovej vody a pridružené iné patológie, nemusí to znamenať nič. Určite nedržte hladovku a nezdržujte sa pitia, to urobíte najhoršie. Prírastok 9 kg nie je vôbec veľa. Nízkomolekulárny heparín riedi krv, to znamená, že živiny sa dostanú aj do najmenších cievok a kapilár placenty, teda áno, dá sa povedať, že sa zlepší cirkulácia cez placentárnu jednotku. Placenta v priebehu tehotenstva starne, rovnako ako plod. Ku koncu tehotenstva môže byť natoľko prezretá, že nedokáže transportovať a spracovať dostatočné množstvo živín, ako aj odpadových produktov metabolizmu plodu a to má súvis s prípadným zvýšením dávky nízkomolekulárneho heparínu.

Podobné otázky

 • Zrelá placenta

  , Autor: Tímea.m

  Dobrý deň. Som v 29.týždni tehotenstva. Včera na 3D ultrazvuku som sa dozvedela, že mám zrelú placentu v 2. štádiu. Podľa pani doktorky mám placentu v stave "zasypanú vápnom" ako ženy majú v 8. mesiaci.
  Chcela by som sa opýtať čo to vlastne znamená? Prečo sa to udialo? Má to nejaké vysvetlenie, že z čoho sa to robí alebo prečo? Čo sa s tým dá urobiť? Mám sa báť, že každú chvíľu bude potrebné vyvolať pôrod?

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je placenta v II. stupni zrelosti, nie je ešte prezretá. Podľa popisu by sa jednalo o III. stupeň zrelosti. Neurobíte s tým nič. Je to len subjektívne vyhodnotenie stavu placenty. Takto sa Vám však neviem bez videnia nálezu bližšie objektívne vyjadriť. Objektívne sa merajú prietoky krvi v pupočníku a pri podozrení na asymetrické zaostávanie v raste sa merajú prietoky v cieve v mozgu plodu a vypočítava sa pomer týchto dvoch hodnôt prietokov (cieva v pupočníku/cieva v mozgu). Ak je plod dobre vyživovaný, nie je prítomné zaostávanie v raste a všetky hodnoty sú v norme, nemusíte sa obávať. Vhodné je pravidelné USG sledovanie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Ductus venosus

  , Autor: Lucia43

  Dobrý deň pán doktor, prosím Vás o radu.
  Som tehotna momentálne 21+4. Z prvotrimestrálneho screeningu na Slovensku mi vyšli výsledky reverzný tok cez ductus venosus.Ecografia plodu je však v norme.Tiež je tam napísane, ze v 80% reverzny tok regreduje. Máme urobené aj trisomy testy, všetko s nízkym rizikom.
  Žijem v zahraničí a tu už som robila screening v 20-tom tyž. Všetko je v norme, len v správe nieje nič o ductus venosus..Mám trvať na tom aby prietoky tiež skontrolovali? Alebo sa nemusím obávať ak je všetko ok?
  Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sú výsledky morfologického screeningu v norme, nie je prítomná žiadna patológia, ako aj všetky výsledky sú v poriadku, nie je celkom dôvod na obavy. Je dôležité realizovať pravidelné kontroly a postupovať podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Prietoky

  , Autor: MatkaK

  Dobry deň, som 35+ 3 tt a hodnoty PI AU su 0,81 je to v poriadku ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, hodnota PI AU (pulzatilný index arteria umbilicalis), teda prietoku v pupočníku je u Vás v norme.

 • Prietoky

  , Autor: mimka11125

  Dobrý deň.
  Chcem sa opýtať ak mám prietoky v kompozitnom veku 31/0 tg, gest. vek: 30/5 s váhou 1560 g prietokové parametre AU,RI 0,78 a MCA,RI: 0,82, CPR pod 5% tilom je to zlé?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, hodnota CPR pod 5 percentil je abnormálna, teda patologická. Iba ba základe opísaných hodnôt RI sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú kompletne výsledky vyšetrení, nálezy, informácie, ako aj okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám budú vedieť vyjadriť.

 • Malo plodovej vody

  , Autor: Valery33456

  Dobry den,
  Chcem sa prosim opytat, som v 37. tyzdni tehotenstva a mam AFI 6, prietoky su v poriadku.
  Ale uz od cca 30.tyzdna mam problem s mnozstvom plodovej vody, mala som AFI 5, o 2 tyzdne na to AFI 3. Hospitalizovali ma (aj prietoky neboli dobre). Po hospitalizacii bolo mnozstvo plodovej vody v norme. A teraz som v 37. Tyzdni a znova je to zle. Moze to mat nejaky negativny vplyv na babatko, ze sa vyvijalo v malo plodovej vody?
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, plod je už vyvinutý, takže to vývoj plodu neovplyvní. AFI 6 je normálne množstvo plodovej vody. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, nálezy, výsledky všetkých vyšetrení, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Ak by sa prietoky zhoršovali, či menili aj ďalšie parametre, bude potrebné pouvažovať aj o indukcii (vyvolaní) pôrodu. Viac Vám takto však naozaj neviem povedať.