Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,772 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Protilátky

  , Autor: Losos

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala na Váš názor.
  Jedná sa o :
  *2 potraty do 10 týždňa( posledný júl 2019-histologia vzdy ok)
  *aktuálne prebiehajúce tehotenstvo - 7 týždeň.
  Odvetedy navštevujem hematológiu-
  *pozitívny Lupus antikoagulans,
  *chronicka lahka trombocytopenia,
  *pozitívny PAT s vazbou na IgG na erytrocytoch
  *v eluáte potvrdené auto anti - C a anti - e protilátky ( vysetrene v roku 2019 na 1 krizik) aktualne potvrdene na 3 kriziky.

  Okrem hematologie chodim na reumatologiu, kde je pravdepodobne, ze konecnou diagnozou bude systemovy lupus.

  Zaujima ma Vas nazor na to, aka je prognoza jednak donosenia dietata a tiez toho, ci je vobec mozne, ze by bolo zdrave a nebolo postihnute niektorou z foriem hemolytickeho ochorenia novorodenca.

  Lieky: Anopyrin 50mg,Fraxi 0.3,vit. D, železo, kyselina listová.

  Hematologicka a gynekolog mi povedali, ze uvidime. Ja vsak nechcem riskovat porod postihnuteho dietata, pripadne dietata, ktore opat umrie. Z tohto dovodu ma zaujima Vas nazor, pripadne skusenost, nakolko to aktualne nemam s kym konzultovat.
  Vopred veľmi ďakujem za odpoveď.
  Kristina.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčina opakujúcich sa potratov bola s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená trombofilnym stavom. Plánovanie tehotenstva u pacientok s lupusom býva zložitejšie, pretože musí zohľadňovať aktivitu lupusu, liečbu, ktorú pacientka v danom čase užíva, ale aj pridružené choroby, ktoré by mohli priebeh tehotenstva ovplyvniť. Ak však u Vás ešte nebolo jednoznačne potvrdené ochorenie, treba vyčkať na výsledky. Našťastie väčšina žien s lupusom môže otehotnieť a porodiť zdravé dieťa. Pacientka by mala byť častejšie sledovaná u reumatológa i gynekológa pre riziko zhoršenia ochorenia počas tehotenstva i po pôrode. Napriek väčšine úspešných tehotenstiev je však pravda, že lupus môže spôsobiť komplikácie počas tehotenstva. Zvláštnu pozornosť treba venovať najmä pacientkám s lupusom, ktoré majú poškodené obličky, anti-fosfolipidový syndróm (riziko tvorby krvných zrazenín) alebo určité protilátky v krvi (tzv. anti-Ro alebo anti-La protilátky).

Podobné otázky

 • Tehotenstvo a zvysene protilatky ŠŽ

  , Autor: Kika109

  Dobry den, som tehotna dnes 9+6tt, beriem euthyrox 25 kvoli autoimunitnej thyreoditide, clexane 0,4ml kvoli trombofilnemu stavu zistenemu po missed abortion.
  Momentalne mam problem, vysledky od gynekologicky mam vsetky v poriadku, az na protilatky stitnej zlazy, ktore su zvysene, tsh hormon je v poriadku. Zvysene protilatky som mala aj pri prvom tehotenstve, ktore dopadlo MA. Mam dovod na obavy? Su dolezite protilatky SZ pre babatko?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je logické, že budete mať pozitívne protilátky proti štítnej žľazy, ak máte potvrdené autoimunitné ochorenie štítnej žlazy. Postupujte podľa odporúčaní endokrinológa, realizujte odporúčané pravidelné kontroly, je možné, že bude potrebné časom zvýšiť dávku Euthyroxu.

