Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,207 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Plodová voda

  , Autor: Michaela

  Dobrý deň chcem sa opýtať ako inak ako Temesvaryho testom viem zistiť či mi neodteka plodová voda?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Temesvaryho roztok je pomerne presná metóda. Ak je pochybnosť o odtoku plodovej vody pri samotnom vaginálnom vyšetrení, tzv. ventilový odtok plodovej vody, dá sa do pošvy zaviesť longeta, ktorá sa ponechá niekoľko hodín a následne sa vyšetrí Temesvaryho roztokom. Ďalšou metódou je USG vyšetrenie stavu plodovej vody, ktoré je ale menej objektívne.

Podobné otázky

 • Biometria v 30.tyzdni

  , Autor: Svetlana

  Dobry den, pan doktor, pisem vam este raz vsetky hodnoty namerane v 30.tyzdni,nakolko som vam napisala len hlavicku a nozicku a napiaali ste, ze to je malo len tie dve hodnoty, PM 29+5, GEST 29+2, BPD 30+5, AC 29+0, FL 28+3, PLAC zadna stena, vaha 1375g, plodova voda norma, vsetky ostatne hodnoty su priblizne rovnako, len teda rozdiel medzi hlavickou a tou stehennou kostou je vacsi, co myslite teraz, ked som napisala aj tie ostatne hodnoty? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, názor mám na to rovnaký, niekedy môže byť vychádzať hlavička o niečo väčšia, nemusí to ešte nič znamenať, rovnako tak môžu byť kratšie nožičky, niektoré veci su genetické, dedia sa. V rodine môžu mať napríklad muži kratšie ramená, alebo naopak širšie ramená, alebo môže byť kratšia stehenná kosť, ale naopak dlhšie predkolenie.

 • Po amniocenteze

  , Autor:

  Dobry den, som po amniocenteze pri ktorej mi prepichli placentu. Moja plodova voda ostala zaferbena krvou. Ake to moze mat prosim Vas dalsie nasledky na vyvoj babatka. Som v 21 tt. Aktivitu srdca a pohybu vnimam. Len ma znepokojuje ze babatko bude teraz prehltat a rast v krvavej plodovej vode. Dakujem za Vasu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, amniocentéza by sa mala vykonať pokial možno bez mimo placenty. Ak sa už stane, že sa výkon musí urobiť transplacentárne, pokiaľ máte krvnú skupinu s Rh negatívnym faktorom, mala by Vám byť podaná jednorázovo injekcia s anti-D. Ak sa aj plodová voda sfarbila, ona sa časom vyčíri. Plodová voda je produktom plodu, takže aj tak prehĺta čo vymočí. Na vývoj plodu to nebude mať vplyv. V prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • 33+6 Gemini bi-bi

  , Autor:

  Dobrý deň, moja otázka znie som v 33+6 s Gemini bi bi plod I ma 1900g tak isto aj plod II ma 1900g mam za sebou injekcie na vývoj pľúcok od 24tt mam spravenú serklaz momentálny stav hrdlo takmer spotrebované, bránka pre špic prsta hlavička I plodu pritlača na vchod, vak blán je zachovali, prietoky v normálne, hraničné zníž. množstva plodovej vody. Chcem sa spýtať ci s takýmto nálezom sa dá vydržať ešte týždeň keďže v 36tt by mi mali steh vybrať.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, samozrejme, s popisovaným nálezom pri dodržaní všetkých odporúčaní sa dá tehotenstvo "potiahnuť" ešte nejaký týždeň, rovnako tak je ale možné, že sa pôrodná činnosť spustí skôr, alebo odtečie plodová voda, alebo sa niečo skomplikuje. Odporúčam zachovať pokoj a kľud, ak bola realizovaná kortikoidná príprava pľúc plodov, nemalo by sa aj pri predčasnom pôrode nič skomplikovať, čo sa týka dýchania plodov. Prajem veľmi veľa trpezlivosti, a ak Vám jedna dôjde, tak vytiahnuť z rezervy ďalšiu.

 • Mierne bolesti v podbrušku a v oblasti krížov

  , Autor: zizzi

  Dobrý deň, p.doktor. Som v 33.tt, a necelý týždeň si všímam slabé bolesti v podbrušku a v oblasti krížov. Prípomína mi to menštruačné tupé bolesti, no úplne jemnunké. Nemám presne spočítané, koľko denne ich mávam, je to cca 3-4x za deň. Čo som si všimla objaví sa to pri ležaní na boku. Odíde to samé, nesnažím sa zatiaľ s tým nič robiť. Môže to niečo zlé znamenať? Pred tým som to nemávala. Všetky výsledky z poradní sú zatiaľ v poriadku (plodová voda, placenta, kŕčok maternice, prietoky, bábätko).
  Taktiež pri dlhšom sedeni, kedy bruško sa dotýka stehien, po postavení sa mi ta spodná strana brucha, ktorá sa dotýkala stehien na chvílu stvrdne a po minútke dvoch je to už ok. Mám preto sedávať opretá o operadlo? Ďakujem krásne. Prajem krásny večer.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ste už v týždni, kedy sa už maternica pomaly začína pripravovať na pôrod. Občasné tvrdnutie podbruška, hlavne večer, alebo pri Vami opisovaných situáciách môže byť. Nemalo by byť však častejšie ako 10x do dňa. Odsledujte si to, ak by bruško tvrdlo častejšie, alebo silnejšie, rovnako aj v prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Gynazol

  , Autor: Michaela

  Dobry deň chcem sa opýtať s v 36+2 tt a doktorka mi včera predpísala gynazol krém tak som si ho dala na noc a od rána vkuse zo mňa tečie ako keby voda. Dám si intimku a do 5minut je mokrá. Je to ten krém alebo plodová voda?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto Vám objektívne neviem odpovedať. Pri podozrení na odtok plodovej vody navštívte zdravotnícke zariadenie, v ktorom plánujete rodiť.