Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,009 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Fraxiparine 0,3ml

  , Autor: Flori

  Dobrý deň! 1.jula som bola na kyrete. 4.septembra som si robila tehotenský test ktorý bol pozitívny. Včera som bola na vyšetrení u gynekológa kde na sone bolo vidieť gestacny vak mal veľkosť 11mm. Gynekológ mi predpísal fraxiparine 0,3ml. Vraj kvôli tomu aby sa gestacnemu vaku dodala výživa. Naco je fraxiparine v tehotenstve dobrý? Keď sa vlastne používa na riedenie krvi? Gynekológ mi nevedel ešte ani povedať týždeň tehu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niektorí obvodní gynekológovia predpisujú preventívne nízkomolekulárny heparín, aby nedošlo pri tvorbe cievnych prepojení medzi choriónom (budúcou placentou) a stenou maternice k tvorbe krvných zrazenín a aby bol zárodok dobre vyživovaný. Používa sa hlavne u pacientiek s trombofílnym stavom. Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa informujte u Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Fraxiparine bezpečnosť pre plod

  , Autor: Mahasi

  Dobrý deň,
  hematologicka mi pre varixy dolných končatín predpísala Fraxiparine 0,3ml, na základe odberov mám diagnózu porucha zrážanlivosti krvi bližšie neurčená, a anemia z nedostatku železa. Som v 33tt a jedine čo ma znepokojuje , je veta v príbalovom letáku “k dispozícii sú iba obmedzené o bezpečnosti fraxiparine pre tehotné ženy a plod “ . Je tento liek bezpečný pre dieťa?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, aplikácia nízkomolekulárneho heparínu je bezpečná, nemá to vplyv na plod. Nemusíte sa obávať. Vo viacerých príbalových letákoch sa stretnete s touto, či podobnou vetou, nakoľko sa štúdie na tehotných ženách nerealizujú z etických dôvodov. Nemusíte sa však obávať. Pokračujte v aplikácii podľa odporúčaní.

 • 22.tyzden tehotenstva - znizene trombocyty a zvyseny D Dimer

  , Autor: Nikata

  Dobrý deň p. doktor,
  momentálne som v 22.týždni tehotenstva po IVF. Z krvného obrazu mi vyšli výsledky, že trombocyty mám len 113 (norma 140- 420) a P-D-Dimér naopak zvýšený - hodnota 2,91 (norma 0,00 - 0,55 mg/l FEU). p. doktorka na hematológii mi dala nato fraxiparin 0,3, bližšie mi nevysvetlila o čo ide, a či to môže byť problém pre bábätko, resp. či niečo hrozí.
  Pred IVF mi z hematol. vyšetrení vyšla - mutácia PAI-1 4G/5G homozygotná forma, bez elevácie PAI-1 Ag., - k tomuto vravela, že nie je to žiaden problém pri tehotenstve, tak neviem.
  Poprosím Vás o radu, ako postupovať a či tie výsledky z krvi nemôžu ublížiť, resp. ohroziť bábätko, o bábo sme sa snažili 4 roky, tak nechcela by som nič zanedbať.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, D-Dimér je v tehotenstve normálne zvýšený, nie je to nič neobvyklé, rovnako tak hodnoty krvného obrazu, hlavne hemoglobín, hematokrit a trombocyty môžu klesať. Nepoznám všetky výsledky krvi, ale hematológ vie, čo robí. Štandardne sa ako profylaxia (prevencia) predpíše nízkomolekulárny heparín. Aplikujte si Fraxiparine 0,3ml dľa odporúčania. Užívať môžete aj železopreparát Globifer Forte, ktorý je voľnopredajný. Postupujte podľa odporúčaní hematológa a pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach ho kontaktujte.

 • Skríning preeklampsie

  , Autor: Tina21

  Dobrý deň, pán Doktor.
  Chcela by som sa Vás spýtať na Váš názor. Pred 3 rokmi som mala predčasný pôrod v 29. týždni tehotenstva z dôvodu ťažkej preeklampsie.Momentálne som v 12. týždni gravidity, som "sledovaná" u interného lekára (v 11.týždni tehotenstva mi krvný tlak "vyskočil" na 160/110mm Hg) -mám predpísaný Dopegyt 3x250mg , dalej som absolvovala vyšetrenia krvi u hematologa, na základe kt. mám pychať Fraxiparine 0,3ml. V zahraničných , aj v slovenských publikáciách som čítala o skríningu preeklampsie ,kt. zahŕňá aj krvné vyšetrenia placentárneho hormonu PLGF a sFlt-1...Ja by som rada absolvovala vyšetrenia aj takéhoto typu,hoci aj v zahraničí (síce s tým,že som 12.týždni tehotenstva som už v časovej tiesni) len zaujíma ma Váš názor, v prípade keby mi aj bolo potvrdené vyššie / vysoké riziko dalšej preeklampsie, dnešné medicinské metody v gynekologii na Slovensku vedeli by mi "poskýtnuť" aj iné metody v "prevencii preeklampsie" ,alebo sledovanie mojho tehotenstva by pokračovalo s takým istým spôsobom? Velmi pekne dakujem za Vašu trpezlivosť a odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaný marker preeklampsie - pomer sFlt-1/PIGF realizujeme aj na našej klinike. Prevencia preeklampsie spočíva v užívaní Acylpyrínu v dávke 100-160 mg večer. V súčasnosti nastavené sledovanie jednotlivých parametrov a príznakov spolu s včasnými markermi preeklampsie (už aj spomínaný pomer sFlt-1/PIGF ) si je myslím dostatočné. Vo Vašom prípade je na mieste intenzívne sledovanie. Korigovať sa dajú jednotlivé príznaky ako sú vysoký tlak, eventuálne trombofílny stav, čo je u Vás podchytené. Treba si uvedomiť, že jedinou liečbou preeklampsie je pôrod.