Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Hematom

  , Autor: Terézia

  Dobry deň predvčerom som vám písala ohľadom hematomu ktorý mam nad vnútornou bránkou som momentálne na začiatku 14 týždňa. Posledný týždeň sa mi hematom podľa doktorov vyplavuje krvou. Lenže od včera sa mi okrem tmavej krvy ukazuje aj trochu ako keby čerstvej krvy. Bola som hneď u svojho gynekológa, ktorý pozrel babo a povedal ze je všetko v poriadku. Lenže spinim a tečie zomna čerstvá krv. Naozaj je to normálne? Môže tiecť aj čerstvá krv alebo to značí že sa tam deje niečo druhé? Pretože o hematome mi nepovedal ani slovo a to je ten problém ze nič mi poriadne neodpovie a potom sa takto strachujem. Asi pred 3 týždňami mal hematom 0,94x0,74 cm. Co je podla mňa dosť male. Tak preco to krvácanie stále? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ako som Vám už písal, vyplavovanie tmavej krvi značí uvoľňovanie hematómu, jedná sa o starú krv. Čerstvá krv, teda jasno červená, môže byť z tvoriacich sa cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Do 16. týždňa je to pomerne časté. Odsledujte si to. Nemusíte sa obávať.

Podobné otázky

 • Hematon v 12tt

  , Autor: Maty134

  Dobrý deň na prehliadke mi našli hematon 20x40mm som v 12tt+5 a mám obavu, či hematon môže ešte spôsobiť potrat veľmi sa bojím. Zatiaľ nešpinim. Predpísali mi progesteron ráno a večer popri tom užívam na syndróm lepivych doštičiek anopirin 100 ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, hematóm v I. trimestri je pomerne častý. Samozrejme záleží od viacerých okolností, veľkosti hematómu, jeho lokalizácii, prejavom, ... Do 16. týždňa tehotenstva sa tvoria cievne prepojenia medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Tým, že užívate Anopyrin máte riedenú krv, čo zvyšuje riziko špinenia, krvácania, či tvorby hematómu. Okrem predpísaných liekov môžete skúsiť užívať Ascorutin v dávke 3x1 tabletka denne. Nevidel som však nález, ani nepoznám žiadne bližšie informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pokračujte v nasadenej liečbe a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Kontrola u gynekológa pri jednovaječných dvojčatách

  , Autor: Dominika.

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, ako často treba chodiť na kontrolu pri jednovaječných dvojčatách (mo-bi). Doteraz som mávala v CAR kontroly pravidelne, každé dva týždne (som po KET) ale ako som už nastúpila k svojej gynekologičke, ďalší termín mi dala až presne o mesiac a jeden deň. Chcela by som sa spýtať, či je to v poriadku, nakoľko som sa všade dočítala, že jednovaječné dvojičky treba kontrolovať každé dva týždne hlavne pre transfúzny syndróm. Okrem toho mám aj hematóm 31x11mm a špinenie. Doktorka má najbližšie dva týždne dovolenku, takže sa jej nedovolám.
  Práve dnes som 12+0 tt tehotenstva, ale plody majú 11+0 a 10+6.
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v prvom trimestri sa ešte tieto patológie neprejavujú a aj keď to možno vyznie nepríjemne, je faktom, že v tomto týždni tehotenstva (prvý trimester) s tým nevieme aj tak nič urobiť. Samozrejme, vo vyššom štádiu tehotenstva budú kontroly častejšie. Postupujte podľa odporúčaní.

