Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,336 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Mimomaternicové tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý deň, doktorka mi potvrdila tehotenstvo na základe hormónu HCG v krvi (necelých 340) lebo na ultrazvuku nebolo nič vidno. To bolo v utorok 17. Začala som krvácať, ale bez bolestí po vyšetrení a dnes 23. som bola znova na krv a hormón stúpol na 1171,3. Doktorka tvrdí že je to málo, ale na ultrazvuku bolo vidno vačok veľmi maličký. Myslí si že je to mimomaternicové tehotenstvo.. Posledná MS mi začala 11.2 ale od pôrodu (7 mesiacov) mám nepravidelnú MS a hocikedy aj tak že 3dni krvacam a potom 1 deň nič a potom zas jeden deň krvácam. Prosím vás vyjadrite svoj názor. Naozaj je najpravdepodobnejšie že to je mimomaternicové? Nie je možné, že proste som tehotná a je všetko v poriadku len zle vypočítané?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za normálnych okolností by sa mala hodnota beta HCG za 24 hodin zdvojnásobiť. Ak nemáte žiadne ťažkosti, jedná sa o chcené tehotenstvo a v dutine maternice bolo vidieť gestačný váčok, dá sa ešte počkať a skontrolovať USG. Pri akýchkoľvek ťažkostiach, bolestiach, krvácaní, navštívte Vášho obvodného gynekológa alebo gynekologickú pohotovosť.

Podobné otázky

 • 6 tt

  , Autor:

  Dobrý deň. Poslednú menštruáciu som mala 11.2.teda mala by som byť v 6tt. Vyšiel mi 4x pozitívny test so slabou druhou čiarkou. Podľa výsledkov krvi som tehotná no neviem presne hodnoty. Lekárka však na ultrazvuku absolútne nič nevidela, len zvýšenú sliznicu, ktorá tam bola aj pred týždňom. Je možné že by šlo o mimomaternicove tehotenstvo pripadne ze sa plod nevyvija? Na najbližšiu kontrolu mam ísť 25.3. teda v 7tt. Mam bolesti prsníkov a sem tam podbruška podobne ako pred menštruáciou. Dieťa sme neplánovali a preto sa nám nechce veriť že by tam ozaj bolo. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podstatná je dynamika beta-HCG, ako aj USG kontrola. V prvých týždňoch nemusí byť jednoznačne viditeľné tehotenstvo. Podstatný je deň oplodnenia, ktorý môže byť od poslednej menštruácie vzdialený, môžte teda teoreticky byť aj v 4 - 5 tt. Samozrejme treba myslieť aj na patologické tehotenstvo, ako aj mimomaternicové tehotenstvo. Odsledujte si stav. Pri akýchkoľvek ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Špinenie na začiatku tehotenstva

  , Autor: tina777

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Vyšiel mi pozitívny tehotenský test, ale lekárka na ultrazvuku nič nevidela. Mimomaternicové tehotenstvo vylúčila na základe opakovaného odberu krvi. Teraz mám prísť o dva týždne na ultrazvuk, vravela, že som otehotnela pravdepodobne neskôr, čo je u mňa možné, keďže mám polycystické vaječníky a nepravidelný menštruačný cyklus. Problém je, že som začala mať špinenie - hnedý výtok. Objavuje sa najmä večer, nie je silný, väčšinou sa objaví iba na toaletnom papieri, prípadne malá škvrnka na nohavičkách. Lekárka mi predpísala Duphaston a povedala, že to musíme nechať na prírodu. Už som z toho zúfalá a neviem čo si mám myslieť, trvá to už druhý týždeň. Vždy počas dňa mám pocit, že je už konečne všetko v poriadku a večer sa znovu objaví výtok. Bolesti nemám, sem tam ma zabolí vaječník alebo pichne v maternici, ale nič zvláštne. Je dôvod na obavu? Ďakujem za váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, závisí od týždňa tehotenstva, v ktorom ste. V úplných začiatkoch tehotenstva nemusí byť na ultrazvuku nič vidieť. Ak máte polycystické ováriá a nepravidelný cyklus, závisí od času otehotnenia. Slabé špinenie môže byť prítomné, môže byť spojené s tvorbou choriónu, teda budúcej placenty. Ak je progres a vývoj beta-HCG v poriadku, ako aj USG je zatiaľ v poriadku, pokračujte v spomínanom postupe. Ďalší postup sa určí po ďalšom ultrazvuku. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Katka

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať dnes mi brali krv mam 3940 ten HCG hormón nevedia nič nájsť môže sa ešte stále jednať o mimomaternicove tehotenstvo aj pri takýchto číslach a pravidelne stúpajú.Stale som v nemocnici