 • Prvá poradňa po 5 týždňoch

  , Autor: Tina1234

  Dobrý deň pán doktor,
  Chcem sa len spýtať doktor mi určil tehotnosť som v 7+0 (20.4) a vypísal tehotenský knižku keďže plod a srdiečko už bolo vidieť. A sestrička mi naplánovala prvú poradňu až 31.5. Co je o 5 týždňov, je to v poriadku? Príde mi to dlhá doba hlavne keď neviem ako sa 5 týždňov bude vyvíjať plod. Beriem len kyselinu listovú a utrogestan. Som z toho trochu nervózna tak dlho čakať, ďalšie poradne už naplánovali po 4 týždňoch. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa tehotenské poradne do 34. týždňa tehotenstva, samozrejme za predpokladu, že je všetko v poriadku a nie je potrebné nič sledovať a skontrolovať skôr, realizujú raz za štyri týždne. Ak Vám boli realizované všetky vstupné tehotenské vyšetrenia, EKG a odbery krvi na krvný obraz, krvnú skupinu, serológiu a protilátky a boli ste poučená o vhodnosti realizácie prvotrimestrálneho skríningu (PTS), ktorý sa realizuje od 11. do 14. týždňa tehotenstva, za predpokladu, že nebudete mať žiadne ťažkosti a spomínané vyšetrenia budú v poriadku sa môže poradňa bez problémov realizovať aj po piatich týždňoch. V tomto týždni tehotenstva aj tak nevieme nič ovplyvniť, v podstate nič by sa nezmení, či bude poradňa realizovaná o týžden skôr alebo nie. Nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Výsledky krvi

  , Autor: Nikol2727

  Dobrý večer,

  Som už v 13tt tehotenstva a na poslednej kontrole u gynekológa som dostala výsledky testov z odberu krvi, kde ma znepokojujú dve hodnoty: S-TSH( norma 0.27-2,5) môj výsledok 5,09mlU/l- dočítala som sa, že ide o zvýšenú funkciu štítnej žľazy a objednám sa s tým k endokronologicke.
  Ďalšia hodnota, ktorá ma desí najviac je pozitívna rubeola Anti Rubeola IgG( norma 0-,9,9) môj výsledok je až 217, 9IU/ml. Anti Rubeola IgM mám 0.00.
  Ako to mám riešiť ? Aké su rizika ? Čo to znamená ? Som nakazená rubeolou?
  Cca už dva týždne ma každé ráno bolí hrdlo a večer cítim ako keby mám zvýšenú teplotu. ( O tej teplote som niekde čítala, že je v tehotenstve normálna )

  Ďakujem za Vašu radu
  S pozdravom
  Nikola

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vôbec sa nemusíte znepokojovať. Čo sa týka hodnoty TSH, máte zvýšenú hodnotu, preto je potrebné navštíviť endokrinológa, ktorý Vám eventuálne nasadí potrebnú liečbu Euthyroxom, či L-Thyroxínom. Predpokladám, že patríte medzi ročníky po 1985 roku, odkedy je očkovanie proti rubeole súčasťou povinného očkovania v SR a tak ste očkovaná proti rubeole. Preto máte pozitívne protilátky IgG, ktoré hovoria o prekonaní/očkovaní. Protilátky IgM, ktoré by hovorili o aktívnom ochorení máte negatívne, takže rubeolu nemáte. Nie je potrebné to riešiť. Čo sa týka zvýšenej teploty, záleží od hodnoty. K tomu sa Vám neviem iba na základe Vášho opisu bližšie objektívne vyjadriť.

 • CMV a tehotenstvo

  , Autor: Dominika0305

  Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať či sa CMV prenáša aj od nositeľa ktorý nemá aktívnu formu vírusu alebo sa tento vírus prenáša len človekom u ktorého infekcia aktuálne prebieha. Som v 16tt a nevedomky som pila z pohára človeka ktorý mal už túto infekciu. Po akej dobe je možné sa preventívne otestovať? Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak daný človek, ktorý v minulosti prekonal infekciu CMV nemá aktívne prebiehajúce ochorenie, iba pozitívne protilátky od prekonania, nemusíte sa obávať, nenakazili ste sa.

 • Cytomegalovirus

  , Autor: Lenka2231

  Zdravím, som v 25+6tt tehotenstva a práve som zistila z výsledkov krvi, že 11.10.2022 pri poslednom odbere krvi mi bol zistený Cytomegalovirus. Doktorka mi o tom doteraz nič nepovedala až sama som to našla v papieroch vo výsledkov. CMV IgG mám 171 a CMV Igm mám negatívne. Neviem kedy som to dostala ani ako. Ohrozujem tým bábätko? Môže sa mu niečo stať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z uvedených výsledkov vyplíva, že ste v minulosti prekonali infekciu cytomegalovírusom, o čom svedčia pozitívne IgG protilátky. Ak je IgM negatívne, nejedná sa o aktívnu infekciu. Nemusíte sa obávať. Na tehotenstvo, ani plod to nemá žiadny vplyv.