 • Asherman a praevia

  , Autor: Ashermanka

  Dobry den p.doktor,
  Skusim strucne - v r.2020 som po spontannom porode absolvovala manualnu lyzu + RCUi po sestonedeli (placenta adherens+rezidua)
  Pre amenoreu som bola po roku odoslana na HSK, krcok bol kompletne zrasteny, potvrdeny Ashermanov syndrom a pocetne zrasty. Liecba telieskom bola prudko neuspesna - vycestovalo. (V tom case ste ma dokonca osetrovali aj priamo vy :))
  Nasledne som (2/2023+3/2023) absolvovala 2xHRSK v Prahe, kde s tym maju najvacsie skusenosti, uspesne mi remodelovali maternicu a nasadili hormonalnu liecbu. Sliznica krasne dorastla a ja som na odporucanie lekara hned v nasledujucom cykle prirodzene otehotnela. Momentalne som v 11.tyzdni tehotenstva, plod sa ma dobre, no uz dvakrat som zakrvacala, raz slabo a raz masivne aj s dvojdnovou hospitalizaciou - dg. Placenta praevia. Hematom postupne "odtiekol," uz. nekrvacam, len obcas slabucko spinim.
  Otazky :)
  - Je umiestnenie placenty v tomto stadiu uz smerodajne alebo smiem dufat, ze sa vytiahne?
  - Kvoli riziku acrety, increty atd, ktore je u ashermaniek vyssie - nie je mi celkom jasne, kedy k procesu nejakeho vrastania zacina dochadzat. Moze to byt uz v tychto skorych stadiach? Trochu ma spodne umiestnenie placenty v kombinacii s tymto rizikom desi.
  - moze ma strasit po tych zakrokoch pripadna nedostatocnost krcka, mam si na to dat pozor?
  Nechcem malovat certa na stenu, ale som zberatelka vzacnych diagnoz.
  Dakujem Vam za precitanie do konca.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 11. týždni tehotenstva sa o placente praevii ešte nedá hovoriť. Chorión (budúca placenta) môže byť uložený nižšie, záleží však od viacerých okolností. Špinenie, najmä tmavou krvou, do 16. týždňa tehotenstva je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom. O placente sa hovorí od ukončeného 16. týždňa tehotenstva. Záleží tiež na jej lokalizácii. Vplyvom rastu maternice sa ešte placenta dokáže vytiahnuť. Nepoznám však USG nález ani ďalšie informácie, či okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Kúpanie v bazéne v 17 tt

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Čítam rôzne názory na internete, tak sa pýtam radšej odborníka, je bezpečné kupanie v bazéne v 17tt? Nemám žiadne ťažkosti, akurát v 8tt mi bol zistený hematóm ktorý sa už vstrebal... Ďakujem za odpoveď ????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, samotné kúpanie v bazéne je bezpečné. Do vody však určite neskáčte, ani sa do nej nehádžte. Po dokúpaní sa je vhodné si preventívne aplikovať, najlepšie večer pred spaním, vaginálne probiotikum na úpravu pošvovej mikroflóry.

 • Hematóm v 8tt

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Včera mi bol zistený hematóm v 8tt. Nasadený mám duphastom a chcem sa opýtať, čo v tomto prípade znamená kľudový režim? Mam doma 2 a pol ročného syna, manžel v práci ( zahraničie) , nemá mi kto so synom pomôcť, samozrejme dvíhať ťažké veci a malého nebudem ale nemám možnosť ľahnúť si len tak cez deň. Je to problém? Chcem sa vás ešte opýtať na názor, či je hematóm nebezpečný, alebo to ženy v pohode prekonajú? Vďaka za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, do 16. týždňa tehotenstva sa vytvárajú cievne prepojenia medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Veľmi veľa žien v tomto období špiní, prípadne, v prípade, že krv nevytečie z maternice a hromadí sa v maternici, sa u nich vyskytuje hematóm. Záleží tiež od veľkosti, ako aj od lokalizácie hematómu. Užívať môžete okrem Duphastonu aj Ascorutin v dávke 3x1 tabletka denne. Keďže nepoznám žiadne bližšie výsledky vyšetrení, USG nález, informácie ani okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Ak Vám nebolo vyslovene odporúčané, nemusíte celý deň ležať, ale nenamáhajte sa a nepresilujte sa. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.