• 2x potrat v druhom trimestri

    , Autor: Mia_wallace

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat na vas nazor. Mam za sebou dva potraty v 20tt a 21tt. V oboch pripadoch boli morfologicke vysetrenia a vsetky testy v poriadku, babatka boli zdrave. Len som sa stale zacala otvarat, bez bolesti. Pri druhom tehotenstve bola vykonana serklaz v 18tt, dokonca nasadeny aj pesar, ale bohuzial steh praskol a opat som sa otvorila a nasledoval rychly priebeh potratu. Pri prvom potrate serklaz nebola ani pesar.
    Po prvom potrate som absolvovala tieto vysetrenia:
    - genetika - aj s partnerom, vsetko v poriadku
    - hematologia - zistene tieto mutacie:
    mutacia MTHFR c677T heterozygotna forma
    mutacia PAI 1 4G/5G heterozygotna forma
    mutacia GPI a C807T heterozygotna forma
    aktivacia trombocytov po podprahovych koncentraciach ADP
    Odpoved z ambulancie hematologa bola, ze vysetreniami sa nepotvrdil zavazny trombofilny stav, takze pichanie injekcii na riedenie krvi nebude potrebne. Avsak potrat opat nastal.
    Neviem kde je chyba, ci v naozaj tak slabom krcku, kde an napriek serklazi a lezaniu steh povoli. Alebo v mutaciach, ktore mali byt riesene injekciami na riedenie krvi a liecene neboli. Som tak isto sledovana u endokrinologa, pre znizenu cinnost AIT, lieky som brala aj kontrolne odbery boli.
    Moze za potraty ochabnute svalstvo panvoveho dna?

    Dakujem za odpoved, uz som bezradna a dalsi takyto neskory potrat uz nechcem zazit

    Dobrý deň, na základe anamnézy by som osobne nasadil preventívne aplikáciu nizkomolekulárneho heparínu, nie som však hematológ. Tak isto by som u Vás realizoval preventívnu serkláž. Dôležité sú aj pravidelné výtery z pošvy a prípadná liečba. Takto je sa však veľmi tažké bližšie objektívne vyjadriť.