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, diagnóza mimomaternicové tehotenstvo je vážnou diagnózou a musí sa jej prikladať náležitá pozornosť. Pravidelná kontrola beta-HCG hormónu je súčasťou diagnostiky. Hodnota beta-HCG spolu s USG nálezom patrí k najčastejším diagnostickým metódam. Na USG nemusí byť ešte vidieť nič, preto ak je Váš stav stabilizovaný, nemáte bolesti ani nekrvácate a dôležitým faktorom je aj to, že sa jedná o želané tehotenstvo, najčastejším postupom je sledovanie zdravotného stavu a kontrola beta-HCG ako aj USG každých 48 - 72 hodín. Beta-HCG hormón stúpa aj pri mimomaternicovom tehotenstve Nevidel som predchádzajúce výsledky, ani neviem, v ktorom týždni tehotenstva by ste mali byť, ale treba byť trpezlivá. Domov môžte byť prepustená až pri jednoznačnom vylúčení mimomaternicového tehotenstva, v prípade potvrdenia mimomaternicového tehotenstva až po operačnom riešení.

 • Moze to byt mimomaternicove tehotenstvo?

  , Autor: Rencatko

  Dobry den,
  som v piatom tyzdni tehotenstva. U lekarky mam termin az o tri tyzdne (bolo mi povedane, ze az vtedy bude cosi vidiet). Mam endometriozu - bola som operovana na zrasty na pravej strane a pri operacii mi odstranili aj slepe crevo, lebo bolo zapalene. Dnes v noci som mala silne pichanie na tejto strane, uz je to kusok lepsie ale itak stale citim a na internete dom sa dozvedela, ze mimomaternicove tehotenstvo moze vzniknut pri endometrioze a prejavuje sa pichanim na jednom vajecniku. Teraz neviem, ci je tato bolest sposobena tym, ze maternica sa rozsiruje alebo by sa mohlo jednat o spominane mimomaternicove tehotenstvo. Ine priznaky nemam. ani spinenie sni krvacanie. Mam sa okamzite ozvat mojej gynekologicke, alebo je to normalny jav, ktory casom prejde? Som prvorodicka, tak preto tieto zmeny su u mna nove.
  Dakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  vsetko co ste uviedla je pravda
  starostli si zatial nerobte pokial by nedoslo k zmene zdravotneho stavu( ak vas nieco pichalo a prestalo to , nic sa nedeje/
  v 8 tt je jasne identifikovatelne na UZV , kde sa teh. nachadza , a takziež je zrejme ci sa jedna o vitalnu graviditu, lekar/ka vam potom povie
  ak by ste zacali krvacat, mala ste bolesti brucha, zavrate alebo pocit na odpadnutie alebo akukolvek zmenu stavu, ktora neustava ale sa zhorsuje okamzite vyhladajte lekara.
  s pozdravom

 • Mimomaternicové tehotenstvo

  , Autor: veronininika

  Dobrý deň,pani doktorka,
  rada by som Vás požiadala o radu.
  Pred 19 mes.som porodila SC v 38. tt. pre KP. (otehotnela som na 1x,celé teh. bez problémov, žiadne nevoľnosti, nič). POčas SC zistili,že "uterus zdá sa hypoplastický,navyše v ľav.časti susp. náznak rudimentárneho rohu". Takto to bolo napísané v prepúšťacej správe. Vraj sa toto pri bežnom UTZ nedalo zistiť. S Dr. sme uvažovali nad laparoskopiou,ale nakoniec sme sa rozhodli,že počkáme a pokúsim sa 2x otehotnieť (vycházali sme z toho,že 1.tehu bolo absolútne v poriadku-čiže ak by aj nejaký rudm.roh bol, problémy mohli/nemuseli nastať už pri prvom tehu).
  Momentálne som cca v 5tt( tiež sa nám podarilo hneď otehotneť), prvú poradňu mám naplánovanú na 15.11., samozreme v prípade akýchkoľvek problémov mám prísť okamžite. Chcem sa spýtať,ak by bolo tehotenstvo mimomaternicové, vedela by som to aj ja spozorovať? Sú nejaké príznaky?Zistili by sme to až na UTZ alebo aj skôr? Moja Dr. mi povedala,že sa môže stať,že vajíčko by sa uhniezdilo v tom rohu (nevieme teda,či je na 100%, či je dutý alebo nejako ohraničený,je to len pravdepodobné,že ho mám). Dúfam,že sa uhniezdilo v maternici a všetko bude v poriadku,len do poradne je ešte ďaleko a mám strach.
  Dr.mi predpísala aj duphaston, nakoľko pri prvom tehu som v 6tt mierne špinila- hroziaci potrat. nakoniec bolo všetko v poriadku.
  Myslíte,že sa mám obávať?Snažím sa myslieť pozitívne, no strach je silnejší.
  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ak vy sama nemáte žiadne ťažkosti či bolesti bez ultrazvuku a vyšetrenia dynamiky hodnôt hCG (vzostup resp. pokles tehotenského hormónu) sa mimomaternicové tehotenstvo nedá diagnostikovať.